Více
  8.3 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  „Tak takhle vypadá smrt?“ ptal se William Shatner po letu do vesmíru

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Devadesátiletý William Shatner, hvězda sci-fi seriálu Star Trek, se ve středu podíval do vesmíru v kapsli společnosti Blue Origin. Stal se tak nejstarším člověkem, který hranici kosmu pokořil, informovala agentura Reuters a další servery. Nejhlubší zážitek, jaký si dokážu představit,“ popsal své pocity.

  Let byl nejprve přesunut z úterý na středu kvůli počasí, posléze organizátoři ještě několikrát posunuli čas startu. Raketa New Shepard nakonec odstartovala v 9:50 místního času (16:50 SELČ), přičemž celý let trval 10 minut a 17 sekund.

  Shatnera v modulu doplnili bývalý inženýr NASA Chris Boshuizen, podnikatel v oblasti klinického výzkumu Glen de Vries a viceprezidentka a inženýrka společnosti Blue Origin Audrey Powers, připomněl server BBC.

  Kapsle s posádkou se vrátila do texaské pouště ze suborbitálního letu za pomoci padáků a zvedla oblak prachu. Shatner se opatrně vynořil z kapsle, lidé na místě přistání oslavovali a bouchali lahve šampaňského.

  Shatnera přivítal Jeff Bezos, miliardář a zakladatel společnost Blue Origin. „To, co jste mi dali, je nejhlubší zážitek, jaký si dokážu představit,“ řekl Shatner Bezosovi v krátkém rozhovoru. „Jsem tak plný emocí z toho, co se právě stalo,“ dodal legendární herec.

  Celá civilní posádka zažila několik minut snížené gravitace, přičemž se během letu dostala až 106 kilometrů nad zemský povrch, tedy nad takzvanou Kármánovu hranici ve výšce 100 kilometrů, která je mezinárodně uznávanou hranicí vesmíru.

  Pro Blue Origin se jednalo o druhý let z kategorie vesmírné turistiky. Toho prvního v červenci se zúčastnil i Bezos, zakladatel společnosti Amazon.

  Shatnera ohromil kontrast mezi Zemí a temným vesmírem

  Představitel postavy Jamese T. Kirka uvedl, že na stav beztíže se připravil. Dramatický kontrast krásy modré Země a temnoty vesmíru jej nicméně ohromil.

  „Hledíte do temnoty, do černé ošklivosti,“ řekl Shatner. „A podíváte se dolů, tam dole je modrá a tam nahoře černá,“ pokračoval.

  „Tohle je život a tamto je smrt, a najednou víte, tamto je smrt,“ prohlásil Shatner. „To jsem viděl já,“ popsal svůj zážitek. „Tak takhle vypadá smrt?“ ptal se.

  Shatner si poprvé zahrál roli kapitána Jamese T. Kirka v roce 1966 v televizní franšíze Star Trek, které mnozí astronauti NASA připisují objevení své lásky k vesmíru. Legendární postavu ztvárnil i v sedmi celovečerních filmech. Za své výkony obdržel řadu ocenění včetně Zlatého glóbu, Emmy či Saturnu.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  James Michael Tyler známý z Přátel zemřel

  Zemřel James Michael Tyler, Gunther z Přátel. Hvězdy seriálu mu vzdaly hold

  Americký herec James Michael Tyler, který se proslavil rolí v populárním seriálu Přátelé, zemřel ve věku 59 let. Hvězdy sitcomu včetně Jennifer Aniston nebo Courteney Cox mu na sociálních sítích vzdaly hold.
  Zpěvák Ed Sheeran má covid

  Zpěvák Ed Sheeran má covid

  Popová superstar Ed Sheeran onemocněl koronavirem. Britský zpěvák oznámil na sociálních sítích, že je v domácí izolaci.
  Picassovy obrazy se v Las Vegas vydražily za více než 100 milionů dolarů

  Picassovy obrazy se v Las Vegas vydražily za více než 100 milionů dolarů

  Při pohledu na ceny, za které se prodávají některá umělecká díla, se mnohým tají dech. Devět Picassových obrazů a dva kusy keramiky se nyní v Las Vegas prodaly v aukci za více než 100 milionů dolarů.
  Královna Alžběta strávila noc v nemocnici

  Královna Alžběta po letech strávila noc v nemocnici. Nyní je již zpět ve Windsoru

  Nejstarší a nejdéle vládnoucí panovnice Británie královna Alžběta II. poprvé po letech strávila noc v nemocnici, a to ze středy na čtvrtek. Buckinghamský palác uvedl, že se jednalo o „předběžná vyšetření“. Nyní je však již zpět v královské rezidenci ve Windsoru.
  Královna Alžběta zrušila návštěvu Severního Irska

  Královna Alžběta na poslední chvíli zrušila návštěvu Severního Irska. Lékaři jí naordinovali odpočinek

  Britská panovnice Alžběta II. zrušila plánovanou cestu do Severního Irska a neochotně akceptovala radu lékařů, aby si na několik dní odpočinula, uvedl Buckinghamský palác.
  Angelina Jolie na premiéře Eternals s dětmi

  Angelina Jolie dorazila na premiéru Eternals s dětmi. Dcera Zahara zazářila v jejích šatech

  Americká herečka Angelina Jolie vyrazila na světovou premiéru snímku Eternals s dětmi. Při pondělním uvedení filmu v Los Angeles hollywoodskou hvězdu doprovodili Maddox, Zahara, Shiloh, Vivienne a Knox. Jedna z dcer přitom dorazila ve slavnostní róbě, kterou poprvé oblékla Angelina Jolie na předávání Oscarů před sedmi lety.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama