Více
  23.2 C
  Czech
  Středa, 17 srpna, 2022

  Putin ve svém projevu kritizoval Západ a volal po novém světovém řádu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ruský prezident Vladimir Putin v pátečním projevu na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru prohlásil, že končí „éra unipolárního světa“. V dlouho očekávaném projevu silně kritizoval západní země i protiruské sankce. Informuje o něm CNN, BBC a další servery.

  Když USA vyhrály studenou válku, prohlásily se za zástupce Boha na zemi, za lidi, kteří nemají žádnou odpovědnost – pouze zájmy. Tyto zájmy prohlásily za posvátné. Nyní je to jednosměrný provoz, který činí svět nestabilním,“ řekl Putin publiku.

  Prezidentův projev byl zpožděn o více než 90 minut kvůli „masivnímu“ kybernetickému útoku. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v improvizovaném konferenčním hovoru novinářům sdělil, že projev byl odložen kvůli útokům typu DDoS (distributed denial of service) na systémy konference.

  Nebylo bezprostředně jasné, kdo za útokem stojí. Ukrajinská IT armáda, hackerský kolektiv, označila petrohradské fórum za svůj cíl na začátku tohoto týdne na svém kanálu Telegram.

  Putinův projev na výroční konferenci, jeden z jeho zásadnějších projevů od doby, kdy před téměř čtyřmi měsíci nařídil invazi na Ukrajinu, byl považován za příležitost, aby svět nahlédl do jeho myšlení.

  Zaútočil na Západ a na sankce

  Jakmile ruský prezident vystoupil na pódium v západoruském městě, neztrácel čas zdvořilostmi. Rovnou přešel k útokům na Spojené státy a jejich spojence.

  Žijí v minulosti na vlastní pěst ve svých vlastních iluzích. Myslí si, že zvítězili a všechno ostatní je pak kolonie, zadní dvorek. A lidé, kteří tam žijí, jsou občané druhé kategorie,“ řekl. Dodal, že ruská „speciální operace“ – výraz, který ruská vláda používá k popisu své války na Ukrajině – se stala „záchranou pro Západ, aby mohl všechny problémy svést na Rusko“.

  Dlouholetý ruský vůdce rovněž obvinil Západ ze snahy poškodit ruskou ekonomiku. Sankce vůči Moskvě označil za „šílené“ a „bezohledné“.

  Jejich záměr rozdrtit ruskou ekonomiku rozbitím logistických řetězců, zmrazením národního majetku a útokem na životní úroveň je jasný, ale nepodařilo se jim to,“ dodal. „Nevyšlo to. Ruští podnikatelé se semkli, pracují pilně, svědomitě a krok za krokem normalizujeme ekonomickou situaci.“

  Ruský prezident své rozhodnutí zahájit invazi na Ukrajinu dlouho rámoval jako reakci na rostoucí diplomatické a bezpečnostní vazby Kyjeva se Západem. Minulý týden naznačil, že jeho cílem na Ukrajině je obnova Ruska jako imperiální mocnosti.

  Propaganda o válce

  Když hovořil o válce na Ukrajině, sáhl podle CNN přímo ke své propagandistické příručce. Prohlásil, že Rusko bylo do konfliktu „donuceno“. Invazi označil za „rozhodnutí suverénní země, která má bezpodmínečné právo bránit svou bezpečnost“.

  Bylo to rozhodnutí zaměřené na ochranu našich občanů, obyvatel lidových republik Donbasu. Ti byli po osm let vystaveni genocidě ze strany kyjevského režimu a neonacistů, jimž se dostalo plné ochrany Západu,“ řekl.

  Obě oblasti – samozvaná Doněcká lidová republika (DNR) a Luhanská lidová republika (LNR) – se dostaly pod kontrolu Ruskem podporovaných separatistů v roce 2014.

  Kreml obvinil ukrajinské úřady z diskriminace etnických Rusů a ruskojazyčných obyvatel těchto regionů, což Kyjev odmítl. Od roku 2019 byly obyvatelům obou entit nabízeny ruské pasy.

  Nakonec koncem února Putin oznámil, že je uzná za nezávislé, což bylo považováno za úvodní salvu války.

  V pátek prohlásil, že ruští vojáci a separatisté „bojují na obranu svého lidu“ v Donbasu a práva „odmítnout jakýkoli pokus o vnucení pseudohodnot odlidštění a morální degradace zvenčí“. Žádná jiná země než Rusko je neuznává jako nezávislé. Ukrajina a zbytek mezinárodního společenství považují tato území za okupovaná Ruskem.

  EU podle Putina ztratila suverenitu

  Evropská komise v pátek oznámila, že doporučuje Ukrajinu a sousední Moldavsko jako kandidátské země EU. Šéfka komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že Ukrajinci jsou „připraveni zemřít“ za evropskou perspektivu.

  Putin v pátek na adresu Evropské unie prohlásil, že blok „ztratil svou suverenitu“. „Evropská unie zcela ztratila svou suverenitu a její elity tančí podle cizí melodie, čímž škodí vlastnímu obyvatelstvu. Skutečné zájmy Evropanů a evropských podniků jsou zcela ignorovány a smeteny ze stolu,“ řekl.

  V závěru svého projevu Putin petrohradskému publiku řekl: „Rusko vstupuje do éry, která začíná jako silný, suverénní národ. Rozhodně využijeme kolosálních možností, které nám současná doba poskytuje, a budeme ještě silnější.“

   „Rusko je v současné době na vrcholu,“ uvedl podle BBC. Ostatní země jsou podle něj „odsouzeny zůstat bezprávnými koloniemi“. „Je zřejmé, že pravidla, podstatu nového světového řádu, budou určovat silné suverénní státy,“ dodal Putin.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS