0.9 C
Czech
Pondělí 22. prosince 2025
Protext ČTKPremiéra dokumentu o dobrovolnictví v oblasti autismu

Premiéra dokumentu o dobrovolnictví v oblasti autismu

Praha 15. listopadu 2023 (PROTEXT) – Dokument “Semínka dobrodějů” má svou premiéru v neděli 19.11. ve 20 hod. v pražském kině Lucerna. Dostal se do užšího výběru 14 filmových festivalů v ČR i zahraničí (SR, Maďarsko, Španělsko, Itálie, Moldavsko, Indie, USA, Kongo), posbíral dvě první místa a dvě čestná uznání, byl součástí doprovodného programu na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech a na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

Posláním dokumentu je ukázat, že dobrovolnictví je obohacující pro dítě, rodiče i dobrovolníky a má celospolečenský pozitivní dopad.

“Naším přáním je, aby dobrovolnictví u dětí s autismem bylo běžné a aby dobrovolníků bylo v brzké budoucnosti spousta. Teď je sice velký zájem ze strany rodin, ale dobrovolníci jsou bohužel nedostatkovým zbožím,” říkají manželé Chuecos, rodiče syna Ángela na autistickém spektru a zároveň zakladatelé neziskové organizace Autismus jako dar.

Premiérovým večerem bude provázet Radana Korená, ředitelka Letní filmové školy Uherské Hradiště a předsedkyně Asociace českých filmových klubů. Po projekci bude následovat beseda s tvůrci filmu a s dobrovolníky.

Režisérem filmu je Josef Dvořák, který je autorem několika dalších dokumentů. Film Autismus jako dar získal také celou řadu ocenění a na youtube má přes 75.000 shlédnutí.

Anotace dokumentu “Semínka dobrodějů”:

Umíte si představit, že by vás bezplatná pomoc druhým naplnila spokojeností? Či dokonce štěstím (možná euforií)? Že byste se jí měli a chtěli věnovat při všech svých dalších povinnostech? Proč? Co je to za nápad?

Pro čtrnáctiletého Ángela je velmi těžké najít kamarády. Jeho milující rodiče mnohé zastanou, zařídí, obstarají, zároveň ale vědí, jak jsou pro Ángela cenné kontakty s dalšími blízkými bytostmi. A tak hledají…

Dokument líčí trojúhelník vztahů mezi chlapcem na autistickém spektru, jeho rodiči a devíti dobrovolníky. Co si tyto tři strany vzájemně dávají a co dostávají? Jakým výzvám čelí? A může být dobrovolnictví cestou ke štěstí?

 

Trailer:

https://youtu.be/CtXPvIb6gvM?si=tmuxfl8cq54DHBvr

Odkaz na vstupenky:

https://www.kinolucerna.cz/klient-263/kino-68/stranka-2745/film-654085 

 

Nezisková organizace Autismus jako dar z.s. byla formálně založena v roce 2017, ale osvětě a pomoci rodinám s dětmi na autistickém spektru se věnuje už od roku 2013. Zkušenosti s dobrovolníky má přes 10 let. Organizace pořádá setkání a akce pro veřejnost, pobyty pro rodiny s dětmi, vzdělávací akce. V centru pozornosti je podpora rodičů, protože jejich přístup má rozhodující dopad na rozvoj dítěte, na kvalitu života celé rodiny i na interakci s okolím. Mezi hlavní cíle spolku patří zvýšení povědomí o autismu, šíření konceptu dobrovolnictví a vzájemné sblížení rodin s autismem a veřejností.

 

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Reklama

Doporučujeme

Spojené státy u pobřeží Venezuely zasahují proti dalšímu tankeru

Spojené státy dnes v mezinárodních vodách u pobřeží Venezuely zasahují proti dalšímu tankeru, píší agentury Bloomberg a Reuters. V sobotu se americké ozbrojené síly jednoho tankeru zmocnily, což venezuelská vláda odsoudila jako únos a pirátství.

Francouzský prezident Macron oznámil zahájení výstavby nové letadlové lodi

Francie se rozhodla zahájit výstavbu nové letadlové lodi. Na setkání s francouzskými vojáky na základně ve Spojených arabských emirátech (SAE) to dnes oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron. Nové plavidlo nahradí stávající letadlovou loď Charles de Gaulle. Macron představil některé podrobnosti o plánu na novou letadlovou loď už před pěti lety. Mimo jiné tehdy uvedl, že nové plavidlo bude mít stejně jako loď Charles de Gaulle jaderný pohon.

Rychlík v Indii zabil sedm slonů, když přecházeli přes koleje

Vysokorychlostní osobní vlak v Indii narazil do rozsáhlého stáda slonů přecházejících přes koleje. Následkem srážky zahynulo sedm dospělých slonů a jedno slůně bylo zraněno. Neštěstí se odehrálo ve státě Ásám na severovýchodě země, který je známý vysokou koncentrací volně žijících slonů.

Rusové vyvezli do Ruska 50 Ukrajinců ze vsi v Sumské oblasti, tvrdí Ukrajinci

Ruští vojáci vstoupili do příhraniční vesnice v ukrajinské Sumské oblasti a na území Ruska odtamtud odvezli asi 50 civilistů. Podle serveru Suspilne to uvedla starostka obce Hrabovske Larysa Kremeznová. Rusko se k těmto obviněním bezprostředně nevyjádřilo, jednotlivá tvrzení znepřátelených stran ve válečných podmínkách nelze bezprostředně a nezávisle ověřit. Hrabovske leží těsně u hranice s ruskou Belgorodskou oblastí.

Putin je připraven jednat s Macronem o válce na Ukrajině, uvedl mluvčí Kremlu

Ruský prezident Vladimir Putin je připraven jednat s prezidentem Francie Emmanuelem Macronem, pokud k tomu bude oboustranná vůle. Podle textu, který dnes zveřejnila ruská agentura RIA Novosti, to uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Elysejský palác toto oznámení přivítal, informuje agentura AFP.

Austrálie uctila památku 15 obětí střelby na pláži Bondi Beach z minulé neděle

Australané drželi den smutku a rozjímání, aby uctili památku 15 obětí střelby proti židovské komunitě, která se stala před týdnem na pláži Bondi Beach v Sydney. Po celé zemi se dnes držela minuta ticha, kdy se kvůli pietě zastavilo i televizní a rozhlasové vysílání. Země se zároveň chystá prověřit pravomoci policie, uvedla agentura Reuters.

FBI podle nových spisů ignorovala varování před Epsteinem už v roce 1996

Nově zveřejněné dokumenty k případu Jeffrey Epstein znovu otevírají otázku, proč úřady nezakročily dřív. Mezi materiály se objevila zpráva z roku 1996, v níž Maria Farmer popsala Epsteinův zájem o fotografie nezletilých dívek a tvrdila, že jí zmizely intimní snímky jejích sester. Z dostupných informací nevyplývá, že by FBI tehdy rozjela vyšetřování.

Kreml: Změny, které v návrzích USA k Ukrajině učinili Evropané, mír nepřiblížily

Změny, které v amerických návrzích ohledně ukončení války na Ukrajině učinili Evropané a Kyjev, šanci na mír nezlepšily. Řekl to zahraničněpolitický poradce ruského prezidenta Vladimira Putina Jurij Ušakov, informuje dnes agentura Interfax. Přímá třístranná jednání mezi Rusy, Ukrajinci a Američany se podle Ušakova zatím neuskuteční.

Noční útok v taverně u Johannesburgu má nejméně devět obětí

V jihoafrickém městečku Bekkersdal, západně od Johannesburgu, v noci někdo spustil palbu na hosty v licencované taverně. Na místě zemřelo nejméně devět lidí a další utrpěli zranění. Policie po útočnících pátrá a zatím neví, co je k útoku vedlo.

Turecko našlo na svém území další dron, tentokrát neznámého původu

V Turecku byl dnes asi tři hodiny cesty od Istanbulu nalezen dron neznámého původu, informuje agentura AFP. Jde o druhý ohlášený dron za posledních 24 hodin. V pátek turecké úřady oznámily, že na severozápadě země byl objeven havarovaný bezpilotní letoun pravděpodobně ruské výroby.

Nově zveřejněné spisy o Epsteinovi zmiňují Trumpa, Clintona nebo Jacksona

V první várce dokumentů týkajících se odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti, figuruje podle BBC několik známých osobností. Kromě amerického prezidenta Donalda Trumpa, jednoho z jeho předchůdců Billa Clintona a bratra britského krále Karla III. Andrewa Mountbattena Windsora zahrnuje seznam i zpěváka kapely Rolling Stones Micka Jaggera a popovou ikonu Michaela Jacksona.

Ester Ledecká byla šestá ve sjezdu ve Val d’Isère

Ester Ledecká zajela ve Val d’Isère šesté místo a zapsala nejlepší výsledek sezony ve sjezdu Světového poháru. Od třetí příčky ji dělilo jen jedenáct setin. Vítězství brala Rakušanka Cornelia Hütter.

Švédsko odmítlo vyšetřovat udělení Nobelovy ceny Machado, jak žádal Assange

Švédská policie v pátek oznámila, že nezahájí vyšetřování zhruba třiceti osob spojených s Nobelovou nadací, na které tento týden podal trestní oznámení zakladatel portálu WikiLeaks Julian Assange. Podle něj se dopustili zpronevěry a napomáhání k válečným zločinům, když udělili Nobelovu cenu za mír lídryni venezuelské opozice Maríi Corině Machado. Informovala o tom agentura AFP.

Rusko v noci proti Ukrajině odpálilo tři rakety, uvedlo ukrajinské letectvo

Rusko v noci na dnešek proti Ukrajině odpálilo tři balistické rakety Iskander-M, informovalo letectvo napadené země ve svém pravidelném hlášení. Podle ukrajinských záchranářů ruská armáda podnikla rozsáhlý dronový útok na Mykolajiv na jihu země a šéf Mykolajivské oblasti Vitalij Kim uvedl, že část tohoto regionu je bez dodávek proudu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama