Více
  8.3 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Pohraniční spor mezi Čínou a Indií se vyostřuje

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Podle serveru Al Jazeera došlo v pondělí na sporné himalájské hranici mezi Čínou a Indií k ozbrojenému střetu. Nikdo však nebyl zraněn ani zabit. Podle Číny indičtí vojáci hranici překročili a několikrát vystřelili na její čínské strážce. Ti byli podle čínského ministerstva obrany nuceni uchýlit se k „adekvátním protiopatřením s cílem stabilizovat situaci“. Zda tato opatření zahrnovala odvetnou střelbu, není jasné.

  Vojáci indické armády jsou viděni ve vozidle na dálnici vedoucí do Ladakhu v Gagangeeru v kašmírské čtvrti Ganderbal

  Mluvčí čínského ministerstva obrany Čao Li-ťien dále uvedl, že Indie porušila dohody mezi oběma zeměmi z roku 1996, zakazující používat v oblasti střelné zbraně a výbušniny. K rozmíškám podél hranice, která se nachází v nadmořské výšce přesahující 4000 metrů, nicméně dochází opakovaně. Při zatím nejhorším incidentu letošního 15. června přišlo o život dvacet indických vojáků. Střety si již podle Al Jazeery vyžádaly oběti i na čínské straně, jejich počet ale není znám.

  Čína v souvislosti s nejnovějším incidentem u jezera Pangong požaduje, aby Indie „přísně vyšetřila a potrestala vojáky, kteří stříleli, a zajistila tak, aby se podobné incidenty neopakovaly.“ Podle indické armády jsou ale obě obvinění vykonstruovaná a viníkem vyhrocené situace je naopak čínská armáda. Ta měla podle úterního prohlášení indických představitelů „hrubým způsobem porušit dohody a provádět agresivní manévry.“ Vyjádření čínské armády je podle Indů pokusem „klamat domácí i mezinárodní publikum“.

  Server BBC v této souvislosti upozorňuje, že se jedná o konfrontaci dvou nejpočetnějších armád světa.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu-19

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu za den. Plně očkováno je 17 procent obyvatel

  Ukrajinský ministr zdravotnictví na občany znovu apeloval, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. V úterý země zaznamenala rekordních 734 úmrtí v souvislosti s onemocněním za den, přičemž počet hospitalizací vzrostl ve srovnání s předchozím týdnem o více než pětinu.
  Demonstrant v Chartúmu mává vlajkou

  Při protestech proti vojenskému převratu v Súdánu přišlo o život nejméně sedm lidí

  Súdánská armáda v pondělí převzala moc od přechodné vlády, přičemž premiéra Abdalláha Hamduka vojáci odvezli na neznámé místo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví během následných protestů bylo při střetech mezi vojáky a demonstranty zastřeleno sedm lidí a 140 dalších utrpělo zranění.
  německá teroristka odsouzena jennifer wenisch

  Německá islamistka dostala deset let za usmrcení dítěte

  Německá muslimská konvertitka, která se v Iráku přidala k ISIS, byla v Mnichově uvězněna na 10 let za vraždu jezídské dívky, kterou si s manželem koupili jako otrokyni.
  povinné očkování zdravotníků

  Velká Británie zvažuje povinné očkování pro všechny zdravotníky

  Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se kloní k zavedení povinného očkování proti covidu pro všechny zdravotníky. Covidová čísla se v Británii zvyšují i přes osmdesátiprocentní proočkovanost, opatření by se tak mělo podle ministra týkat všech zaměstnanců Národní zdravotní služby (NHS).
  Richard Ratcliffe

  Podruhé drží hladovku. Snaží se osvobodit manželku z íránského vězení

  Britsko-íránská humanitární pracovnice Nazanin Zaghari-Ratcliffe byla podruhé za sebou uvězněna v Íránu. Před více než týdnem ji íránský odvolací soud potvrdil roční trest odnětí svobody. Její manžel tak na protest drží druhou hladovku.
  Puč v Súdánu

  Puč v Súdánu: Vojáci zadrželi premiéra a několik členů kabinetu, dochází k výpadkům internetu

  Armádní síly v Súdánu v pondělí zadržely premiéra Abdalláha Hamduka, kterého převezly na neznámé místo, dále většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků. Tamní ministerstvo informací tyto kroky označilo za vojenský převrat.
  Reklama
  Reklama
  Reklama