Více
  11 C
  Czech
  Pátek, 27 května, 2022

  Vesmír by se mohl začít smršťovat a kolabovat, čas by šel pozpátku. Už brzy, tvrdí vědci

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Vědecký výzkum ukázal, že rozpínající se vesmír se začne zmenšovat. Hvězdy pohltí černá díra a čas by mohl jít pozpátku. Píše to deník Independent a Live Science. Mělo by k tomu dojít překvapivě brzy.

  Podle nového výzkumu publikovaného v Proceedings of the National Academy of Sciences (jeden ze světově nejprestižnějších vědeckých časopisů vydávaný v USA) se síla, která stojí za rozpínáním vesmíru, postupně zcela vyčerpá a celý proces půjde ve zpětném chodu.

  Hvězdy pohltí černá díra

  Tajemná energie, která způsobuje, že se rozpínání vesmíru stále zrychluje, je nazývána „temnou“ nebo také „skrytou“ energií. „Jakmile expanze skončí, vesmír se začne znovu smršťovat,“ zní zpráva vědce Paula Steinhardta a jeho kolegů výzkumníků Andreie Cosmina a Anny Ijjas v Independent.

  Veškerá hmota a energie ve vesmíru by byly nakonec obsaženy jen v malém objemu. Každá hvězda, kterou můžeme vidět na noční obloze, by byla stlačena do supermasivní černé díry. To by se přitom podle expertů mělo začít dít překvapivě brzy.

  Ještě máte čas na kafe

  Než ale začnete balit věci a přemýšlet, jak se přestěhovat do nového vesmíru, zadržte. Na shánění kartonových krabic je ještě čas. Mluví se o horizontu desítek milionů let. „Brzy“ podle Proceedings of the National Academy of Sciences v tomto případě znamená 65 milionů let.

  „Když se vrátíme o 65 milionů let zpátky, dostaneme se k úplnému začátku věků. Tehdy asteroid Chicxulub zasáhl Zemi a zahubil dinosaury,“ řekl Paul Steinhardt pro Live Science. „V kosmickém měřítku je ale 65 milionů let pozoruhodně málo.

  Podle Steinhardta, který je ředitelem Princetonského centra pro teoretickou vědu na Princetonské univerzitě v New Jersey, temná energie není silou, jak se vědci dříve domnívali, ale skutečnou látkou, tzv. kvintesencí (pojem filosofa Aristotela, který ke čtyřem živlům sublunárního světa připojil živel pátý, nebeský). Tato nepolapitelná látka by se měla rozkládat a tím podněcovat expanzi vesmíru.

  Gravitace, které vzdoruje, by ji ale časem měla stáhnout zpět do nepředstavitelně husté a horké singularity, která se nachází v centru černých děr a nabývá nekonečných hodnot. Některé teorie předpovídají, že smršťováním vesmíru by čas mohl dokonce začít běžet pozpátku.

  Je třeba zdůraznit, že tyto předpovědi, stejně jako prognózy vědců o zhroucení vesmíru, pravděpodobně zůstanou čistě teoretické ještě dlouho poté, co se lidstvo vydá cestou dinosaurů. Kdy se to všechno stane a jestli se to vůbec stane, prý záleží na chování oné tajemné síly, kterou vědci chápou jen matně.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  22 KOMENTÁŘE

  1. „Celé by se to odehrávalo v průběhu asi miliardy světelných let…“ To to po něm opravdu nikdo ani nepřečte, než se to zveřejní? Nebo má celá redakce v hlavě řezanku?

  2. To jako že budu chodit pozpátku a výplatu budu dávat zaměstnavateli? Toho se fakt nechci dožít.

   • Což to by byl ten nejmenší problém. Já bych se spíš obával toho, jak bude probíhat návštěva toalety nebo denní stravování.

  3. Nevím, proč se na temnou hmotu a temnou energii dívat tak složitě, když by stačilo si představit, že dominantní část vesmíru má 4 prostorové dimenze, a ne 3, jako ta část, ve které žijeme a kterou vnímáme. Takže temná hmota je pak normální hmota v tom vyšším vesmíru a temná energie je gravitace této hmoty. A proč by část vesmíru zdegradovala (z původního 11-rozměrného kontinua) na 3D-prostor a část na 4D-prostor? Nejjednodušším vysvětlením by mohlo být, že 3D-prostor tvoří přirozený povrch 4D-prostoru a my jsme vlastně bytostmi slupky, tedy podřadného vesmíru. Anebo jde o důsledek určité nehomogenity a vesmír má strukturu houby na mytí nádobí, kde se 3D-povrchy nacházejí v celém objemu 4D-vesmíru.

  4. Jinou možností vysvětlení temné hmoty a temné energie skýtá Sheldrakeova teorie morfické rezonance, Temná hmota a temná energie by pak byla jen rezonančním zrcadlením našeho vesmíru v hyperprostoru odrazů a vzorů morfogenetického pole. Je to jakoby zrcadlový formální odraz vesmíru v sobě samém disponoval určitou vlastní energií, resp. určitou schopnosti zpětně ovlivňovat vesmír, rezonovat s ním na principu podobnosti. Nebo (v jiném podobenství) jakoby někdo o vesmíru napsal knihu a slova té knihy měla schopnost zpětně s vesmírem rezonovat a ovlivňovat jej.

  5. Světelný rok autor považuje za jednotku času, tím je asi řečeno vše…

  6. Už na základní škole děti ví, že světelný rok je jednotka vzdálenosti. Jestli tady autor píše, že něco bude trvat miliardy světelných let, tak by měl jít radši dělat rukama. Půjdu radši pracovat, mám zpoždění už 2 metry 😀

   • No, kdyby jste to bral z pohledu toho smršťování, tak to neni až taková blbost.
    Pokud by smršťování vesmíru probíhalo rychlostí světla, tak by podle teorie relativity docházelo k dilataci času na hranici kolabujícího vesmíru. Z našeho pohledu by to trvalo miliardu let, než by k nám dorazil ,,okraj vesmíru,, ale kdybychom se nacházeli na tom okraji a pohybovali se spolu s ním k zemi rychlostí světla, tak nám teoreticky uběhne méně času než pozorovateli na zemi.
    Tím se světelný rok stává i jednotkou času, protože pro nás je to vzdálenost, kterou světlo urazí za jeden rok, ale pro to světlo je to kolik? 5 minut možná? Nevim. Rychlostí světla jsem ještě neletěl, ale takhle to fungovalo v Planetě opic, takže to tak musí bejt i doopravdy 😀

    • Výraz „kdyby jste“ je typický pro absolventy inkluze, kteří nechtějí vypadat jako absolventi inkluze. Česky se to řekne „kdybyste“ !

   • Už na základní škole děti vědí, že tvar ví je třetí osoba jednotného čísla. Pokud to někdo neví, tak by měl jít radši dělat rukama.

  7. Vesmír je dle Einsteina pružný a tedy se cyklicky rozpíná a smršťuje bez ohledu na čas.

   • A určitě to řekl Einstein? Nebyl to Bob Marley?

    • Einstein nepotřeboval nic říkat. Vyšel z předpokladu pružného vesmíru, vytvořil teorii gravitace a ta se potvrdila zachycenim gravitačních vln.

  8. Čas neexistuje, je to jen pojem označující změnu stavu věcí, od jednoho stavu ke druhému. Čas nemůže jít pozpátku bez toho, aniž by šla pozpátku celá fyzika.
   Jakákoliv změna je pohybem dopředu a s tím nic nenadělá ani smršťování vesmíru.
   Když pomineme jiné reality a Dejvida Listera, který se pohybuje nazpět v evoluci, tak jediné co lze s časem udělat, je zastavit ho.
   K zastavení času doporučuji Rimmerovy diapozitivy z cest po naftových plošinách, nebo jeho sbírku fotografií telegrafních sloupů 19. století.
   .

   • Čas naprosto rozhodně existuje. Ale smršťování a rozpínání vesmíru nemá s časem nic společnýho.

  9. Boha to jsou vymyslenosti, čas bude plynout stále kupředu ať letí vesmír doprava či doleva, dopředu či dozadu.

  Comments are closed.