Více
  1.4 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  Vrtulník NASA Ingenuity se chystá na Marsu na svůj první letošní let

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA bude i nadále pokračovat v přeletech na Marsu. Jeho první letošní a celkově už devatenáctý let by se mohl uskutečnit v pátek, informovala NASA blogu věnovaném misi Ingenuity.

  Plánovaná trasa nepatří mezi nejdelší dálkově ani časově, ale určitou technickou výzvu bude znamenat. Let je naplánovaný na 100 vteřin, během nichž by helikoptérka měla urazit 63 metrů. Stroj podle týmu mise opustí pánev South Séítah a přenese se přes hřeben na hlavní plošinu.

  I když je let krátký, má náročný začátek kvůli nevýraznému písčitému terénu, na němž se vrtulník právě nachází. Původně bylo místo vybráno kvůli malému množství kamenů, aby bylo přistání bezpečné. Oblast je však natolik bez kamenů, že během přistání při 18. letu byla hlášena varování kvůli nedostatku orientačních bodů pro navigaci. Proto bude potřeba aktualizovat parametry ke snížení rizika předčasného přistání,“ napsal v blogu k dalšímu chystanému letu Martin Cacan, který Ingenuity v Laboratoři tryskového pohonu (JPL) pilotuje.

  Helikoptéra o velikosti malého dronu přistála v kráteru Jezero na Marsu 18. února společně s roverem Perseverance. Podstatou jejího programu je vyzkoušet možnost využívat v budoucnu při zkoumání povrchu mimozemských těles podobné létající aparáty. Stroj doposud překonal všechna očekávání vědců.

  První let malý vrtulník absolvoval 19. dubna a zatím poslední, osmnáctý, 15. prosince. V marsovském ovzduší se Ingenuity dosud vznášel celkem téměř 33 minut, přičemž urazil vzdálenost 3,81 kilometru.

  V kráteru Jezero se před miliardami let zřejmě nacházelo velké jezero a říční delta. Vědecký tým mise robotického vozítka Perseverance by rád prozkoumal zbytky této delty, kde se potenciálně mohly zachovat známky života na Marsu, pokud tam vůbec nějaký byl. A Ingenuity, pokud vše půjde podle plánu, může roveru pomoci dostat se tam.

  Aktuálním cílem mise je dosáhnout v Jezeru delty řeky a pomoci roveru Perseverance při plánování cesty a vědeckých objevech,“ poznamenal k tomu pilot Cacan.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Terika Clay

  Žena v Missouri postřelila zaměstnankyni McDonald’s kvůli vystydlým hranolkům

  Terika Clay (30) byla obviněna z trestného činu napadení prvního stupně poté, co vytáhla zbraň a vystřelila na servírku v McDonald's. Oběť vyvázla s lehkým zraněním.
  Muž při plavbě po moři zachytil komické hry delfínů, medúzy mají místo fotbalového míče

  Muž při plavbě po moři zachytil komické hry delfínů, medúzy mají místo fotbalového míče

  Kapitánovi výletní lodi Dafyddovi Lewisovi se na jeho plavbě Cardigan Bay ve waleském New Quay podařilo natočit neuvěřitelnou show delfínů. Unikátních záběrů si všimnul i britský deník Daily Mail.
  Zpěvačka Adele. Foto: Reuters

  Vyplouvá napovrch pravý důvod zrušení koncertu Adele. Žádný covid, ale zuřivá hádka kvůli bazénu

  Zpěvačka Adele rozhořčila tisíce fanoušků, když den před velkolepým koncertem v Las Vegas oznámila, že se vystoupení ruší. Tvrdila, že důvodem je šíření covidu-19. Nyní se však proslýchá, že se jí jen nelíbilo pódium.
  Přítel jí roky platil školu, aby se mohla stát právníkem. Pak se s ním rozešla

  Přítel jí roky platil školu, aby se mohla stát právníkem. Pak se s ním rozešla, protože nebyl dost vzdělaný

  Po dobu několika let se dívka nechávala podporovat od svého partnera, který tvrdě dřel jako dělník. Když pak díky němu získala titul, nebyl jí dost dobrý.
  Populární youtuber objevil nový druh obří tarantule Taksinus

  Populární youtuber objevil nový druh obří tarantule Taksinus! Žije pouze v lesích Thajska

  Nadšenec do přírody a taky velice populární youtuber JoCho Sippawat z Thajska se na YouTube může chlubit nějakými 2,5 miliony odběrateli. Na rozdíl od influencerů typu Jake Paul ale JoCho baví lidi aspoň něčím podnětným. Bere totiž své sledující na výlety do přírody, kde následně objevuje všechno možného. A teď se mu dokonce povedlo objevit i nový druh tarantule.
  Farmář nutí své krávy nosit VR brýle, chce tak zvýšil produkci mléka

  Farmář nutí své krávy nosit VR brýle, chce tak zvýšil produkci mléka

  Pozoruhodné metody se chopil jistý muž turecké národnosti, Izzet Koca. Dobytku navléká speciální brýle, ve kterých se zobrazují krásné zelené pastviny. Ukazuje se, že krávy, které s nimi dojí, mají výrazně větší produktivitu.
  Reklama
  Reklama
  Reklama