Více
  29.3 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  Rusko je blíže nesplácení svých dluhů. USA nechaly vypršet klíčovou výjimku

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Spojené státy americké znemožnily Rusku další cestu, jak splácet své zahraniční dluhy. Nechaly totiž vypršet výjimku povolující americkým držitelům dluhopisů přijímat od něj peníze. Rusko je tak o něco blíže selhání ve splácení svých zahraničních dluhů. Naposledy se tak stalo roku 1998. Informoval o tom server BBC a Al Jazeera.

  Američtí držitelé dluhopisů nebudou moct od středečního poledne přijímat platby od Ruska. Spojené státy americké (USA) totiž nechaly vypršet výjimku ze sankcí, která je povolovala. Změna v podmínkách tak může Rusko popostrčit o něco blíže k selhání ve splácení jeho zahraničních dluhů. Mezinárodní komunita mu to pomocí sankcí značně ztížila po začátku invaze na Ukrajinu.

  Naposledy pak Rusko nesplatilo zahraniční dluhy roku 1998, ke konci vlády Borise Jelcina. Vypršení výjimky na splácení dluhů se pak vztahuje pouze na investory na území USA. Podle analytiků má však rozhodnutí vzhledem k důležitosti amerických bank v globálním finančním systému i přesto velkou váhu. Ve středu o tom informoval server BBC.

  Na splácení dluhů má Rusko prozatím dost peněz, které získává z exportu ropy, plynu a dalších produktů nebo zboží. Do konce roku však musí splatit mezinárodní dluhopisy v hodnotě 2 miliard dolarů. Ostatní státy se proto snaží jejich zaplacení Rusku kvůli válce na Ukrajině co nejvíce znemožnit.

  Už nyní je Rusko odtrženo od globálních kapitálových trhů, míní Yellen

  Americká ministryně financí Janet Yellen pak minulý týden dle serveru Al Jazeera oznámila, že je „poměrně pravděpodobné„, že její úřad nechá výjimku vypršet. Podle ní se totiž od začátku jednalo pouze o dočasné opatření.

  „Pokud Rusko nenajde legální způsob, jak dluhy zaplatit a technicky v jejich splácení selže, nebude se jednat o zásadní změnu. Už nyní je totiž odtrženo od globálních kapitálových trhů,“ doplnila Yellen pro server The New York Times.

  Není ale zcela jasné, zda současná změna znamená pro Rusko zásadní překážku. Držitelé dluhopisů mimo USA totiž platby nadále přijímat mohou, většina z nich se navíc nachází v Evropě.

  Do pátku má pak Rusko splatit zahraniční dluh v hodnotě 100 milionů dolarů. Jelikož však vypršení výjimky ze strany USA očekávalo, začalo převádět peníze už minulý týden.

  Některé dluhy pak navíc může splácet v rublech. Pokud termín platby nedodrží, má Rusko 30 dnů na vyřešení situace. Po případném nezaplacení by pak nejspíš držitelé dluhopisů zahájili soudní řízení.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS