Více
  28.8 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  Chřest, oblíbená jarní pochoutka. Dejte si ho klidně syrový

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Pokud jde o zeleninu, chřest je jednou z nejlepších jarních pochoutek. Obvykle se podává vařený. Můžete ho ale jíst i v syrovém stavu?

  Chřest je nejen lahodná příloha či přísada salátu, ale také všestranná zelenina se spoustou zdravotních přínosů a skvělým nutričním složením. Přečtěte se o výhodách i nevýhodách konzumace chřestu v syrovém stavu. Možná vás překvapí.

  I syrový chřest si vychutnáte

  Zatímco mnoho lidí věří, že musíte chřest před konzumací uvařit, není tomu tak. Ve skutečnosti to může být výživný doplněk vašeho jídelníčku, aniž byste ho vůbec tepelně upravovali. Vaření chřestu změkčuje jeho jinak tuhá rostlinná vlákna, což usnadňuje žvýkání a trávení zeleniny.

  Při správné přípravě však může být syrový chřest snadno žvýkatelný a stejně chutný jako jakákoli vařená verze. Nejprve odstraňte dřevnaté konce oštěpů, stejně jako byste je připravovali před vařením. V tuto chvíli byste se do něj mohli již přímo zakousnout, ale zážitek to pravděpodobně nebude příjemný.

  Místo toho použijte škrabku na zeleninu, struhadlo, nebo ostrý nůž, abyste oštěpy nakrájeli nebo nasekali na jemné kousky. Čím tenčí kousky, tím snáze se budou žvýkat.

  Můžete také kousky chřestu vhodit do jednoduchého dresinku z olivového oleje a citronové šťávy nebo octa, abyste změkčili tužší části stonku. Je to skvělý způsob, jak přidat špetku chuti.

  Vařený chřest se může pochlubit více antioxidanty

  Měkčí textura nemusí být jedinou výhodou vaření chřestu. Chřest se může pochlubit bohatou zásobou chemických sloučenin polyfenolů, které jsou dobře známé pro své silné antioxidační schopnosti.

  Výzkum naznačuje, že strava bohatá na polyfenoly může pomoci snížit stres, záněty a riziko několika onemocnění, včetně srdečních chorob a cukrovky.

  Jedna studie zjistila, že vaření zeleného chřestu zvýšilo jeho celkovou antioxidační aktivitu o 16 %. Konkrétně to zvýšilo obsah beta karotenu a kvercetinu, dvou silných antioxidantů, o 24 % a 98 %.

  Jiná studie zjistila, že antioxidační aktivita vařeného bílého chřestu byla téměř třikrát vyšší než u syrové verze.

  Vaření ovlivňuje nutriční hodnotu

  Zatímco vaření může zlepšit dostupnost určitých sloučenin v chřestu, může snížit obsah jiných živin. Jedna studie například zjistila, že vaření zeleného chřestu snížilo obsah vitaminu C, zvláště citlivého na teplo, o 52 %.

  To, jak jsou některé živiny v zelenině ovlivněny vařením, závisí na způsobu vaření, době působení tepla a typu živin. Dobrým pravidlem je zvolit způsoby vaření, které omezují působení vody a tepla. Jedná se například o vaření v páře, restování, rychlé blanšírování a přípravu v mikrovlnné troubě.

   Kromě toho se vyhněte převaření zeleniny a místo toho se zaměřte na křupavou, jemnou texturu.

  Zdravá volba v obou případech

  Zařazení chřestu do vašeho jídelníčku je zdravá volba, bez ohledu na to, jak jej připravujete. Zda ho vaříte nebo jíte syrový, je věcí osobních preferencí. Obě možnosti přidávají do vaší stravy vlákninu, antioxidanty a základní živiny.

  Zkuste přidat nastrouhaný syrový chřest do těstovin a salátů. Případně si oštěpy vychutnejte lehce na páře či restované ve frittatě.

  Co z toho vyplývá? Oba způsoby přípravy mají své výhody. Proto ideálně zařaďte do svého jídelníčku chřest jak ve vařené, tak syrové podobě. Nutriční chybu nemůžete udělat ani s jednou volbou.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS