Reklama

Putin podepsal zákon, který mu dovolí být prezidentem ještě dalších patnáct let

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Vladimir Putin bude moci být prezidentem Ruské federace až do roku 2036. Tedy v případě, že bude kandidovat v dalších dvou prezidentských volbách a zvítězí v nich. Podepsal změnu ústavy, která mu to umožňuje. Informuje o tom CNN a další servery.

Putin, kterému bude letos 69 let, může být teoreticky prezidentem až do svých 85 let. Nyní je hlavou státu už čtvrté volební období, které skončí v roce 2024. Nový ústavní zákon, který podepsal v pondělí, mu umožní kandidovat a být zvolen ještě další dvě šestiletá období. Zákon se opírá o výsledky referenda, v němž lidé změny ústavy posvětili. Nejedná se přitom jen o „resetování“ limitu pro volební období hlavy státu. Lidé si rovněž odhlasovali, že v ústavě má být zakotvené manželství jako vztah mezi mužem a ženou.

Putin byl poprvé zvolen prezidentem v roce 2000. Když mu skončila dvě volební období (tehdy ještě čtyřletá) a podle stávající ústavy už nemohl potřetí za sebou kandidovat, nechal se v roce 2008 zvolit ruským premiérem. Prezidentem se stal Dmitrij Medvěděv, který mu po čtyřech letech místo v Kremlu opět uvolnil a sám se stal předsedou vlády. V roce 2018 vyhrál Putin další prezidentské volby, tentokrát na šest let. Pokud by nyní ještě dvakrát kandidoval a zvítězil, vládl by Rusku celkem 36 let.

Putin a jeho režim bývá často kritizován v zahraničí jako příliš autoritářský. Jeho střídačka u moci s Medveděvem vyvolala v jiných zemích masové protesty, svět rovněž odsoudil Putinovo počínání v ukrajinské krizi. V současnosti se na hlavu ruského prezidenta snáší velká kritika kvůli tomu, jak režim jedná s hlavní opoziční figurou Alexejem Navalným.

Ten byl v srpnu otráven nervově paralytickou látkou označovanou jako novičok. Podle jeho samotného dal příkaz k otravě sám Putin, což Kreml rozhodně popřel. Navalnyj byl po návratu do Ruska zatčen a nyní čeká na soud, podle jeho příznivců kvůli vykonstruovanému obvinění. Navalného kauza způsobila diplomatické roztržky Ruska s několika zeměmi.

Dostal Navalnyj tuberkulózu?

Navalnyj si v posledních dnech stěžoval na horečku a kašel. Ve vězení, v němž jej drží, se podle něj objevily případy tuberkulózy. Jeho právník uvedl, že zdravotní stav Navalného se každým dnem horší. Kreml však odmítl nařčení, že by se přednímu kritikovi Putinova režimu nedostávalo lékařské péče. Právě kvůli jejímu nedostatku zahájil Navalnyj už před týdnem v žaláři hladovku.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama