menu

6.6 C
Czech
Sobota 24. května 2025

Nový začátek pro EU a Británii? Pět let po brexitu posílí obrannou i obchodní spolupráci

Spojené království a Evropská unie oznámily sérii nových dohod, které představují nejvýraznější posun v jejich vztazích od brexitu. Obě strany se v pondělí dohodly na posílení obranné spolupráce, zmírnění hraničních kontrol a uzavřely novou dohodu o rybolovu. Setkání se uskutečnilo během prvního formálního summitu mezi Británií a EU od roku 2020.

Oktagon: Poppeck sestřelil Langera brutálním KO po 75 vteřinách

Polotěžká váha Oktagonu má nového favorita. Alexander Poppeck se v Mnichově bleskově vypořádal se Slovákem Pavolem Langerem a ukončil zápas za 75 sekund. Langer, který duel před dvěma lety vyhrál, tentokrát inkasoval čisté KO a šel tvrdě k zemi.

Radost z toho, že řeknete ne: Nejlepší tipy na první sólo cestu

Reklama

Petice volá po zásadní reformě opatrovnického systému

Skupina odborníků spustila petici, která upozorňuje na závažné systémové nedostatky současného opatrovnického systému v České republice. Ten podle iniciátorů často selhává při rozhodování o úpravě poměrů k nezletilým dětem a má dalekosáhlý negativní dopad nejen na děti a jejich rodiče, ale i na celou společnost.

Nový rok je plný velkolepých cestovatelských plánů a slavnostních slibů, že se vydáte na cestu, kterou už léta odkládáte na neurčito. Pro mnohé to znamená první sólo cestovatelské dobrodružství. Zde je pár dobrých tipů, jak si ho užít.

Může to být skličující představa, že se vydáte sami na dovolenou a budete cestovat na nové místo, kde nikoho neznáte. Ale to, co se může zprvu jevit jako negativum, je ve skutečnosti to, co dělá sólo cestování tak skvělým.

Můžete si dělat, co chcete, a nejste zodpovědní za nikoho jiného než sami za sebe. Je to osvobozující a euforický zážitek.

Pokud jste přemýšleli o své první sólo cestovatelské dovolené, ale bojíte se odhodlat, následující tipy vám mohou pomoci.

Začněte svou sólo dovolenou v malém

Může se stát, že budete mít nutkání vyrazit hned na epické dobrodružství, a strávit měsíc na cestě po Asii na vlastní pěst. Někomu to může vyhovovat, ale pokud jste ze sólového cestování trochu nervózní, doporučujeme nejprve naplánovat krátkou cestu.

Zarezervujte si víkend někde v dostupné evropské destinaci, kde se snadno domluvíte. Je to perfektní úvod do samostatného cestování. Nebude třeba příliš plánovat a dodá vám to sebedůvěru k dalším a delším cestám.

Hostely jsou nejlepším přítelem

Pokud rádi poznáváte na cestách nové lidi, není pro to jednodušší místo než hostel. Navíc je to finančně nenáročná možnost, když se nemáte s kým dělit o náklady na Airbnb či hotel.

Před rezervací si nezapomeňte přečíst popisy a recenze, abyste se ujistili, že je to ten typ atmosféry, který hledáte. Pokud chcete být společenští, hledejte ty, kde se koná hodně akcí. Nemusí to být vždy nejlevnější, ale za ty peníze to stojí, pokud to znamená, že si snadno najdete nové přátele.

Pokud chcete mít vlastní prostor a zároveň si užívat společenskou stránku hostelu, můžete si i na hostelu většinou zarezervovat soukromý pokoj místo sdíleného. Pokud zvolíte sdílený, nezapomeňte si pro jistotu přibalit masku na oči a špunty do uší.

Jestli se rozhodnete zůstat v hotelu nebo Airbnb po celou dobu dovolené, ale přesto chcete najít lidi, se kterými byste se mohli setkávat, pak byste měli vyzkoušet aplikaci Meetup. Díky ní se dozvíte o akcích, které se v daném městě konají, a můžete se spojit s dalšími lidmi, kteří mají zájem se na ně vydat.

Udělejte si radost tím, že řeknete ne

Na cestování na vlastní pěst je úžasné to, že můžete dělat, co VY chcete. To znamená, že se nemusíte cítit provinile, když se rozhodnete lenošit u bazénu místo toho, abyste se vydali na túru po místních turistických atrakcích. Vydejte se na cestu, poznávejte svět a nikdy se neciťte provinile, když řeknete ne.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Je plavání s divokými delfíny zodpovědné? Jak cestovat s respektem k mořím

Sledovat velryby z lodi nebo slyšet zpěv keporkaků je zážitek, na který se nezapomíná. Ale pokud chceme, aby podobné momenty zůstaly i pro další generace, musíme začít cestovat zodpovědněji. A to platí hlavně u moře – místa, které je pro život na Zemi naprosto klíčové.

Zámek Neuschwanstein se dá zvládnout za den, ale jen když víte, jak na to

Návštěva zámku Neuschwanstein je pro mnoho cestovatelů splněným snem. Tohle romantické sídlo, které inspirovalo i pohádkový hrad v Disneylandu, se tyčí vysoko nad bavorskou krajinou. Patří k nejikoničtějším místům v Německu. A dobrou zprávou je, že ho zvládnete navštívit i během jediného dne. Ale připravte se – bude to nabitý program.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump chce na EU od června clo 50 procent, jednání podle něj nikam nevedou

Americký prezident Donald Trump doporučí, aby od 1. června platilo na dovoz z EU clo 50 procent. Napsal to dnes v příspěvku na síti Truth Social. Jednání s EU jsou podle něj velmi obtížná a nikam nevedou. Pokud budou produkty vyrobené či sestavené v USA, clo se na ně nebude vztahovat, dodal. Evropská komise (EK) uvedla, že se k clům nebude vyjadřovat, dokud se neuskuteční telefonát mezi unijním šéfem obchodu a obchodním zástupcem USA, informuje agentura Reuters. Telefonát je plánovaný na 17:00 SELČ.

Trump pohrozil Applu 25procentním clem, pokud firma nepřesune výrobu do USA

Americký prezident Donald Trump dnes v příspěvku na sociální síti Truth Social pohrozil americké technologické společnosti Apple 25procentním clem, pokud firma nepřesune výrobu svých přístrojů do Spojených států. Trump před časem vyňal různou elektroniku včetně telefonů z aktuálně platných cel. Zároveň však avizoval, že pro tento sektor chce zavést zvláštní celní sazbu.

Vítěz Eurovize JJ vyzval k vyloučení Izraele ze soutěže kvůli válce v Gaze

Rakouský zpěvák JJ, letošní vítěz hudební soutěže Eurovize, na sebe strhl pozornost svým požadavkem, aby se Izrael příštího ročníku nezúčastnil. V rozhovoru pro španělský deník kritizoval izraelskou účast v kontextu pokračující války v Gaze.

Ve Venezuele budou v neděli parlamentní volby, velká část opozice je bojkotuje

Ve Venezuele se v neděli konají parlamentní a regionální volby, které autoritářský prezident Nicolás Maduro zřejmě opět využije k prohlášením o potvrzení své moci. Očekává se přitom méně než třetinová účast, jelikož většina opozice, stejně jako v roce 2020, volby bojkotuje a označuje je za frašku. Část opozice ale tvrdí, že k urnám je potřeba jít a znovu ukázat vládě, že lidé nerezignovali na boj za demokracii. V neděli budou ve Venezuele poprvé volit i guvernéra regionu v sousední Guyaně, který si Caracas nárokuje. Guyanská vláda to označila za propagandu, nicméně posílila ochranu hranic.

USA a Čína pokročily v přípravách na obchodní jednání

Ve čtvrtek došlo poprvé od klíčových rozhovorů v Ženevě k telefonickému kontaktu mezi vysokými úředníky Číny a USA. Sice nelze hovořit o průlomu v probíhajících obchodních rozhovorech, jde ale o pozitivní znamení, že komunikační kanál mezi oběma stranami funguje.

