ZprávyStřelec ze školy v Georgii údajně vyhrožoval vražděním už loni

Střelec ze školy v Georgii údajně vyhrožoval vražděním už loni

Chlapec obviněný ze zabití čtyř lidí na své střední škole v Georgii byl loni vyslýchán policií kvůli anonymním výhrůžkám na internetu, uvedla FBI. Informuje o tom BBC, Sky News a další servery.

Čtrnáctiletého Colta Graye v květnu 2023 vyšetřovala policie kvůli internetovým příspěvkům, které obsahovaly obrázky zbraní a varovaly před střelbou ve škole.

Gray je podezřelý z toho, že zahájil palbu na střední škole Apalachee High School ve městě Winder. Podle vyšetřovatelů zabil dva učitele a dva žáky. Osm studentů a jeden učitel byli zraněni.

Byl zatčen přímo v areálu školy a bude stíhán jako dospělý, píše BBC. Policie identifikovala oběti jako učitele Christinu Irimie a Richarda Aspinwalla a čtrnáctileté studenty Masona Schermerhorna a Christiana Angula.

Na tiskové konferenci ředitel Úřadu pro vyšetřování v Georgii Chris Hosey uvedl, že použitá zbraň byla „zbraň typu AR-platform“.

FBI ve svém prohlášení uvedla, že její Národní operační centrum pro hrozby upozornilo místní orgány činné v trestním řízení v květnu 2023. Tehdy obdrželo anonymní tipy na „online hrozby spácháním střelby ve škole na blíže neurčeném místě a v blíže neurčeném čase“.

Během jednoho dne vyšetřovatelé zjistili, že výhrůžky pocházejí z Georgie. Zástupci šerifa vyslechli chlapce a jeho otce. Ten podle FBI uvedl, že má v domě lovecké zbraně, ale dotyčný k nim nemá bez dozoru přístup.

Škola ho měla sledovat

Podezřelý, kterému bylo v té době 13 let, popřel, že by za výhrůžkami stál. Policie ale upozornila místní školy, aby nadále sledovaly jeho chování. „V té době neexistoval žádný pravděpodobný důvod k zatčení nebo k přijetí jakýchkoli dalších opatření,“ dodala FBI ve svém prohlášení. Jak píše Sky News, nyní policie tento incident znovu vyšetřuje a zkoumá souvislosti s aktuálním případem.

Neboť ve středu zřejmě Colt Gray své výhrůžky splnil. Šerif Jud Smith popsal útok jako ‚čiré zlo‘. Řekl, že policisté byli na místě během několika minut od přijetí volání na tísňovou linku v 10:20 místního času. Dva policisté přidělení ke škole „okamžitě narazili na dotyčného“, uvedl šerif a dodal, že chlapec se okamžitě vzdal.

Vyšetřovatelé chlapce zatím jednou vyslechli, uvedl šerif Smith. Dodal, že zatím nezjistili žádný motiv.

Do třídy se vrátil se zbraní

Lyela Sayarath, která byla ve třídě údajného útočníka, řekla novinářům, že podezřelý opustil místnost na začátku hodiny algebry. Podle ní se vrátil a zaklepal na dveře, které se automaticky zamkly. Jiný student ho odmítl pustit dovnitř, když si všiml, že má zbraň.

Lyela uvedla, že útočník poté odešel do vedlejší třídy, kde začal střílet. 14letý Marques Coleman řekl, že těsně před začátkem střelby viděl útočníka, jak drží „velkou zbraň“. „Vstal jsem, začal jsem utíkat a on začal střílet. Vystřelil nejméně desetkrát,“ řekl. „Můj učitel začal zabarikádovávat dveře lavicemi,“ dodal.

Poté, co se žák postavil na nohy, uvedl, že viděl „jednoho ze svých spolužáků na zemi, jak strašně krvácí“. Spatřil také další dívku postřelenou do nohy a kamaráda postřeleného do břicha.

Ve středu večer se ve městě s 18 000 obyvateli, vzdáleném asi 80 km od Atlanty, konala vigilie.

Podle databáze vedené časopisem Education Week, která letos zatím čítá 11 mrtvých a 38 zraněných při takových útocích, šlo o 23. střelbu na americké škole v roce 2024.

Doporučujeme

Bývalou britskou ministryni našli mrtvou, policie pátrá po vrahovi

Britská policie vyšetřuje jako vraždu smrt bývalé ministryně, poslankyně a televizní osobnosti Ann Widdecombe. Osmasedmdesátiletou političku našli ve čtvrtek mrtvou v jejím domě na jihozápadě Anglie. Muže zadrženého krátce po činu už vyšetřovatelé propustili a v případu dál nefiguruje jako podezřelý.

Čmeláci sbírají výrazně více toxických kovů než včely medonosné

Čmeláci mohou z okolního prostředí získávat až sedmkrát více toxických těžkých kovů než včely medonosné, a to i v případě, že oba druhy hledají potravu na stejných místech. Skryté znečištění tak může nenápadně ovlivňovat jejich schopnost orientace, rozmnožování i fungování celých kolonií.

Při letecké nehodě na Bahamách zemřelo nejméně deset lidí

Na Bahamách se v pátek zřítil menší letoun typu Cessna 402. Zahynulo nejméně deset lidí, informovala dnes agentura DPA s odvoláním na místní úřady. Příčiny nehody jsou předmětem vyšetřování.

Čína evakuovala před tajfunem Bavi přes 1,8 milionu lidí

Čínské úřady evakuovaly více než 1,8 milionu lidí před příchodem tajfunu Bavi, který postupuje k východnímu pobřeží země. Živel má v neděli ráno zasáhnout okolí desetimilionového města Wen-čou v provincii Če-ťiang.

Trump hrozí Íránu zničením v reakci na výzvy k jeho zabití na Chameneího pohřbu

Americký prezident Donald Trump pohrozil Íránu úplným zničením v reakci na veřejné výzvy k jeho zabití, které zazněly na pohřbu íránského duchovního vůdce Alího Chamaneího, informovala agentura AP. Armáda Spojených států podle Trumpa dostala patřičné rozkazy

Trump odmítl podepsat zákon o bydlení, platit začal i bez něj

Rozsáhlý zákon, který má zvýšit nabídku bydlení a zmírnit růst cen ve Spojených státech, vstoupil v sobotu v platnost bez podpisu prezidenta Donalda Trumpa. Prezident dokument ani nepodepsal, ani nevetoval, takže se po uplynutí ústavní lhůty stal zákonem automaticky.

Kyjev čelil dalšímu raketovému útoku, městem otřásly výbuchy

Kyjev v noci na dnešek čelil dalšímu ruskému raketovému útoku. Ukrajinskou metropolí se v noci ozvalo několik výbuchů, místní úřady hlásí zásahy nebytových budov a energetického objektu. Úřady rovněž informovaly po útocích o deseti zraněných.

Írán chce pokračovat v jednáních a Spojené státy na to přistoupily, uvedl Trump

Írán chce pokračovat v jednáních a Spojené státy na to přistoupily, uvedl dnes americký prezident Donald Trump. Zároveň ale zdůraznil, že příměří s Teheránem skončilo. Šéf Bílého domu to napsal na své sociální síti Truth Social.

Kvůli tajfunu Bavi ruší Japonsko, Tchaj-wan a Čína lety, Filipíny už mají mrtvé

K jihozápadním japonským ostrovům se dnes přiblížil silný tajfun Bavi, kvůli němuž obyvatelé raději zabezpečují svůj majetek. Tajfun míří severozápadně přes Tchaj-wan do Číny, kde už byly zrušeny letecké spoje. Bavi by mohla být nejničivější bouří v této oblasti za poslední roky, napsala agentura Reuters. Sesuv půdy způsobený silnými dešti, které zhoršil průchod tajfunu, si už na jihofilipínském ostrově Mindanao vyžádal nejméně 15 mrtvých, uvedla agentura AFP.

Rusko oznámilo zneškodnění 376 ukrajinských dronů, Kyjev hlásí další oběť útoků

Rusko i Ukrajina v noci čelily dalším rozsáhlým dronovým útokům. Moskva oznámila zneškodnění 376 ukrajinských bezpilotních letounů, Kyjev uvedl, že zlikvidoval 114 z 137 ruských dronů. Informuje ČTK. Na ruském území hořely ropné objekty, na Ukrajině si útok vyžádal nejméně jednu oběť.

ANALÝZA: Vlastní střely do Patriotů jsou pro Ukrajinu zatím jen vzdáleným snem

Pro ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského byl summit Severoatlantické aliance (NATO) obzvláště důležitý. Rusko totiž využívá slabin obránců proti balistickým střelám a odpaluje je na civilní infrastrukturu. Zelenskyj se proto vypravil do Ankary, aby mimo jiné získal od spojenců podporu v oblasti protivzdušné obrany. Nakonec dostal více, než čekal. Je však otázkou, zda to k něčemu bude.

Stromy pohlcují uhlík ještě dlouho po skončení růstu

Stromy mohou z atmosféry odebírat oxid uhličitý ještě několik měsíců poté, co přestanou růst. Nový výzkum ukazuje, že fotosyntéza a tvorba nového dřeva spolu nesouvisí tak úzce, jak se dosud předpokládalo. Zjištění může změnit odhady, kolik uhlíku budou lesy schopné dlouhodobě ukládat v době pokračující změny klimatu.

Nejméně 12 lidí zahynulo při lesním požáru v provincii Almería na jihu Španělska

Nejméně 12 lidských životů si vyžádal lesní požár, který vypukl ve čtvrtek pozdě odpoledne v provincii Almería ve španělské Andalusii. Zranění utrpělo šest lidí. Dalších 19 osob zůstává pohřešováno a záchranné složky v této oblasti pokračují v pátracích a záchranných operacích, uvedl dnes v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Cadena Ser předseda andaluské vlády Juanma Moreno, kterého citovala agentura Reuters.

Bílý dům propaguje levné pumpy Freedom Fuel

Ve Spojených státech se objevila síť čerpacích stanic Freedom Fuel, která láká na levnější benzin než konkurence v okolí. Bílý dům projekt výrazně propaguje jako ukázku snahy prezidenta Donalda Trumpa srazit ceny u pump. Provozovatel je ale soukromá firma a administrativa tvrdí, že benzin nijak nedotuje.

Svět překvapivě odolává šokům z Blízkého východu. Analytici vysvětlují proč

Po eskalaci napětí mezi USA a Íránem z počátku týdne se opět téměř zastavila doprava v Hormuzském průlivu. Ceny ropy se přitom drží hluboko pod psychologickou hranicí 100 dolarů za barel. Podle odborníků se trh na současnou situaci adaptoval. To však neznamená, že ceny černé zlato nemohou prudce růst. K největšímu poklesu tranzitů došlo podél ománského pobřeží.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama