Více
  21 C
  Czech
  Čtvrtek, 18 srpna, 2022

  Čínská sonda poprvé detekovala vodu přímo na povrchu Měsíce

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Podle dřívějších studií se nacházejí v lunárním regolitu molekuly vody. Na základě dat čínské sondy Chang’E-5 však nyní vědci vůbec poprvé detekovali vodu měřením přímo na povrchu Měsíce, informují servery ScienceAlert a SciTechDaily.

  Od roku 2020 zkoumá čínská sonda Chang’E-5 oblast zvanou Oceanus Procellarum, nejrozsáhlejší plochu na přivrácené straně Měsíce posetou bazalty, které tvoří takzvané měsíční moře.

  Cílem Chang’E-5 byl sběr měsíčních vzorků hornin určených k dopravení zpět na Zemi a data důležitá pro jejich budoucí zkoumání. Podle webu ScienceAlert nyní vědci detekovali na spektroskopických snímcích měsíčního regolitu důkazy o vodě.

  Ze studie publikované v časopise Science Advances vyplývá, že se podle měření lunárního mineralogického spektrometru Chang’E-5 v oblasti Oceanus Procellarum voda nachází v množství až 120 ppm. Její identifikace v měsíčním regolitu potvrzuje dřívější hypotézy, že by se mohly na Měsíci nacházet poměrně obsáhlé vodní zásoby.

  Zásoby vody pod povrchem

  Sonda Chang’E-5 změřila ještě jeden kámen na povrchu, který podle informací na webu SciTechDaily obsahuje 180 ppm vody. Hornina je lehká, posetá mnoha dutinami, což naznačuje její vulkanický původ. Je to v souladu s analýzou vzorků dopravených minulý rok sondou Chang’E-5 na Zemi, která podle Business Insider prozradila mnohem déle trvající vulkanickou aktivitu v oblasti Oceanus Procellarum.

  „Zatím není jasné, zda je naše voda hydroxylová nebo molekulární,” uvádějí čínští experti v publikaci. Budou potřeba další studie, prozatím to však vypadá, že mohou být vulkanická ložiska pod lunárním povrchem nezbytná pro podporu života astronautů na vybudovaných základnách v nižších zeměpisných šířkách, kde vzniká méně ledových ložisek.

  Voda na Měsíci bude důležitá ne jen kvůli podpoře života astronautů. Mohla by sloužit k výrobě kyslíku a paliva pro lety hlouběji do Sluneční soustavy. Americká agentura NASA chce například na Měsíci vybudovat čerpací stanici, kde by kosmické lodě doplňovaly své palivo před cestou na Mars.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS