Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Plasty na jedno použití nejen v racčích žaludcích, ale i ve vejcích

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Na problematiku mikroplastů i plastů obecně, upozorňuje nejedna studie. Oběťmi jsou mořští živočichové, ptáci, ale i jedinci žijící na souši. Nový výzkum ukazuje, že plasty na jedno použití byly nalezeny nejen v žaludcích racků, ale i v jejich vejcích. Informuje o tom BBC.

  V přírodovědných dokumentech se můžete setkat s hrůzostrašnými záběry ptáků, jež mají plné žaludky plastů, či s mořskými živočichy zamotanými do plastových obalů. Studie ale ukazují, že plasty se dají najít i v žaludcích velbloudů žijících na poušti. Hladová zvířata si totiž tuto umělou hmotu mnohdy spletou s potravou.

  Nová studie nyní zjistila, že známky plastů na jedno použití se mohou objevit i ve vejcích racků stříbřitých (Larus argentatus). Zjištění jsou součástí výzkumu, který provádějí děti a studenti pod záštitou University of Exeter.

  V rámci analýzy se dívají na vejce, ale také vývržky ptáků. Vědci se totiž obávali, že vzhledem k tomu, že ptáci plasty jedí, mohly by být chemikálie těly racků absorbovány.

  Přítomnost těchto chemických přísad ve vejcích není pravděpodobně dobrá věc a je opravdu důležité, abychom studovali biologické dopady,“ uvedl profesor Jon Blount z University of Exeter.

  Jeden ze studentů sdělil pro BBC, že v žaludku objevili nějaké bezobratlé a rybí kosti, ale většinu tvořil plast. Studentka Catherine Smith pak dodala že objevili polyethylen, jež je součástí převážně plastů na jedno použití, jako jsou plastové tašky a plastové lahve.

  Nejde ale jen o racky stříbřité. Ti jsou pouze užitečným modelem pro pochopení dopadu plastového znečištění na ptáky obecně, dodal profesor Blount.

  Proč mořští ptáci plast jedí?

  Vědci se na odpověď na tuto otázku zaměřili již před pěti lety. Studie University of California ukázala, že zbytky plastů v mořích jsou porostlé řasami, které uvolňují chemickou sloučeninu síry. Právě ta mořským ptákům po tisíce let slouží k tomu, aby našli potravu. Řasy jsou totiž také potravou pro živočichy, kterými se ptáci běžně živí.

  Někteří mořští ptáci ale plasty požírají více než jiní. Mezi ně patří kupříkladu buřňáci a albatrosi. Dle všeho je to způsobeno tím, že mají velmi vyvinutý čich, který používají k lovu.

  Zvířata mají obvykle důvod pro svá rozhodnutí. Pokud chceme skutečně pochopit, proč zvířata jedí plasty v oceánu, musíme přemýšlet o tom, jak zvířata nacházejí potravu,“ dodal pro UC Davis hlavní autor této studie Matthew Savoca.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Zařízení VeCare

  „Chytrá náplast“ dokáže sledovat hojení za pomoci aplikace, ukazuje tým ze Singapuru

  Někdy se vám rána dlouho nehojí a vy nevíte proč. Představte si, že byste se na to mohli podívat v aplikaci. Vědci ze Singapuru nyní testují chytrou náplast, která by to v budoucnu mohla umožnit.
  Korálový útes

  Jak Nobelova cena za ekonomii pomáhá chránit korálové útesy

  Mnohá odvětví vzájemně čerpají ze svých znalostí. Nyní vědci poukazují na to, jak moderní teorie portfolia laureáta Nobelovy ceny za ekonomii Harryho Markowitze dle všeho pomáhá zachránit ohrožené korálové útesy.
  Lávový proud

  Venuše je možná vulkanicky aktivní

  Nová studie doplňuje rostoucí počet důkazů o tom, že Venuše může být vulkanicky aktivní. Pokud tomu vážně tak je, pomohlo by to vysvětlit, jak sopky ovlivňují vývoj a obyvatelnost planet ve vesmíru.
  Mláďata tuleně

  Mláďata tuleňů mohou měnit tón hlasu, to je mezi savci vzácné

  Schopnost přizpůsobit svůj hlas vzhledem k prostředí má pouze pár druhů živočichů na světě. Nová studie ukazuje, že mezi ně patří i mláďata tuleňů. Dle hlavní autorky práce by tak mohla být dobrým modelem pro studium tajemství lidské řeči.
  Mamut

  Mamutí kel nalezený na dně Tichého oceánu ohromil vědce

  Pilot Randy Prickett a vědec Steven Haddock, výzkumníci z výzkumného ústavu Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI), objevili v roce 2019 mamutí kel 300 km od pobřeží Kalifornie v hloubce 3000 metrů v oceánu. Tehdy se jim podařilo odebrat jen malý kousek klu, a tak se v červenci 2021 vrátili, aby získali kompletní vzorek.
  Mise DART: NASA testuje planetární obranu

  NASA testuje planetární obranu, v rámci mise DART chce změnit dráhu letu planetky

  NASA zahájila misi DART, která zkoumá možnosti ochrany Země před případným nebezpečím srážky s dalším tělesem. Americká vesmírná agentura vyslala aparát na 11 milionů kilometrů dlouhou cestu, na jejímž konci je náraz do malého měsíce Dimorphos.
  Reklama
  Reklama
  Reklama