Ukrajina útočila na továrnu na baterie na západě Ruska, osm lidí je zraněných

Ukrajinské drony v noci na dnešek zaútočily na město Jelec v Lipecké oblasti na západě Ruska. Podle vedení regionu utrpělo zranění osm lidí. Cílem útoku byla podle všeho tamní továrna na baterie a akumulátory, uvádí ruskojazyčný servis BBC s odvoláním na různé telegramové kanály. Po ruských útocích jsou zase hlášeny škody z ukrajinské Černivické nebo Poltavské oblasti.

Podporujete vrahy dětí, zkritizoval Netanjahu evropské lídry

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se po čtvrtečním útoku na izraelskou ambasádu ve Washingtonu ostře pustil do představitelů Velké Británie, Francie a Kanady. Obvinil je z podpory palestinského teroristického hnutí Hamás kvůli kritice války v Gaze.
Reklama

DOPORUČUJEME

Je plavání s divokými delfíny zodpovědné? Jak cestovat s respektem k mořím

Sledovat velryby z lodi nebo slyšet zpěv keporkaků je zážitek, na který se nezapomíná. Ale pokud chceme, aby podobné momenty zůstaly i pro další generace, musíme začít cestovat zodpovědněji. A to platí hlavně u moře – místa, které je pro život na Zemi naprosto klíčové.

Zámek Neuschwanstein se dá zvládnout za den, ale jen když víte, jak na to

Návštěva zámku Neuschwanstein je pro mnoho cestovatelů splněným snem. Tohle romantické sídlo, které inspirovalo i pohádkový hrad v Disneylandu, se tyčí vysoko nad bavorskou krajinou. Patří k nejikoničtějším místům v Německu. A dobrou zprávou je, že ho zvládnete navštívit i během jediného dne. Ale připravte se – bude to nabitý program.

Romantika z obrazovek: V zámku Howard, perle seriálu Bridgertonovi, můžete i přespat

Zámek Howard, v seriálu Bridgertonovi známý jako honosné sídlo vévody z Hastingsu, je opravdovým klenotem britského baroka. Stojí v severní Anglii nedaleko Yorku a už více než tři století je domovem rodiny Howardů. Přestože ho v roce 1940 zasáhl ničivý požár, který pohltil celé jedno křídlo, dnes zámek znovu září jako dřív.

Kam za jarními květy, které potěší oko i duši

Evropa v květu je nejen pastvou pro oči, ale i balzámem na duši. Jaro tady nabízí mnohem víc než jen hezké výhledy – působí jako přírodní terapie. Stačí pár hodin mezi květinami a hladina stresu klesá. Ať už zamíříte do nekonečných polí tulipánů v Nizozemsku, romantické zahrady v Giverny, nebo mezi divoké modré zvonky v britských lesích, jarní příroda vám udělá dobře.

Jak si užít víkend v Thunu, švýcarském klenotu u jezera

Thun sice není na turistické mapě tak výrazný jako Interlaken, ale právě to z něj dělá ideální místo pro klidný víkend. Malebné uličky, tyrkysová řeka Aare a výhledy na zasněžené vrcholky Alp. Thun nabízí přesně ten druh švýcarského kouzla, které se nezapomíná.
Reklama
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump chce na EU od června clo 50 procent, jednání podle něj nikam nevedou

Americký prezident Donald Trump doporučí, aby od 1. června platilo na dovoz z EU clo 50 procent. Napsal to dnes v příspěvku na síti Truth Social. Jednání s EU jsou podle něj velmi obtížná a nikam nevedou. Pokud budou produkty vyrobené či sestavené v USA, clo se na ně nebude vztahovat, dodal. Evropská komise (EK) uvedla, že se k clům nebude vyjadřovat, dokud se neuskuteční telefonát mezi unijním šéfem obchodu a obchodním zástupcem USA, informuje agentura Reuters. Telefonát je plánovaný na 17:00 SELČ.

Trump pohrozil Applu 25procentním clem, pokud firma nepřesune výrobu do USA

Americký prezident Donald Trump dnes v příspěvku na sociální síti Truth Social pohrozil americké technologické společnosti Apple 25procentním clem, pokud firma nepřesune výrobu svých přístrojů do Spojených států. Trump před časem vyňal různou elektroniku včetně telefonů z aktuálně platných cel. Zároveň však avizoval, že pro tento sektor chce zavést zvláštní celní sazbu.

Vítěz Eurovize JJ vyzval k vyloučení Izraele ze soutěže kvůli válce v Gaze

Rakouský zpěvák JJ, letošní vítěz hudební soutěže Eurovize, na sebe strhl pozornost svým požadavkem, aby se Izrael příštího ročníku nezúčastnil. V rozhovoru pro španělský deník kritizoval izraelskou účast v kontextu pokračující války v Gaze.

Ve Venezuele budou v neděli parlamentní volby, velká část opozice je bojkotuje

Ve Venezuele se v neděli konají parlamentní a regionální volby, které autoritářský prezident Nicolás Maduro zřejmě opět využije k prohlášením o potvrzení své moci. Očekává se přitom méně než třetinová účast, jelikož většina opozice, stejně jako v roce 2020, volby bojkotuje a označuje je za frašku. Část opozice ale tvrdí, že k urnám je potřeba jít a znovu ukázat vládě, že lidé nerezignovali na boj za demokracii. V neděli budou ve Venezuele poprvé volit i guvernéra regionu v sousední Guyaně, který si Caracas nárokuje. Guyanská vláda to označila za propagandu, nicméně posílila ochranu hranic.

USA a Čína pokročily v přípravách na obchodní jednání

Ve čtvrtek došlo poprvé od klíčových rozhovorů v Ženevě k telefonickému kontaktu mezi vysokými úředníky Číny a USA. Sice nelze hovořit o průlomu v probíhajících obchodních rozhovorech, jde ale o pozitivní znamení, že komunikační kanál mezi oběma stranami funguje.

Ukrajina útočila na továrnu na baterie na západě Ruska, osm lidí je zraněných

Ukrajinské drony v noci na dnešek zaútočily na město Jelec v Lipecké oblasti na západě Ruska. Podle vedení regionu utrpělo zranění osm lidí. Cílem útoku byla podle všeho tamní továrna na baterie a akumulátory, uvádí ruskojazyčný servis BBC s odvoláním na různé telegramové kanály. Po ruských útocích jsou zase hlášeny škody z ukrajinské Černivické nebo Poltavské oblasti.

Podporujete vrahy dětí, zkritizoval Netanjahu evropské lídry

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se po čtvrtečním útoku na izraelskou ambasádu ve Washingtonu ostře pustil do představitelů Velké Británie, Francie a Kanady. Obvinil je z podpory palestinského teroristického hnutí Hamás kvůli kritice války v Gaze.

Při nočních úderech na Pásmo Gazy zemřelo 16 lidí, uvedla civilní ochrana

Při izraelských úderech na Pásmo Gazy zemřelo v noci na dnešek 16 osob. Uvedla to podle agentury AFP místní civilní ochrana. Desítky dalších lidí údery zranily. Podle civilní ochrany izraelská armáda zasáhla různé oblasti palestinského území, kde Izrael bojuje s teroristickým hnutím Hamás.

Harvardská univerzita nesmí přijímat zahraniční studenty, rozhodl Trump

Napětí mezi Trumpovou administrativou a Harvardskou univerzitou vyvrcholilo radikálním krokem: škola přišla o oprávnění přijímat zahraniční studenty. Důvodem má být údajné porušení zákona.

G7 hrozí Rusku dalšími sankcemi, pokud selžou jednání o příměří

Ministři financí skupiny G7 se dohodli, že pokud se nepodaří vyjednat příměří na Ukrajině, přijdou na řadu další sankce vůči Rusku. Schůzka ve městě Banff v Kanadě potvrdila jednotný postoj k pokračující válce a připravila půdu pro červnový summit lídrů.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás