Reklama

Skandál. Vítěz olympiády je terorista spojený se skupinou přirovnávanou k Hitlerově SS

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Ač zní titulek skoro až děsivě a neskutečně, není na něm slůvka lži. Zaprvé Íránec Džavád Forúghí skutečně v Tokiu získal zlatou olympijskou medaili. Zadruhé je členem organizace, kterou mají Spojené státy americké ve složce „teroristé, extrémisté“. A zatřetí organizace, kde Forúghí figuruje, je podle aktivistů srovnatelná s útvarem SS, který pod taktovkou Adolfa Hitlera fungoval za druhé světové války jako vyhlazovací policie.

Na jednu stranu bezmezně milovaný, na druhou až za hrob nenáviděný. I tak se dá smýšlet o Džavádovi Forúghím.

Vždy má mince dvě strany

Milovaný proto, že pro Írán jako první sportovec v historii vybojoval zlatou olympijskou medaili ve sportovní střelbě. Vzduchovou pistolí nastřílel 244,8 bodu a stanovil tak nový olympijský rekord. V této disciplíně dosud žádný jeho krajan pod pěti kruhy netriumfoval.

Není proto divu, že pro mnohé obyvatele Íránu je zkrátka národním hrdinou. Sportovcem, který je ve své disciplíně nejlepší na světě.

Nenáviděný pak proto, že je členem organizace „Íránské revoluční gardy“. A toto uskupení je od dubna 2019  na seznamu teroristických organizací USA. Čili by se dalo říct, že Forúghí hájí zájmy a „kope“ za skupinu, která vyznává extremismus a terorismus.

Katastrofa pro íránský sport i mezinárodní vztahy

Stejně jako všude na světě, i v Íránu fungují různé organizace hájící zájmy a práva všech lidí. A jedna taková s názvem „Spojení za Navida“ neváhala a napsala dopis izraelskému listu The Jerusalem Post.

V dopise bylo uvedeno, že udělení zlaté medaile někomu, kdo je spojen s teroristickou skupinou, je katastrofa a vlastně ostuda celého Mezinárodního olympijského výběru.

Na „teroristické členství“ olympijského vítěze upozornili i další

Kromě již zmíněné lidskoprávní organizace upozornili na spojení olympionika s teroristickou buňkou i další. Třeba íránsko-americká novinářka Masih Alinejadová.

Bojovnice za ženská práva měla být unesena ze svého bydliště v USA do Venezuely a odtud lodí transportována do Íránu. Tento případ v minulosti zaujal i světoznámý plátek The New York Times.

Další ženou, které je zlatá medaile pro Forúghího trnem v oku, je Ellie Cohanimová. Ta se sice narodila v Íránu, ale pak se přesunula do USA, kde pracovala jako vyslankyně pro boj s antisemitismem. „Je to ohromná ostuda pro olympiádu. Tenhle chlap byl označen za člena Íránských revolučních gard, což je teroristické organizace,“ napsala na Twitter.

Přírovnání k útvaru SS, který fungoval za Hitlerovy říše

Íránské revoluční gardy evidentně nejsou na „teroristickém“ seznamu pro nic za nic. Podle všeho se dopouštějí násilností včetně zabíjení nejen na Íráncích, ale terorizují i nevinné obyvatele Sýrie, Libanonu a Iráku.

Podle Lawden Bazarganové jsou Íránské revoluční gardy srovnatelné s útvarem SS Hitlerovy říše. Taková vyhlazovací armáda.

Sama Bazarganová, která je aktivistkou v oblasti lidských práv a svobod, byla ve svých 16 letech zadržena členy těchto gard a následně dva týdny vězněna. Poté byla transportována do věznice Evin.

Podle provládního íránského deníku měl Forúghí dokonce upozornit na své členství v teroristické organizaci vojenským pozdravem na stupních vítězů.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Sha’Carri Richardsonová

Marihuana ve sportu? Agentura WADA zváží její vyřazení z listu zakázaných...

Sportovní svět se kvůli dopingu často otřásá v základech. Sportovci musejí odevzdávat své medaile, není jim umožněn start na mítincích a dostávají stopky. Prohřešků je až až a zakázaných látek ještě víc. Marihuana by se ale ze seznamu mohla vymanit. Komise WADA začne v roce 2022 s přezkumem.
Cristiano Ronaldo

Sídlo za 180 milionů Ronaldovi nevoní. Portugalec se i s rodinkou...

Hvězdný portugalský kanonýr se přestěhoval do Anglie teprve před pár dny. Panství, které mu Manchester pronajmul, už ale opouští. Důvod? Ten vás možná trochu překvapí. Ronaldovi vadí hluk, který v okolí domu za téměř 180 milionů korun vydávají ovce. Fotbalista kvůli nim prý nemůže pořádně spát.
Anna Serme

Čeští squashisté na turnaji u pyramid. Účast na poslední chvíli, zážitek...

Pro squashisty jde o ikonický turnaj. Skleněný kurt je postavený přímo u pyramid, v něm se prohánějí nejlepší hráči světa. Letošního ročníku Egyptian Open se poprvé účastnili dva čeští hráči – Anna Serme a Martin Švec. Oba se dostali do programu na poslední chvíli jako náhradníci. „Seděl jsem doma s připravenými taškami a čekal na email od organizátorů. Ten přišel a já jsem byl za hodinku v autobuse na letiště,“ popisoval Švec, hráč první světové stovky. „Měla jsem obrovskou radost, že jsem se tam dostala. Letenku se mi podařilo koupit v den odletu,“ doplnila Serme.
Manchester United

Další edice Ligy mistrů je tady. Jsme na ni připravení, hlásí...

Fotbaloví nadšenci z celého světa se tohoto dnes nemohli dočkat. Dnes startuje zbrusu nový ročník Ligy mistrů, tedy nejprestižnější klubové soutěže v Evropě. Na úvod nás čeká spoustu zajímavých zápasů, mezi kterými vyčnívá třeba souboj Barcelony a Bayernu Mnichov či bitvy šampionů z Chelsea proti Zenitu.
Donald Trump

Show po americku. Holyfield míří zpět do ringu, jeho návrat bude...

Legendární boxer Evander Holyfield se vrací do ringu a v mnoha ohledech to bude zajímavá podívaná. Bude to show jako hrom. Těžká váha čeká fanoušky v ringu, ale i za mikrofonem. Bude to nevídaná věc, která se může stát asi jenom v Americe.
Alisson Becker

Víkend v PL bez Brazilců. FIFA vyhověla požadavku, v bráně City...

Reprezentační pauza pomalu končí a jednotliví hráči se vracejí zpět do svých klubů. To však neplatí pro některé Brazilce, kteří si na svůj pobyt na hřišti ještě počkají. Nejeli na sraz, kluby je nepustily a o víkendu si nezahrají. Premier League čeká velice zvláštní ligové kolo.
Reklama

4 KOMENTÁŘE

  1. Přirovnat Íránské revoluční gardy k SS to už musí být těžká demence. Spíše bych udělal rovnítko mezi USA a fašismem…

    • Vy musíte být silně retardovaný.To přirovnání sedí a vy o tom nevíte vůbec nic.
      Prostudujte si historii a v všechno to co IRG má na svědomí.
      IRG jsou mnohem krutější než jednotky SS.

Comments are closed.

Reklama
Reklama