Více
  10.8 C
  Czech
  Pondělí 5. června 2023

  Na pozemek Benedicta Cumberbatche vnikl agresor, herci vyhrožoval s nožem v ruce

  Na pozemek britského herce Benedicta Cumberbatche v Londýně vnikl bývalý šéfkuchař Jack Bissell s nožem v ruce, přičemž herci vyhrožoval a na domu způsobil škody. V době, kdy pětatřicetiletý muž prokopl železnou branku předzahrádky, byl Cumberbatch doma s manželkou a třemi dětmi.

  Zelenskyj po úmrtí tří lidí u zavřeného krytu nařídil celostátní audit

  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nařídil kontrolu všech protileteckých krytů v zemi. Vede ho k tomu zpráva, že ve čtvrtek při vlně ruských útoků zahynuly dvě ženy a devítiletá dívka, které se nedostaly do zavřeného krytu. Incident na Ukrajině vyvolal vlnu rozhořčení a podle agentury Reuters dál prohloubil roztržku mezi Zelenským a kyjevským starostou Vitalijem Kličkem, kteří se od začátku války několikrát veřejně střetli kvůli názorovým neshodám.

  Klimatický jev El Niño letos ohrozí hlavně produkci kávy robusta

  Klimatický jev El Niño, který by se měl objevit v druhé polovině roku, letos ohrozí produkci kávy robusta. Snížit by tak mohl výnosy dvou největších producentů, Vietnamu a Brazílie.

  5 přínosů jógy pro zdraví srdce

  Není žádným tajemstvím, že jóga je dobrá pro vaše tělo a mysl. Poskytuje výhody, jako je lepší flexibilita, zvýšená síla a zlepšení energie a nálady. Existuje také stále více důkazů, že může prospět i vašemu srdci.

  Pokud máte srdeční onemocnění, poraďte se se svým lékařem o tom, která úroveň jógy může být pro vás ta pravá. A pokud s jógou teprve začínáte nebo máte zdravotní problémy, promluvte si před lekcí s instruktorem jógy. Může vám nabídnout tipy a úpravy, abyste mohli z lekce vytěžit maximum.

  Jóga vás dostane do pohybu

  Nedostatek pohybu může podle American Heart Association (AHA) vést k onemocnění srdce. Nikdy není pozdě začít. Výzkum ukazuje, že lidé, kteří cvičí jógu, mají větší pravděpodobnost, že budou aktivní a osvojí si zdravé stravovací návyky, které mohou chránit srdce. Studie zveřejněná v květnu 2018 v International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity zjistila, že mladí dospělí, kteří pravidelně cvičili jógu, hlásili zdravější stravovací návyky a více hodin střední až intenzivní fyzické aktivity.

  Výsledky dalšího přehledu, publikovaného v roce 2020 v International Journal of Environmental Research and Public Health, ukázaly, že protahovací cvičení výrazně snížila kornatění tepen, které pumpují krev do srdce a skrz tělo, a zlepšila srdeční funkci u dospělých středního a vyššího věku.

  AHA doporučuje alespoň 30 minut středně intenzivní aerobní aktivity alespoň pět dní v týdnu pro celkové zdraví srdce. Plus středně intenzivní až vysoce intenzivní svalovou aktivitu alespoň dva dny v týdnu pro další zdravotní přínosy.

  Jóga vám pomůže uklidnit se

  Zatímco výzkumníci přesně neurčili, jak stres přispívá k srdečním onemocněním, může vést ke zvýšení chování a dalších faktorů, které zvyšují riziko srdečních onemocnění. Patří mezi ně kouření, fyzická nečinnost, přejídání a vysoký krevní tlak.

  Studie ukazují, že jóga může pomoci zlepšit duševní zdraví, zvýšit pocity relaxace a zlepšit náladu. Cvičení mysli a těla pomáhá regulovat parasympatický nervový systém, část nervového systému, která vám říká, abyste se uklidnili. Studie zveřejněná v srpnu 2020 v časopise Stress & Health ukázala, že lekce jógy s dechovými cvičeními a meditací snížily vnímaný stres a zvýšily pozornost u jejích účastníků.

  Jóga může snížit riziko vysokého krevního tlaku

  Jóga může podle systematického přehledu zveřejněného v září 2021 ve Scientific World Journal hrát roli při zvládání prehypertenze. Výzkumníci přezkoumali několik studií, které zjistily, že meditace a dechová a jógová cvičení snížily systolický i diastolický krevní tlak (horní a dolní číslo naměřené hodnoty krevního tlaku) u pacientů s prehypertenzí.

  Jóga může uklidnit nepravidelný srdeční tep

  Fibrilace síní neboli afib je abnormální srdeční rytmus charakterizovaný rychlým a nepravidelným tepem. Může vést k mrtvici a dalším komplikacím. Podle studie prezentované na kongresu Evropské kardiologické společnosti v roce 2020 by cvičení jógy mohlo pomoci lidem s afib zvládnout jejich příznaky.

  Do studie bylo zařazeno 538 účastníků od roku 2012 do roku 2017. 12 týdnů účastníci necvičili jógu, poté 16 týdnů navštěvovali 30minutové lekce jógy každý druhý den. Ty zahrnovaly jak pozice, tak dýchání. Během 16týdenního období účastníci zaznamenali pokles počtu epizod.

  Jóga podporuje pocit komunity

  Po srdečním infarktu nebo jiné významné srdeční příhodě může mnoho pacientů pociťovat pocit sociální izolace a může se u nich dokonce rozvinout deprese. „Pacient se nemusí cítit bezpečně nebo dostatečně silný, aby mohl chodit ven,“ říká Dr. Ostfeld.

  Důkazy naznačují, že jóga s tím může pomoci. Studie zveřejněná v lednu 2015 v Journal of the American Medical Association zjistila, že účast v komunitních programech zaměřených na kardiovaskulární rizikové faktory a změny chování byla spojena s poklesem úmrtnosti a hospitalizací v Maine.

  Účast na lekcích jógy může poskytnout pocit komunity, který může pomoci zmírnit tyto pocity deprese a izolace.

  Sledujte nás na sítích

  Ve Varšavě demonstrovalo podle organizátorů proti vládě půl milionu lidí

  Ve Varšavě dnes vyšly do ulic statisíce účastníků protestního pochodu, který svolala liberální opoziční strana Občanská platforma. Cílem manifestace bylo mobilizovat voliče proti konzervativní vládě, již opozice obviňuje z narušování principů demokracie. Organizátoři ohlašovali největší protest za poslední tři desetiletí. Zúčastnilo se ho nakonec půl milionu lidí, uvedli podle médií. Agentura PAP píše, že neoficiální informace policie hovoří o 150.000 demonstrantech. Manifestace byly i v dalších městech, včetně Krakova a Štětína, podotkl polský web Onet.

  Čínský ministr obrany varoval v Šanghaji před konfliktem s USA. Hovořil o katastrofě pro celý svět

  Ministr obrany Li Šang-fu varoval v Šanghaji před následky konfliktu mezi USA a Čínou pro celý svět a uvedl, že Peking dává přednost dialogu se Spojenými státy. Svět je podle něj dostatečně velký k tomu, aby USA s Čínou rostly společně.

  Násilí v Lipsku kvůli trestu odnětí svobody pro ženu, která napadala neonacisty

  Stovky krajně levicových demonstrantů se v sobotu večer ve východoněmeckém Lipsku střetly s policií. Demonstrace vypukly kvůli trestům odnětí svobody, které soud udělil několika lidem odsouzeným za útoky na neonacisty.

  V Hongkongu bylo při připomínce výročí masakru na Tchien-an-men zatčeno osm lidí

  Hongkongská policie zadržela v sobotu večer osm lidí v blízkosti Victoria Parku, kde se v minulosti konaly připomínky masakru na pekingském náměstí Tchien-an-men. V Hongkongu, který spadá pod čínskou správu, byla také v souvislosti s dnešním výročím potlačení pekingských prodemokratických demonstrací z roku 1989 posílena bezpečnostní opatření. Hongkong v minulosti pietní akce povoloval, v posledních letech ale místní úřady připomínkové akce potlačují, napsala agentura Reuters.

  Páteční srážku vlaků v Indii způsobila chyba v signalizaci, řekl ministr

  Páteční srážku vlaků v Indii, která si vyžádala tři stovky obětí a tisícovku zraněných, způsobila chyba elektronického signalizačního systému. Podle agentury AP to dnes řekl indický ministr železnic Ašvini Vaišnav. Podle indické agentury ANI, která uvádí zatím 294 obětí, ministr také uvedl, že úřady mají i podezřelé, kteří za nehodu nesou odpovědnost. Na sociálních sítích přitom sílí kritika na adresu indické vlády za nedostatečné investice do železniční infrastruktury a volání po rezignaci ministra železnic.

  DALŠÍ ČLÁNKY

  Jak může jóga snížit riziko onemocnění

  Věda říká, že praxe jógových ásan (póz) a dechových cvičení může zmírnit stres, úzkost a posílit imunitu. Ale neexistuje žádný přímý důkaz, že zabraňuje nachlazení, chřipce, koronaviru a dalším infekcím. Jak tedy prospívá imunitnímu systému?

  Pozice žáby: Jak na to

  Pozice žáby je protahovací póza pro boky a vnitřní stranu stehen. Zvyšuje flexibilitu a rozsah, je však velice intenzivní. Její tradiční sanskrtský název je Mandukásana. Jak ji praktikovat a pro koho není určena?

  Tipy pro zdravé cvičení jógy

  Klíčem ke zdravé a šťastné praxi jógy je rovnováha. Mnoho nadšenců má ovšem tendenci na sebe příliš tlačit. Cvičit moc často nebo příliš náročné pozice. Abyste to nepřeháněli (nebo se vrátili na správnou cestu, pokud vás jóga přetěžuje), máme pro vás několik doporučení.

  Jak začlenit jógu do plánu na hubnutí

  Jóga nabízí mnoho přínosů pro naše zdraví. Jedním z nich je i to, že vám může pomoci zhubnout. Pokud uvažujete o přidání jógy do svých plánů na hubnutí, zde je pár tipů, jak na to.

  Vyberte si správný styl jógy

  Máte zájem vyzkoušet lekci jógy? I když je na výběr mnoho stylů jógy, nemusíte zůstat jen u jednoho. A ponořit se do obtížné hodinové lekce, abyste začali vidět výhody, také není nutné. Jak si tedy vybrat?

  NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

  Ve Varšavě demonstrovalo podle organizátorů proti vládě půl milionu lidí

  Ve Varšavě dnes vyšly do ulic statisíce účastníků protestního pochodu, který svolala liberální opoziční strana Občanská platforma. Cílem manifestace bylo mobilizovat voliče proti konzervativní vládě, již opozice obviňuje z narušování principů demokracie. Organizátoři ohlašovali největší protest za poslední tři desetiletí. Zúčastnilo se ho nakonec půl milionu lidí, uvedli podle médií. Agentura PAP píše, že neoficiální informace policie hovoří o 150.000 demonstrantech. Manifestace byly i v dalších městech, včetně Krakova a Štětína, podotkl polský web Onet.

  Čínský ministr obrany varoval v Šanghaji před konfliktem s USA. Hovořil o katastrofě pro celý svět

  Ministr obrany Li Šang-fu varoval v Šanghaji před následky konfliktu mezi USA a Čínou pro celý svět a uvedl, že Peking dává přednost dialogu se Spojenými státy. Svět je podle něj dostatečně velký k tomu, aby USA s Čínou rostly společně.

  Násilí v Lipsku kvůli trestu odnětí svobody pro ženu, která napadala neonacisty

  Stovky krajně levicových demonstrantů se v sobotu večer ve východoněmeckém Lipsku střetly s policií. Demonstrace vypukly kvůli trestům odnětí svobody, které soud udělil několika lidem odsouzeným za útoky na neonacisty.

  V Hongkongu bylo při připomínce výročí masakru na Tchien-an-men zatčeno osm lidí

  Hongkongská policie zadržela v sobotu večer osm lidí v blízkosti Victoria Parku, kde se v minulosti konaly připomínky masakru na pekingském náměstí Tchien-an-men. V Hongkongu, který spadá pod čínskou správu, byla také v souvislosti s dnešním výročím potlačení pekingských prodemokratických demonstrací z roku 1989 posílena bezpečnostní opatření. Hongkong v minulosti pietní akce povoloval, v posledních letech ale místní úřady připomínkové akce potlačují, napsala agentura Reuters.

  Páteční srážku vlaků v Indii způsobila chyba v signalizaci, řekl ministr

  Páteční srážku vlaků v Indii, která si vyžádala tři stovky obětí a tisícovku zraněných, způsobila chyba elektronického signalizačního systému. Podle agentury AP to dnes řekl indický ministr železnic Ašvini Vaišnav. Podle indické agentury ANI, která uvádí zatím 294 obětí, ministr také uvedl, že úřady mají i podezřelé, kteří za nehodu nesou odpovědnost. Na sociálních sítích přitom sílí kritika na adresu indické vlády za nedostatečné investice do železniční infrastruktury a volání po rezignaci ministra železnic.

  Armáda stahuje do Chartúmu posily, hovoří se o velké ofenzivě

  Ani po sedmi týdnech palba v Súdánu neutichá. Pravidelná armáda povolala posily v počtu tisíců mužů, což vyvolává obavy z další eskalace. Novináři hovoří o chystané velké ofenzivě s cílem získat větší územní zisky. Humanitární pomoc v zemi stále vázne.

  Dohoda o dluhovém stropu zabránila ekonomické krizi a kolapsu, míní Biden

  Dohoda o dluhovém stropu zabránila ekonomické krizi a kolapsu, uvedl v noci na dnešek americký prezident Joe Biden ve svém prvním projevu z oválné pracovny Bílého domu. Zákon o pozastavení platnosti dluhového stropu USA, který americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti, podepíše během dneška, informuje agentura AP.

  Ukrajina by potřebovala 50 systémů Patriot, ale má jen dva, řekl Zelenskyj

  Ukrajina má zatím pouze dva americké systémy protivzdušné obrany Patriot, ale potřebovala by jich 50. V rozhovoru s americkým listem The Wall Street Journal to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Patriot je podle něj jediný systém, který dokáže zlikvidovat určité typy ruských raket.