Více
  16.9 C
  Czech
  Středa, 10 srpna, 2022

  V Británii obvinili bývalého místopředsedu nigerijského Senátu. Měl být zapleten do obchodu s lidskými orgány

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Nigerijský senátor byl obviněn z toho, že se pokusil převézt do Británie dítě za účelem odběru jeho orgánů. Informuje o tom BBC, Al Džazíra a další servery.

  Šedesátiletý Ike Ekweremadu a jeho 55letá manželka Beatrice Nwanneka Ekweremadu se ve čtvrtek dostavili k magistrátnímu soudu v Uxbridge v západním Londýně.

  Patnáctiletá údajná oběť byla převzata do péče. Metropolitní policie uvedla, že mu nyní pomáhají různé agentury. Žádné další detaily ohledně dítěte, které mělo být obětí, policie nezveřejnila.

  Soud vyslechl, že Ekweremadu, který je politikem i advokátem, byl místopředsedou Senátu.

  Obžalovaní žijí v Nigérii, ale mají rodinu v Londýně, uvedli u soudu. Oba jsou obviněni ze spiknutí za účelem zorganizování spiknutí za účelem obchodu s lidskými orgány.

  Úředník se dvojice zeptal na jejich adresu, na což oba odpověděli: „Nigérie“.

  Soud vyslechl, že obžaloba potřebuje povolení k pokračování v řízení kvůli otázkám soudní příslušnosti. Možnost propuštění na kauci zamítl.

  Státní zástupkyně Damla Ayasová soudu řekla: „V souvislosti s těmito trestnými činy je zapotřebí souhlasu generálního prokurátora Spojeného království. Potřebujeme čtrnáct dní na jeho získání.

  Byl i univerzitním profesorem

  Většina údajných trestných činů se odehrála v Británii, vyslechli si soudci. Ekweremadovi, kteří byli zatčeni před dvěma dny, byli vzati do vazby, aby se 7. července dostavili ke stejnému soudu.

  Pan Ekweremadu, který se nedávno stal hostujícím profesorem na univerzitě v Lincolnu, působil tři funkční období jako místopředseda Senátu, a to v letech 2007 až 2019.

  Je členem opoziční Lidové demokratické strany (PDP) a senátorem je od roku 2003.

  Poté, co byli detektivové upozorněni na možný trestný čin novodobého otroctví, proběhlo vyšetřování specializovaného kriminálního týmu Metropolitní policie.

  Odběr orgánů zahrnuje odebírání částí těla, často za účelem komerčního zisku a proti vůli oběti.

  Mluvčí Lincolnské univerzity uvedl: „Hostující profesoři často, jako v tomto případě, na univerzitě nepobývají, jsou neplacení a mají poradní hlas. Jsme hluboce znepokojeni povahou těchto obvinění, ale vzhledem k tomu, že se jedná o probíhající policejní vyšetřování, nemůžeme se k tomu v této fázi blíže vyjádřit.“

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS