ZprávyUSA: Senát schválil návrh zákona o pomoci Ukrajině navzdory Trumpovu odporu

USA: Senát schválil návrh zákona o pomoci Ukrajině navzdory Trumpovu odporu

Rozdělený americký Senát v neděli svým hlasováním posunul o další krok blíže ke schválení balíček pomoci pro Ukrajinu, Izrael a Tchaj-wan ve výši 95,34 miliardy dolarů. Informovala o tom agentura Reuters, Al-Jazeera a další servery.

Senát pod vedením demokratů hlasoval na nedělním zasedání poměrem 67:27. Odstranil tak poslední procedurální překážku a posunul opatření zahraniční pomoci ke konečnému hlasování v nadcházejících dnech. A to navzdory sílícímu odporu republikánských zastánců tvrdé linie a bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Tuto pomoc považuje Kyjev za klíčovou, protože se blíží ke druhému výročí ruské invaze na Ukrajinu. Průchod Senátem však poslal návrh zákona do republikány kontrolované Sněmovny reprezentantů, kde čelí nejisté budoucnosti.

Republikáni chtějí poskytnout jen zbraně a materiál

Osmnáct republikánů podpořilo legislativu poté, co Trump, dominantní republikánský kandidát do Bílého domu, kritizoval návrh zákona na sociálních sítích s tím, že zahraniční pomoc by měla mít formu půjčky.

Trump také vyvolal rozhořčení doma i v zahraničí, když prohlásil, že podpoří agresi proti spojencům v NATO, kteří neplatí své příspěvky alianci.

Republikáni chtějí pozměňovací návrhy, které by mohly řešit nárůst migrace přes americko-mexickou hranici a vzdát se ustanovení o humanitární pomoci omezením zahraniční pomoci na zbraně a materiál, uvádí Al-Jazeera.

Konečné hlasování proběhne pravděpodobně ve středu

Demokratický prezident Joe Biden, který o schválení pomoci usiloval už měsíce, v pátek prohlásil, že Kongres by se provinil „zanedbáním“, pokud by opatření neschválil.

Další akce Senátu se očekává v pondělí, kdy mají zákonodárci uspořádat dvě procedurální hlasování. Jedno se bude týkat přijetí balíčku zahraniční pomoci jako pozměňovacího návrhu k základnímu sněmovnímu návrhu zákona. Druhé omezení debaty před konečným hlasováním o průchodu, které by podle poradců mohlo přijít ve středu.

Miliardy nejen pro Ukrajinu

Legislativa podle agentury Reuters zahrnuje 61 miliard dolarů pro Ukrajinu, 14 miliard dolarů pro Izrael v jeho válce proti Hamásu a 4,83 miliardy dolarů na podporu partnerů v Indo-Pacifiku, včetně Tchaj-wanu, a odvrácení agrese ze strany Číny.

Poskytne také 9,15 miliardy dolarů na humanitární pomoc civilistům v Gaze a na Západním břehu, na Ukrajině a v dalších konfliktních zónách po celém světě.

„Je nutné zachovat americkou podporu. A jsem vděčný našim americkým partnerům, kteří to uznávají. Nemůžeme dovolit, aby se ruská válka a zlo šířily,“ uvedl v sobotu na svých sociálních sítích ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Doporučujeme

Bulharské volby drtivě vyhrál Rumen Radev. Komentátoři mluví o „bulharském Ficovi“

Nově vzniklá strana „Progresivní Bulharsko“ (PB) vedená Rumenem Radevem drtivě zvítězila v bulharských parlamentních volbách, už osmých za pět let. Poprvé od roku 1997 získala jedna politická síla dostatek mandátů k samostatnému vládnutí.

Farmaceutický gigant sází miliardy na novou metodu léčby rakoviny

Americký farmaceutický gigant Eli Lilly oznámil velkou investici do budoucnosti medicíny. Za částku, která může v přepočtu dosáhnout až 7 miliard dolarů, kupuje biotechnologickou společnost Kelonia Therapeutics. Tato menší firma se specializuje na vývoj převratných metod léčby rakoviny, které by mohly zásadně změnit životy pacientů.

KOMENTÁŘ: USA ještě v euforii, Evropa ostražitá. Další zvrat v Íránu odkryl burzovní paradox

Užuž to vypadalo, že se schyluje ke konci války USA a Íránu. Tedy spíš si to trhy v pátek myslely, když zprávu o znovuotevření Hormuzského průlivu četly v podstatě jako konec konfliktu. Jenže už o pár hodin později se úžina znovu zašpuntovala. Na burze tak došlo k další bizarní otočce.

Eddie Murphy převzal cenu za celoživotní dílo a neskrýval dojetí

Legendární komik a herec Eddie Murphy zažil večer, na který jen tak nezapomene. V Los Angeles převzal prestižní ocenění a obklopili ho lidé, kteří formovali jeho kariéru. Atmosféra byla silná, místy velmi dojemná.

Ropa zdražuje. Naděje na trvalé řešení je v nedohlednu

Dočasné příměří mezi USA, Izraelem a Íránem se chýlí ke konci a napětí znovu eskaluje. V Hormuzském průlivu došlo k útokům na tankery. Ceny ropy tak reagují růstem. Nejistotu vzbuzují i úterní plánované rozhovory v Islamábádu. Írán se jich odmítá zúčastnit.

Diplomacie je podle Pezeškjána nutná, ale Teherán Washingtonu nedůvěřuje

Íránský prezident Masúd Pezeškján dnes uvedl, že je třeba využít veškeré rozumné diplomatické cesty ke snížení napětí se Spojenými státy. Zároveň ale zdůraznil, že Teherán je v komunikaci s Washingtonem obezřetný a nedůvěřivý, což označil za "nepopiratelně nutné". Informovala o tom íránská státní tisková agentura IRNA. Ve středu má vypršet dvoutýdenní příměří mezi Íránem a USA. Spojené státy oznámily, že vysílají delegaci do Pákistánu na jednání s Íránem. Teherán však dosud nepotvrdil, zda íránská delegace do Islámábádu dorazí, píše agentura Reuters.

Po zemětřesení o síle 7,4 stupně zasáhly Japonsko první vlny tsunami

Severovýchodní pobřeží Japonska dnes zasáhlo zemětřesení o síle 7,4 stupně, uvedly podle agentur místní úřady. Japonská meteorologická služba (JMA) vydala varování před až třímetrovými vlnami cunami. První vlny již zasáhly pobřeží země. Dosud nejvyšší byla zaznamenána ve městě Kudži a dosahovala asi 80 centimetrů. JMA varovala, že se očekává náraz dalších cunami. Zemětřesení bylo podle agentury AFP tak silné, že otřáslo i výškovými budovami v Tokiu, vzdáleném stovky kilometrů.

Svět v pasti. Írán se kontroly nad Hormuzským průlivem nikdy nevzdá

„Nikdy.“ Tehdy se podle bývalého velitele Islámských revolučních gard (IRGC) Ebrahima Aziziho Teherán vzdá kontroly nad Hormuzským průlivem. Mezitím trvá křehké dočasné příměří. Izraelské obranné síly (IDF) však pokračují v demolici budov na jihu Libanonu.

Vnikl do domu a zastřelil osm dětí. Podle policie šlo o domácí násilí

Střelba v americkém státě Louisiana skončila tragédií, při níž zemřelo osm dětí. Policie případ označuje za domácí násilí a útočníka na útěku zastřelila.

Rumen Radev, bulharský proruský bývalý prezident, směřuje k drtivému volebnímu vítězství

ývalý bulharský prezident Rumen Radev podle odhadů po uzavření volebních místností směřuje k jasnému vítězství v parlamentních volbách. Výsledek může ukončit roky politické nestability a ovlivnit další směřování země.

Rusko a Ukrajina se během noci vzájemně napadly drony, hlásí mrtvé a raněné

Nejméně jednoho mrtvého a jednoho raněného si vyžádal rozsáhlý nálet ukrajinských dronů na ruský přístav Tuapse u Černého moře, oznámil gubernátor Veniamin Kondratěv. O jednom zraněném informovaly ukrajinské úřady po nočním útoku ruských dronů na Kyjevskou oblast. Ukrajinské drony také zaútočily na cíle na anektovaném Krymu, ruské bezpilotní letouny naopak napadly Mykolajiv na jihu Ukrajiny.

Írán obvinil USA z porušení příměří a slíbil odvetu

Velení íránských ozbrojených sil obvinilo Spojené státy z porušení příměří střelbou na jednu z íránských obchodních lodí v Ománském zálivu a slíbilo odvetu, uvedly dnes tiskové agentury. Ceny ropy opět vzrostly.

Americká delegace v pondělí přijede na jednání do Islámábádu, Írán účast odmítá

V pondělí večer bude v pákistánské metropoli Islámábádu americká delegace, aby tam jednala s Íránem o dohodě, napsal dnes na síti Truth Social americký prezident Donald Trump. Zároveň Íránu pohrozil zničením všech elektráren a mostů v zemi, pokud nepřijme dohodu, kterou nabízejí Spojené státy. Agentura Tasním ale později uvedla, že Írán do Islámábádu delegaci nevyšle, dokud bude Washington pokračovat v blokádě lodí plujících do íránských přístavů.

Muchová ve Stuttgartu titul nezískala, ve finále nestačila na Rybakinovou

Karolína Muchová na turnaji ve Stuttgartu na titul nedosáhla. Ve finále narazila na Jeleny Rybakinovou a podlehla jí 5:7 a 1:6. Česká tenistka tak třetí trofej kariéry nepřidala, přesto si v žebříčku polepší.

V Bulharsku se konají osmé parlamentní volby za posledních pět let

V Bulharsku se dnes ráno otevřely hlasovací místnosti a začaly již osmé parlamentní volby za posledních pět let. Podle agentury AFP je hlavním favoritem strana bývalého prezidenta Rumena Radeva, který je považován za prorusky orientovaného a který mimo jiné slibuje sestavení nové vlády a boj proti korupci. Volební místnosti se uzavřou ve 20:00 místního času (19:00 SELČ). První odhady výsledků se čekají hned poté, jasno o vítězi by mohlo být v noci či v pondělí ráno.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama