Více než 6 milionů Venezuelanů uprchlo ze své země kvůli zhoršujícím se podmínkám. Podle OSN toto číslo odpovídá v počtu vysídlených lidí válkou zmítané Ukrajině a překonalo Sýrii. Informaci přineslo CNN.
Uprchlická krize ve Venezuele je zarážející, protože v zemi není válka jako na Ukrajině, kde pokračující konflikt vyhání už půl roku obyvatele ze země.
Podle agentury OSN pro uprchlíky je po světě asi 6,8 milionu venezuelských uprchlíků a migrantů. Jedná se o číslo podobné počtu ukrajinských uprchlíků. Ze Sýrie uprchlo zhruba 6,6 milionu lidí.
As families fleeing Venezuela make their first stop in Cúcuta, Colombia, WCK welcomes them with fresh meals. With 6+ million Venezuelan refugees worldwide, this is one of the largest displacement crises in the world—WCK started serving meals here in 2019. #ChefsForVenezuela🇻🇪 pic.twitter.com/FNbWzWLQjw
— World Central Kitchen (@WCKitchen) August 11, 2022
„OSN potvrdila, že počet vysídlených Venezuelanů dosáhl 6,8 milionu lidí, což je v důsledku největší uprchlická a migrační krize na světě. A společně s Ukrajinou první, která překonala Sýrii,“ řekla Mezinárodní advokátka pro uprchlíky pro Latinskou Ameriku Rachel Schmidtke ve svém prohlášení.
Ale „ačkoli počet Venezuelanů a Ukrajinců nucených opustit své domovy je nyní zhruba stejný, mezinárodní reakce nikoli,“ dodal Schmidtke.
Zhoršující se ekonomické podmínky, nedostatek potravin a omezený přístup ke zdravotní péči stále více tlačí Venezuelany k odchodu ze země. Lákadlem je také rostoucí venezuelská komunita ve Spojených státech, řekla CNN Doris Meissnerová, která řídí práci americké imigrační politiky v nestranickém Institutu pro migrační politiku ve Washingtonu.
Násilí i politická nestabilita
V červenci zadržela americká pohraniční hlídka na americko-mexické hranici 17 603 venezuelských migrantů. To je podle posledních dostupných údajů od června nárůst. Venezuelané také přijíždějí do Washingtonu DC a New Yorku autobusy. Často žádají o politický azyl.
Nyní mohou úřady migranty vrátit zpět na základě pandemického pravidla z Trumpovy éry známého jako hlava 42. Úřad pro ochranu veřejného zdraví umožňuje pohraničním úředníkům rychle vyhnat migranty do Mexika. To ale neplatí pro všechny.
Tok lidí na sever představuje výzvu pro amerického prezidenta Joea Bidena. Proto je hlavním tématem, o kterém diskutoval s mexickým prezidentem Andrésem Manuelem Lópezem Obradorem.
Úředníci administrativy už měsíce monitorují zvýšený pohyb migrantů v regionu. Mnoho migrantů, kteří cestují na sever, pracovalo před pandemií covid-19 na neformálních zaměstnáních. Byli tak obzvláště zranitelní vůči pádu do extrémní chudoby z důvodu poklesu ekonomiky. Jiní utíkají před násilím a politickou nestabilitou.
Migranti na své cestě do USA často procházejí nebezpečnou džunglí známou jako Darien Gap, která se klene nad hranicemi Panamy a Kolumbie. Venezuelská rodina, která po středečním příletu do Washingtonu hovořila se CNN, označila cestu průsekem Darien za zrádnou, ale uvedla, že uprchla do Spojených států kvůli bezpečí a práci.