Více
  0.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 27 ledna, 2022

  Sibiř se mění v teplou krajinu. Místo mrazu tam plodí stromy a rozkvétají květiny

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Sibiř, jedna z nejchladnějších částí planety, kde teploty v zimě padají až k mínus padesáti stupňům celsia, se mění k nepoznání. Zimu střídají horka. Zmatená je jak tamní zvěř, tak rostliny, které začínají pučet před Vánoci.

  Sibiř sužují podnební anomálie. Například oblast Sajano-Šušenskaja ve střední Sibiři bývá v tomto ročním období pokrytá sněhem a rtuť teploměru klesá hluboko pod nulu. Místo toho však místní vybíhají na rozkvetlé louky a dokonce si mohou pochutnat na čerstvě natrhaném ovoci, jakoby bylo léto. Obyvatelé největšího ruského ostrova Sachalin se na sociálních sítích chlubí fotografiemi dozrávajících jahod.

  Zatímco obvyklé teploty jsou zde kolem mínus dvaceti čtyř stupňů, nyní je v místě průběžně nad nulou, uvádí magazín The Siberian Times. Extrémní výkyvy počasí jsou zaznamenávány i v dalších lokalitách na Sibiři a ruském Dálném východě.

  „Je velmi teplo. Obrovské anomálie jsme zaznamenali i v Krasnojarském regionu na západě Jakutska a Magadanu. Situaci určují proudy teplého vzduchu z jihu a západu. Je to opravdu výjimečné,“ vyjádřil se k tomu ředitel Ruského hydrometeorologického centra, Roman Vilfan.

  V zimě kvetou rododendrony a běsní požáry. Místní si zvykají na nové poměry

  Prudké stoupání teplot je podle vědců způsobeno dominantním chováním tzv. atlantických vzdušných mas, které mají na svědomí změnu podnebí v celém Rusku. Některé oblasti jsou tak poseté rozkvetlými květinami, které za běžných okolností odkvétají nejpozději v polovině října. Patří mezi ně třeba rododendron ledebour, který můžeme dobře znát i z Českých zahrad. Těžko si ale představit, že bychom se mohli těšit z jeho květů teď v zimě, a to se nacházíme v mnohem příznivějším teplotním pásmu.

  Na Sibiři však nyní můžete vidět i květy jarních rostlin. „Divý mák a koniklec jsou v tomto období obzvláště netypické, protože kvetou brzy v dubnu a květnu. Toto je první podzim, kdy rozkvetli,“ podivuje se v The Siberian Times místní botanik. A jde i o další extrémní výkyvy.

  Region Magadan na Dálném východě Ruska v listopadu drtilo obrovské množství požárů. Ty by mohly zastavit pozůstatky sněhu. V letošním roce bylo ale sněhu nedostatek, a tak se oheň suchou tundrou nezastavitelně šířil do okolí. Vše ještě zhoršoval silný vítr. Abnormální teploty byly naměřeny i v západní části Sibiře, kde se jinak už na začátku listopadu ochlazuje ke dvaceti stupňům pod nulou.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Muž při plavbě po moři zachytil komické hry delfínů, medúzy mají místo fotbalového míče

  Muž při plavbě po moři zachytil komické hry delfínů, medúzy mají místo fotbalového míče

  Kapitánovi výletní lodi Dafyddovi Lewisovi se na jeho plavbě Cardigan Bay ve waleském New Quay podařilo natočit neuvěřitelnou show delfínů. Unikátních záběrů si všimnul i britský deník Daily Mail.
  Zpěvačka Adele. Foto: Reuters

  Vyplouvá napovrch pravý důvod zrušení koncertu Adele. Žádný covid, ale zuřivá hádka kvůli bazénu

  Zpěvačka Adele rozhořčila tisíce fanoušků, když den před velkolepým koncertem v Las Vegas oznámila, že se vystoupení ruší. Tvrdila, že důvodem je šíření covidu-19. Nyní se však proslýchá, že se jí jen nelíbilo pódium.
  Přítel jí roky platil školu, aby se mohla stát právníkem. Pak se s ním rozešla

  Přítel jí roky platil školu, aby se mohla stát právníkem. Pak se s ním rozešla, protože nebyl dost vzdělaný

  Po dobu několika let se dívka nechávala podporovat od svého partnera, který tvrdě dřel jako dělník. Když pak díky němu získala titul, nebyl jí dost dobrý.
  Populární youtuber objevil nový druh obří tarantule Taksinus

  Populární youtuber objevil nový druh obří tarantule Taksinus! Žije pouze v lesích Thajska

  Nadšenec do přírody a taky velice populární youtuber JoCho Sippawat z Thajska se na YouTube může chlubit nějakými 2,5 miliony odběrateli. Na rozdíl od influencerů typu Jake Paul ale JoCho baví lidi aspoň něčím podnětným. Bere totiž své sledující na výlety do přírody, kde následně objevuje všechno možného. A teď se mu dokonce povedlo objevit i nový druh tarantule.
  Farmář nutí své krávy nosit VR brýle, chce tak zvýšil produkci mléka

  Farmář nutí své krávy nosit VR brýle, chce tak zvýšil produkci mléka

  Pozoruhodné metody se chopil jistý muž turecké národnosti, Izzet Koca. Dobytku navléká speciální brýle, ve kterých se zobrazují krásné zelené pastviny. Ukazuje se, že krávy, které s nimi dojí, mají výrazně větší produktivitu.
  Malik Faisal Akram

  Domů se vrátím v pytli na mrtvoly, hlásil před smrtí terorista Malik Faisal Akram

  Zpravodajský portál Daily Mail zveřejnil obsah nahrávek teroristy z útoku v texaské synagoze. Anglický rodák s pákistánskými kořeny vyzýval Američany k Džihádu, uzurpoval svou manželku a smrt si prý objednal u Alláha.
  Reklama
  Reklama
  Reklama