Reklama

Nejlepší treky ve Slovinsku – část 1

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Pěší turistika je vynikající způsob, jak objevit přírodní krásy Slovinska. Přečtěte si tipy na nejlepší turistické stezky ve Slovinsku.

Po celé zemi je přes deset tisíc kilometrů značených horských stezek různých obtížností. Mnoho slovinských vrcholů má horské chaty, které nabízejí tradiční slovinské jídlo, takže turisté mohou také objevit místní kulinářský svět.

Výšlap na Triglav

Tato třídenní túra vede na vrchol Triglavu, nejvyšší slovinské hory. Začíná u jezera ve Staré Fužině, pokračuje na horskou pastvinu Velo Polje, zastavuje u horské chaty Planika a poté vede na vrchol hory Triglav, 2864 metrů nad mořem. Neuvěřitelný výhled na Julské Alpy vám vyrazí dech. Stezka pak pokračuje do Doličského průsmyku, údolí sedmi triglavských jezer, svahů Komarče a končí v Bohinji.

Stezka k Lovrenským jezerům

Hodinová trasa k Lovrenským jezerům začíná v lyžařském středisku Rogla. Po hodinové procházce lesem se dostanete k vyvýšenému močálu zvanému Lovrenská jezera. Močál je pojmenován po devatenácti malých jezírkách. Ta pocházejí z dešťové vody, proto se jejich velikost v průběhu roku mění. Dřevěný chodníček rašeliništěm mezi jezírky vás dovede k rozhledně. Pak pokračuje kolem chaty Ribniska a zpět do lyžařského střediska.

Sočská stezka

Začíná u pramene řeky Soča a sleduje ji až k Bovci. Ačkoli projít ji může trvat osm hodin, není příliš náročná a je vhodná pro většinu turistů. Jdete po dobře značené stezce, po cestě se můžete zastavit v botanické zahradě Alpinum Juliana a Trenta Lodge (Muzeum Trenta a Informační centrum národního parku Triglav). Malebné lávky přes řeku jsou mezi turisty již léta oblíbeným výletem.

Slovinská horská stezka

Slovinská horská stezka, nejstarší spojovací stezka na světě, byla vytvořena v roce 1953. Je 599 km dlouhá a spojuje čtyřicet devět horských chat, dvacet tři vrcholů a pět měst. Je po celou dobu dobře značena bílou tečkou v červeném kruhu a arabskou číslicí jedna.

Cesta začíná v Mariboru, kde stoupá k Pohorským vrchům. Pokračuje alpským pohořím Kamnik a Savinja, odtud do pohoří Karavanky. Turisté si mohou po celé trase užít překrásný výhled na vrcholky hor, nedotčenou přírodu a divokou zvěř od kozorožců po orly. Po pohoří Karavanky se stezka dostává do Julských Alp, kde k nebi stoupá nejvyšší slovinská hora Triglav. Dále pokračujete směrem k Jaderskému moři. Prochází krasovým regionem a končí v Delebeli Rtič, malém městečku u slovinského pobřeží.

Slovinská horská stezka vyžaduje vysokou úroveň fyzické přípravy a její dokončení trvá přibližně 28 dní.

Velika Planina

Ačkoli se na vrchol náhorní plošiny Velika Planina dostanete několika různými turistickými stezkami, ta, která začíná v Kranjski Rak je vhodná pro celou rodinu. Po půlhodinovém výstupu pokračují turisté dvě hodiny po většinou rovinatém terénu mezi zelenými jehličnany a pastvinami. Stezka vede do pastevecké osady Malá Planina, kde chaty pastevců nabízejí pohled do tradičního horského života. Turisté také mohou ochutnat kyselé mléko, jedno z tradičních pasteveckých jídel.

Ti, kteří hledají kratší túru, mohou naskočit na lanovku v Kamniška Bistrica. Od konečné zastávky lanovky je to k dosažení Malé Planiny jen 45 minut malebné procházky.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Mramorové jeskyně, Chile

Místa, která vidělo jen málo cestovatelů

V dnešní době může být skutečně těžké najít místo, kde ještě žádný z vašich přátel zapálených do cestování nebyl. Přinášíme vám pár tajných tipů.
Boracay

Boracay. Příběh o devastaci ráje na zemi

Filipínský ostrov se kvůli „rehabilitaci“ musel na šest měsíců zavřít. Ale vzpamatuje se vůbec někdy z extrémního nárůstu turistického ruchu?
Icukušima

Icukušima. Nejlepší tipy pro výlet do Miyajimy

Svatyně Icukušima, známá svou nápadnou červenou bránou torii, která jako by se vznášela v moři, je v Japonsku nezbytnou návštěvou. Abyste si výlet do Miyajimy opravdu užili, přečtěte si naše tipy a nenechte si ujít žádnou z hlavních atrakcí ostrova.
Ait Ben Haddou, Maroko

Hra o trůny. Vydejte se na známá místa, kde se seriál...

Draky tu bohužel nepotkáte. Naštěstí ani Bílé chodce. Přesto si na těchto místech budete připadat jako v seriálu Hra o trůny. Kde se nacházejí lokality natáčení?
pláže v Itálii

Nejlepší pláže v Itálii

V zemi, kde je pobřeží doslova přecpané plážovými lehátky, jsme vybrali deset krásných pláží a zátok, kde téměř nikdy nepotkáte davy výletníků. Objevte zde ruiny hradu či potopené sochy a užívejte si klid na italských plážích.
Hra o trůny

Hra o trůny. Vydejte se na známá místa, kde se seriál...

Kdo by neznal seriál Hra o trůny! Pamatujete si všechny ty nádherné krajiny, hrady a města, ve kterých se drama odehrávalo? Některá z nich můžete navštívit i ve skutečnosti.
Reklama
Reklama
Reklama