Írán a Omán vytvoří pracovní skupinu, která se zaměří na dosažení dohody o budoucí správě Hormuzského průlivu, včetně s ní spojených poskytovaných služeb a nákladů. Obě země to dnes podle agentury Reuters uvedly ve společném prohlášení s tím, že budou jednat s pobřežními státy regionu a dalšími stranami, kterých se záležitost týká. Spojené státy dlouhodobě žádají, aby Teherán průliv opět úplně otevřel a nevybíral za plavbu žádné poplatky.
Prohlášení Teherán a Maskat vydaly po jednání íránského předsedy parlamentu Mohammada Bághera Ghálíbáfa a ministra zahraničí Abbáse Arakčího s ománským sultánem Hajsámem bin Tárikem Saídem v ománské metropoli.
Iran and Oman issue joint statement, committing to ensure safe passage through Strait of Hormuz and stressing their sovereign rights in their territorial waters in the strait pic.twitter.com/ACNuzBOvGU
— TRT World Now (@TRTWorldNow) June 23, 2026
Írán a Omán uvedly, že coby pobřežní státy ležící u Hormuzského průlivu se cítí být vázány zajistit bezpečnou plavbu touto úžinou, a to v souladu s mezinárodním právem, ale i se svým právem na svrchovanost nad teritoriálními vodami v průlivu.
Teherán lodní dopravu ve strategickém Hormuzském průlivu ochromil v reakci na americko-izraelské údery na Írán, které začaly 28. února. Plavbu posléze začal umožňovat jen některým plavidlům, které od něj získaly povolení. V květnu Írán potvrdil, že vybírá poplatky za „navigační služby“, které proplouvajícím plavidlům poskytuje. Před válkou přitom plavbu průlivem nijak neomezoval.
Hormuzský průliv je důležitou dopravní tepnou pro vývoz ropy a plynu ze zemí Perského zálivu. V pondělí americký viceprezident J. D. Vance řekl, že průliv je otevřen. Vance to oznámil poté, co ve švýcarském Bürgenstocku skončilo první kolo americko-íránských rozhovorů na vysoké úrovni.


