Více
  24.9 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  Sonda Voyager 1 se chová jako zmatený stařík. Posílá nesmyslná data

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Americká vesmírná agentura NASA uvedla, že mezihvězdná sonda Voyager 1 posílá na Zemi nesmyslná data. Družice podle inženýrů funguje správně, ale systém řízení a regulace polohy (AACS) je zmatečný. Družice Voyager 1 a Voyager 2 již přesluhují. Napsal o tom web ScienceAlert. 

  Sonda Voyager 1 se od Země pohybuje ve vzdálena 23,3 miliard kilometrů. Stejně tak jako její sestra Voyager 2 sbírá v mezihvězdném prostoru cenná výzkumná data. 

  Vedoucí projektu Suzanne Dodd z Laboratoře tryskového pohonu NASA uvedla, že za hranicemi Sluneční soustavy ještě nikdy žádná jiná sonda nebyla. 

  Voyager se nachází na misi mnohem déle, než vědci zamýšleli. „Sondy jsou téměř pětačtyřicet let staré, což je mnohem více, než plánovači mise předpokládali,” citoval Dodd server ScienceAlert

  V mezihvězdném prostoru jsou navíc sondy vystaveny vysokému radiačnímu záření, přičemž není jasné, jaký dlouhodobý vliv na oba Voyagery má. 

  Voyager 1 se od naší planety nachází tak daleko, že výdej a příjem informací trvá zhruba dva dny. Případné poruchy je pak o to náročnější opravit. 

  NASA ve středu na serveru Laboratoře tryskového pohonu informovala o podivném chování sondy Voyager 1. 

  Funguje, zatím 

  AACS řídí orientaci tohoto nejvzdálenějšího objektu vypuštěného do vesmíru člověkem. Anténu Voyageru 1 udržuje nasměrovanou k Zemi, což umožňuje komunikaci mezi ním a týmem NASA na Zemi.

  Jenomže AACS podle agentury posílá expertům nesmysly. Systém sice údajně funguje, ale generovaná data působí náhodně a neodráží žádný stav, v němž se AACS nachází. 

  Jelikož data k Zemi stále proudí, anténa sondy je nejspíše stále natočená směrem k Zemi. Inženýři se neúspěšně pokusili aktivovat takzvaný „bezpečný režim”, díky němuž sonda provádí pouze životně důležité operace a inženýři tím získají čas k řešení problémů. 

  Signál dále sledují. Zatím není jasné, zda je problém přímo v AACS, nebo v jiném přidruženém systému. 

  Tým, který má sondu na starosti, upozorňuje, že pokud nepochopí skutečnou příčinu problému, nebude jasné, jak dlouho ještě muže Voyager 1 sbírat a odesílat data. Přeci jen už je to takový dezorientovaný stařík

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS