Více
  9.9 C
  Czech
  Sobota, 28 května, 2022

  Lék na úzkosti? Omezte na týden sociální sítě, vyplývá ze studie

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Sociální sítě se staly neoddělitelnou součástí našich životů. Čas s příspěvky na jejich zdech trávíme od probuzení až do večera. Vztahu mentálního zdraví a brouzdání po sociálních sítích se proto věnovalo již mnoho studií. Výzkum britských vědců nyní ukázal, že přestávka na Facebooku, Instagramu a dalších platformách po dobu trvání jednoho týdne významně zlepšuje duševní kondici, uvádí The Daily Guardian. 

  Facebook, Instagram, Twitter, TikTok. Sociální sítě patří do našeho každodenního života a při jejich užívání nepřemýšlíme, jaký vliv na naši náladu mají. 

  Vědci z britské University of Bath ve své nové studii publikované na serveru Cyberpsychology, Behavior and Social Networking zjistili, že vysazení či omezení sociálních sítí po dobu alespoň jednoho týdne muže výrazně zlepšit duševní pohodu. 

  Lékaři výzkum provedli na 154 lidech ve věku 18 až 72 let rozdělených do dvou skupin. První skupina byla kontrolní a sociální sítě směla používat bez omezení. Druhá skupina na nich trávila čas jen po velmi omezenou dobu. 

  Účastníci v druhé skupině trávili na sociálních sítích v běžném životě v průměru osm hodin týdně. V rámci studie to bylo pouze 21 minut denně. 

  Na konci experimentu u nich lékaři pozorovali měřitelný stav depresí a úzkostí, píše deník The Daily Guardian

  Méně úzkostí, více osamělosti 

  „Mnozí účastníci studie uváděli pozitivní účinky vypnutí sociálních sítí, zlepšení nálady a celkově méně úzkostí. Naznačuje to, že i malá přestávka muže mít významný vliv na duševní stav,” uvedl hlavní autor studie Jeff Lambert. 

  Vědci říkají, že se sociálními sítěmi se většina lidí budí a usíná bez přemýšlení. Pro mnoho lidí se staly významnou součástí života. U některých účastníků studie se proto po jejich vysazení objevily pocity osamělosti. 

  Upozorňují také, že některým jedincům by prospělo sociální sítě nepoužívat vůbec. Jsou si ale vědomi toho, že by tohle dodržel málokdo. 

  Výzkumníci chtějí ve své práci pokračovat. Budou pozorovat vliv omezení sociálních sítí v životě v delším časovém období, aby zjistili, zda pozitivní příznaky abstinence přetrvávají.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS