Protext ČTKReceptem na dostupné bydlení mohou být modulární rodinné domy. Cca 75 %...

Receptem na dostupné bydlení mohou být modulární rodinné domy. Cca 75 % Čechů tuto stavební metodu nezná

Praha 14. dubna 2025 (PROTEXT) – Modulární stavebnictví nemá v České republice ještě tak pevné kořeny, v posledních zhruba 10 letech však u nás zažívá velký boom. Nahrává mu především fakt, že některé, stále více zastaralejší a logisticky či cenově náročnější metody výstavby domů s sebou nesou dnes již zdlouhavé časové a finanční náklady. Pro koncového zákazníka se mnohdy tyto stavební techniky stávají neúnosné či zbytečné. Podle stavební společnosti Warex, která se specializuje na modulární stavebnictví, značná část Čechů jednodušší stavební procedury v podobě modulárních domů vítá.

Aktuální situace na trhu s bydlením v ČR je již několik let nepříznivá. Ceny bytů, zejména v aglomeracích, lámou rekordy a pro většinu Čechů jsou prakticky nedostupné. Například byty v novostavbách s více než 80 m2 obytné plochy stojí v současnosti zhruba 12,5 milionu korun, srovnatelně velký dům poblíž Prahy může vyjít o zhruba milion korun méně.

Nejen proto stále více lidí upřednostňuje cenově dostupnější bydlení právě v rodinných domech. Ty zaznamenaly v roce 2024 oproti bytům navíc mírný pokles. Ve čtvrtém kvartálu předchozího roku dosáhla průměrná hodnota rodinného domu 6,06 milionu korun, což je znatelně příznivější v porovnání například se 3. čtvrtletím roku 2022, kdy se tato cena pohybovala na rekordních 6,8 milionech korun.[1]

Pořízení rodinného domu je extrémně individuálním procesem se širokou škálou možností i podmínek. Vliv hraje stáří nemovitosti, udržitelnost, lokalita, délka výstavby, cena a mnohé další aspekty. Koupit či postavit se dá rodinný domek o totožné velikosti za 2 miliony korun stejně jako desetinásobně dražší.

Zejména mnohé cihlářské firmy byly v nedávné době nuceny kvůli nižší poptávce odstavovat výrobu především kvůli náročnosti a požadavkům pro vybudování domů z cihel. A právě zde se dostává ke slovu modulární stavebnictví, které v ČR prozatím ještě není příliš rozšířené. A proč? Důvod je relativně prostý. I přes velkou řadu výhod modularity se o něm prostě ještě příliš neví. “Modulární domy mají před sebou velkou budoucnost. Tato forma výstavby má nespočet výhod. Ať už se jedná o značnou variabilitu modulových staveb, pořizovací náklady či rychlost výstavby nebo udržitelnost, faktem je, že celý proces pořízení rodinného domu se stává mnohonásobně jednodušším. Podle našich odhadů však o modularitě nemá zhruba 3 ze 4 Čechů povědomí,” uvádí David Rieger, obchodní ředitel společnosti Warex a pokračuje: “Modulárním stavbám nahrává i revidovaná Směrnice o energetické náročnosti budov, která vstoupila v platnost 12. dubna loňského roku.” Ta si klade za cíl snížení průměrné spotřeby primární energie obytných budov v roce 2030 o 16 % a v roce 2035 o 20–22 %. Přinejmenším 55% snížení spotřeby energie bude dosaženo renovací 43 % energeticky nejnáročnějších budov.

 

Warex: Společnost vyrábějící obytné modulární stavby, sanitární kontejnery. Staví a navrhuje a realizuje ocelové haly a konstrukce. Vyrábí výměnné nástavby pro kombinovanou přepravu a pronajímá stavební buňky. Za dobu existence společnost vyrobila více než 62.000 kusů obytných a sanitárních kontejnerů a realizovali více než 500 průmyslových a občanských staveb. Firma působí na trhu již více jak 30 let. Přidává nové segmenty do výroby, rozšiřuje rozsah služeb a přizpůsobuje se. Výsledky práce Warex zařadily mezi 100 nejlepších společností v České republice.

[1] Zdroj: iDnes.cz

 

 

 

Doporučujeme

Trump o rozhovorech s Íránem: Je mi to jedno, začíná to být nuda

Americký prezident Donald Trump bagatelizoval možný krach mírových rozhovorů s Íránem. Prohlásil, že jednání „začínají být nudná“ a že „je mu úplně jedno“, jestli skončí. Podle íránské tiskové agentury Tasnín íránští vyjednavači zastavili dialog a předávání zpráv s USA kvůli izraelské vojenské aktivitě v Libanonu.

USA uvažují o rozmístění jaderných zbraní v dalších evropských zemích NATO

Spojené státy uvažují o rozmístění jaderných zbraní v dalších evropských zemích, které jsou v NATO, píše dnes list Financial Times (FT). Cílem je ujistit spojence, že omezení americké konvenční vojenské podpory neoslabí bezpečnostní záruky. Zájem o rozmístění amerických jaderných zbraní už projevily Polsko a některé pobaltské země.

Libanon oznámil částečné příměří mezi Izraelem a Hizballáhem

Libanon oznámil dohodu o částečném zastavení útoků mezi Hizballáhem a Izraelem. Příměří se týká především Bejrútu a jeho předměstí, boje na jihu Libanonu však pokračují a situaci dál komplikuje napětí mezi Spojenými státy a Íránem.

Ogrodníková ovládla oštěp na Odložilově memoriálu

Bronzová olympijská medailistka Nikola Ogrodníková se po mateřské pauze dál vrací do formy. Na Odložilově memoriálu v Praze vyhrála soutěž oštěpařek výkonem 59,87 metru. Dařilo se také dálkaři Radku Juškovi, koulaři Tomáši Staňkovi nebo oštěpaři Martinu Konečnému, který si výrazně vylepšil osobní rekord.

Kyjev a Dnipro čelily ruským vzdušným úderům, nejméně devět mrtvých, tvrdí úřady

Ruský vzdušný úder na ukrajinské město Dnipro v noci na dnešek zabil nejméně pět lidí, dalších 25 zranil. Podle agentur Reuters a AFP to uvedly místní úřady. Rozsáhlému vzdušnému úderu čelil v noci i Kyjev. Starosta Vitalij Kličko uvedl, že v Kyjevě útoky zabily čtyři lidi a zranily jich dalších 58. V metropoli na několika místech vypukly požáry a část města zůstala bez proudu, dodal Kličko. Brzy ráno se podle agentury Reuters v Kyjevě znovu ozývaly výbuchy.

Kolumbii čeká napjaté finále prezidentských voleb

Kolumbijské prezidentské volby míří do druhého kola. V něm se 21. června utkají pravicový populista Abelardo de la Espriella a levicový senátor Iván Cepeda. První kolo ukázalo hluboce rozdělenou zemi, kde voliči dali jasně přednost výrazným politickým pólům před tradičním středem.

CSG získala zakázku od americké armády

Česká zbrojařská skupina CSG posiluje svou pozici na americkém obranném trhu. Její dceřiná společnost Federal Ammunition uzavřela dohodu s americkou armádou, která se týká patentované technologie nábojnic Peak Alloy. Smlouva otevírá cestu k dodávkám až 40 milionů kusů.

Írán zastavuje dialog a výměnu zpráv s USA

Íránský vyjednávací tým zastavuje dialog a předávání zpráv se Spojenými státy pomocí prostředníků, důvodem je izraelské porušování příměří v Libanonu, uvedla dnes agentura Tasním. Zdroj této informace ale nesdělila. Teherán podle agentury hodlá zcela zablokovat Hormuzský průliv, který je významnou dopravní tepnou pro vývoz ropy a plynu z Perského zálivu, a s pomocí spojenců otevřít novou frontu v průlivu Báb al-Mandab, který je klíčovým uzlem pro obchodní plavbu spojující Rudé moře s Adenským zálivem.

KOMENTÁŘ: Už žádná Toyota. Japonský akciový trh korunoval po 22 letech nového vládce

Od roku 2003 platilo, že automobilka Toyota je nejsilnější japonskou společností. Status quo teď ale po dvou dekádách narušil tokijský holding SoftBank. Titul vyrostl díky investicím do AI společností a během půl roku doručil investorům nadstandardní výnos. V čem tkví úspěch SoftBank?

Írán odmítl zprávy o údajně chystané rezignaci prezidenta Pezeškjána

Íránští představitelé označili zprávy o tom, že se íránský prezident Masúd Pezeškján chystá rezignovat, za vymyšlené a za protiíránskou propagandu, jejímž cílem je podkopávat jednotu íránského národa. S odkazem na své zdroje o tom dnes napsala íránská agentura Tasním.

Vláda podnikne kroky k odvolání prezidenta, oznámil Magyar

Maďarský premiér Péter Magyar po dnešním setkání s prezidentem Tamásem Sulyokem prohlásil, že vláda okamžitě zahájí právní kroky nezbytné k výměně prezidenta. Vládní strana Tisza disponuje v parlamentu ústavní většinou. Magyar označuje Sulyoka, který je ve funkci od roku 2024, za loutku předchozího premiéra Viktora Orbána.

Po ruských útocích informují ukrajinské úřady o desítkách raněných

Nejméně osm lidí, včetně tří dětí, utrpělo zranění při útocích ruských dronů v Černihivské oblasti, informovali ukrajinští záchranáři. Dalších šest zraněných si podle záchranářů vyžádal nálet ruských dronů na Oděsu. Devět lidí bylo zraněno při ruských útocích na Charkov a okolí, oznámil šéf správy Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Moskva naopak bez podrobností informovala o likvidaci útočících ukrajinských dronů.

Ropa zdražuje. Trhy znervóznil izraelský postup v Libanonu

Ceny ropy v pondělí 1. června vzrostly o více než dvě procenta. Důvodem je průnik izraelské armády hlouběji do libanonského území. Tento krok, odsouzený mezinárodním společenstvím, vyvolává obavy o pokračující rozhovory mezi USA a Íránem.

Rubio jednal se zástupci Libanonu a Izraele o návrhu plánu na uklidnění situace

Americký ministr zahraničí Marco Rubio hovořil s libanonským prezidentem Josephem Aúnem i izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem o diplomatických jednáních mezi Izraelem a Libanonem a navrhl plán, který by umožnil postupné uklidnění situace. S odvoláním na amerického úředníka to dnes napsala agentura Reuters. Izrael okupuje část Libanonu a ostřeluje mimo jiné pozice libanonské militantní skupiny Hizballáh.

Trump mluví o dohodě. Útoky mezi USA a Íránem ale pokračují

Spojené státy bombardovaly cíle spojené s Íránem v Kuvajtu poté, co islámská republika sestřelila americký dron. Kuvajt informoval, že jeho protivzdušná obrana zachytila několik dronů a raket. I přes vzájemné útoky křehké příměří trvá a jednání o konci války pokračují.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama