Více
  1.9 C
  Czech
  Čtvrtek, 27 ledna, 2022

  Čínská sonda poprvé detekovala vodu přímo na povrchu Měsíce

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Podle dřívějších studií se nacházejí v lunárním regolitu molekuly vody. Na základě dat čínské sondy Chang’E-5 však nyní vědci vůbec poprvé detekovali vodu měřením přímo na povrchu Měsíce, informují servery ScienceAlert a SciTechDaily.

  Od roku 2020 zkoumá čínská sonda Chang’E-5 oblast zvanou Oceanus Procellarum, nejrozsáhlejší plochu na přivrácené straně Měsíce posetou bazalty, které tvoří takzvané měsíční moře.

  Cílem Chang’E-5 byl sběr měsíčních vzorků hornin určených k dopravení zpět na Zemi a data důležitá pro jejich budoucí zkoumání. Podle webu ScienceAlert nyní vědci detekovali na spektroskopických snímcích měsíčního regolitu důkazy o vodě.

  Ze studie publikované v časopise Science Advances vyplývá, že se podle měření lunárního mineralogického spektrometru Chang’E-5 v oblasti Oceanus Procellarum voda nachází v množství až 120 ppm. Její identifikace v měsíčním regolitu potvrzuje dřívější hypotézy, že by se mohly na Měsíci nacházet poměrně obsáhlé vodní zásoby.

  Zásoby vody pod povrchem

  Sonda Chang’E-5 změřila ještě jeden kámen na povrchu, který podle informací na webu SciTechDaily obsahuje 180 ppm vody. Hornina je lehká, posetá mnoha dutinami, což naznačuje její vulkanický původ. Je to v souladu s analýzou vzorků dopravených minulý rok sondou Chang’E-5 na Zemi, která podle Business Insider prozradila mnohem déle trvající vulkanickou aktivitu v oblasti Oceanus Procellarum.

  „Zatím není jasné, zda je naše voda hydroxylová nebo molekulární,” uvádějí čínští experti v publikaci. Budou potřeba další studie, prozatím to však vypadá, že mohou být vulkanická ložiska pod lunárním povrchem nezbytná pro podporu života astronautů na vybudovaných základnách v nižších zeměpisných šířkách, kde vzniká méně ledových ložisek.

  Voda na Měsíci bude důležitá ne jen kvůli podpoře života astronautů. Mohla by sloužit k výrobě kyslíku a paliva pro lety hlouběji do Sluneční soustavy. Americká agentura NASA chce například na Měsíci vybudovat čerpací stanici, kde by kosmické lodě doplňovaly své palivo před cestou na Mars.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Pozitivní výsledek

  Oxfordská univerzita hledá další dobrovolníky, kteří se nakazí koronavirem

  Nakazit se ve jménu vědy, i tak někteří lidé přišli k onemocnění covid-19. Nyní britští vědci hledají další dobrovolníky ve věku 18-30 let. Výzkum by měl kupříkladu pomoci vyvinout nové vakcíny.
  Elon Musk

  Muskova firma Neuralink se připravuje na klinické testy na lidech

  Muskova společnost Neuralink, která se zaměřuje na čipy do mozku, se chystá na klinické testy na lidech. V budoucnu by dle miliardáře mohly umožnit ochrnutým lidem chodit.
  uran

  Vesmírné klenotnictví. Na Uranu a Neptunu prší diamanty

  Zatímco na Zemi prší voda, na Titanu tekutý metan a na Venuši kyselina sírová, na Uranu a Neptunu to jsou diamanty, píše astrofyzik na webu Live Science.
  žralok

  Žraloci loví pod vlivem měsíčních fází. K nejvíce útokům dochází v období úplňku

  Podle nového výzkumu amerických vědců dochází k nejvíce útoků žraloků na surfaře v období úplňku. Jde o první studii přinášející důkazy o spojitosti mezi lovem žraloků a měsíčními fázemi, informuje ScienceAlert.
  Koronavirové oddělení, Polsko

  Našli jsme gen, který zdvojnásobuje riziko vážného průběhu onemocnění covid-19, říkají polští vědci

  Že existují geny, které mohou například zvyšovat riziko nádorů prsu, je již známo dlouho. Polští vědci z Medical University of Bialystok nyní ukazují, že i onemocnění covid-19 má "svůj" gen.
  Osel

  Kunga: Nejstarší známý hybrid, který je dílem člověka

  ejen mula či mezek mohli člověku v minulosti posloužit. Podle nové analýzy byly nejstaršími známými hybridy zvířata známá jako "kunga". Dle vědců se jedná o křížence osla domácího a divokého osla hemippe.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama