Reklama

Politika nemá ve sportu místo, myslí si Orbán. Premiér Maďarska stojí za bučícími „fans“

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Tohle téma v současné době hýbe světovým sportem. Poklekávat před zápasy či nepoklekávat? Názor si udělejte asi sami, své si ale o novém fenoménu myslí i premiér Maďarska nebo jednotliví fanoušci. EURO bude v tomto směru ještě velice zajímavé.

Stal se z toho už takový zvyk. Všudypřítomné heslo Black Lives Matter, poklekávání před zápasy, vyjádření solidarity lidem tmavší pleti. Tohle gesto ale zdaleka všichni nekvitují. Proti začínají být fanoušci a dokonce i někteří politici.

Mluví se o tom, zda je tenhle postoj vůbec brán za něco politického. Většina se ale shoduje na tom, že ano. Maďaři se v týdnu střetli v přípravě s Irskem a před zápasem se, na rozdíl od svých soků, do pokleku nesklonili. A fanoušci navíc na Iry začali bučet.

Maďarský státník Viktor Orbán ale s diváky v tomto případě souhlasí. „Fanoušci reagovali tak, jak obvykle lidé na provokaci reagují. Ne vždy si zvolí nejelegantnější formu, ale jejich důvody musíte chápat. Souhlasím s nimi,“ prohlásil.

„My v Maďarsku klekáme před Bohem, před svou zemí a před láskou, kterou žádáme o ruku. My od našich sportovců v národním dresu nečekáme, aby poklekli, ale aby bojovali, vítězili, a pokud se to nepovede, aby umírali vestoje,“ myslí si premiér Orbán.

Gesto už „baví“ jen Angličany

Anglie je dost možná jedinou zemí, kde se pro mnohé prázdné gesto stále využívá. Změna společnosti? To sotva. Maďaři neklekají, Češi také ne a v mnohých zápasech závěru ligových ročníků se i na Ostrovech bučelo.

„Pokud bučíte na anglické hráče, když si klekají, jste součástí důvodu, proč si klekají,“ myslí si bývalý kanonýr Albionu Gary Lineker. Ke kauze „klekání“ se vyjádřili také fotbalisté Chorvatska, kteří prý na EURU poklekávat nebudou.

Politika? Nebo ne? Není jasné, jak smýšlí jednotliví hráči, soudě podle faktů ale o politické gesto jde. Třeba v Německu před časem dokonce hráče trestali, podle tamního fotbalového vedení politika na hřiště v žádném případě nepatří.

„Podle nás se nejedná o politické gesto,“ myslí si kouč Anglie. No, uvidíme, jak bude celé mistrovství Evropy probíhat i v tomto ohledu. Jistě nás čeká zajímavá podívaná.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Christian Eriksen
V sobotu se fotbalový svět na okamžik zastavil. Může za to srdeční příhoda, která přímo na hřišti postihla během zápasu EURA Christiana Eriksena. Dánský „špílmachr“ se naštěstí ze všeho pomalu dostává, nás ale zajímá, jak je vůbec něco takového v profesionálním sportu možné.
Shelby Houlihanová
Na olympijský hrách v Tokiu měla atletka Shelby Houlihanová zaběhnout životní výsledek. Rekordmanka z USA ale dostala pár týdnů před startem „stopku“, protože v krvi jí byla nalezena zakázaná látka. Podle slov samotné hlavní aktérky za to může snědené burrito.

1 komentář

  1. Souhlas s premiérem Maďarska. Na LOH v Japonsku bude zneužití sportu politikou trestáno okamžitým vyloučení z OH.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama