Více
  8.8 C
  Czech
  Sobota, 28 května, 2022

  Šest lidí se kvůli rakovině soudí s provozovatelem jaderné elektrárny Fukušima, informuje BBC

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Šest lidí ve věku 17 až 27 let podalo kolektivní žalobu na provozovatele jaderné elektrárny Fukušima. Skupina mladých Japonců, u kterých se rozvinula rakovina štítné žlázy, je přesvědčena, že jejich nemoc způsobilo ozáření po výbuších Fukušimy v roce 2011.

  Největší jadernou havárii od roku 1986, kdy vybuchl reaktor elektrárny Černobyl, způsobilo zemětřesení a následná vlna cunami. Šestice lidí, kteří v době neštěstí přebývali v prefektuře Fukušima, po společnosti TEPCO za újmu na zdraví požaduje 616 milionů jenů (asi 117 milionů korun).

  Souvislost mezi rakovinou štítné žlázy a vystavením radiaci z Fukušimy nebyla oficiálně potvrzena. Zpráva OSN z minulého roku uvádí, že žádné přímé negativní dopady na zdraví obyvatel nejsou zdokumentované.

  Advokáti poškozených nicméně tvrdí, že rakovina jejich klientů není dědičná a je tedy velká pravděpodobnost, že ji způsobila právě radiace z Fukušimy. Jeden z právních zástupců řekl agentuře AFP, že mezi těmi, které zastupuje, jsou lidé, již „měli problém dokončit studia, najít si zaměstnání a museli se vzdát svých snů“.

  Advokáti také argumentují, že expertní tým v prefektuře Fukušima odhalil výskyt rakoviny štítné žlázy u 77 ze 100.000 lidí, což je číslo výrazně vyšší než běžných jeden až dva případy na milion obyvatel. Úřady a experti ale uvádějí, že vysoké číslo ve Fukušimě způsobily takzvané zbytečné diagnózy (jinak také naddiagnostikování), kvůli nimž do statistik rakoviny štítné žlázy mohli být započítáni i lidé, u kterých byly nalezeny určité abnormality; ty by ale další rakovinné příznaky nezpůsobily.

  Reakce japonské vlády v okamžiku katastrofy v roce 2011 nebyla příliš rychlá. Evakuace z mnoha míst se zpozdila kvůli nedostatečné otevřenosti ohledně událostí v elektrárně. Obyvatelé snažící se ujet ve svých autech zablokovali silnice a strávili hodiny v zácpách, zatímco unikala radiace.

  V roce 2019 byli v soudním řízení u tokijského obvodního soudu shledáni bývalí ředitelé TEPCO nevinnými, jelikož podle soudu nemohli katastrofu předpovídat. Případem se po odvolání zabývá soud vyšší instance.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS