ZprávyOsamělé ženy v covidové karanténě si stěžují na harašení ze strany ochranky

Osamělé ženy v covidové karanténě si stěžují na harašení ze strany ochranky

Čtyři ženy, které musely zůstat v covidové karanténě v hotelu ve Velké Británii, se BBC svěřily, že je členové ochranky sexuálně obtěžovali.

Jedna žena uvedla, že když byla se strážcem sama ve výtahu, začal předvádět kopulační pohyby. Jiná vypověděla, že ji člen ochranky žádal o objetí a společnou selfie.

Stát do hotelů, kde se hosté musí izolovat, najal členy soukromé ochranné služby G4S, kteří dohlížejí na dodržování karantény. Ta se týká lidí, kteří přijedou z nejrizikovějších zemí, jež má Británie na červeném seznamu. V hotelích povinně tráví deset dní a vyjít ven mohou jen jednou denně na krátkou dobu. Vždy je přitom musí doprovázet strážce, který jim do pokoje nosí i jídlo. Mezi zaměstnanci ochranky jsou většinou muži. Společnost G4S se vyjádřila, že od svých zaměstnanců očekává nejvyšší standard profesionality v chování a incidenty prošetří.

Marie Sidwell (28), zdravotní sestra, která během pandemie pracovala v Dubaji, si v Pentahotelu v Readingu objednala nějaké balíčky od Amazonu. Zatímco první strážce se podle ní zachoval správně, tedy nechal balíček za dveřmi a zaklepal, s druhým byl problém.

Neodbytný osobní strážce

Šlo o mladšího muže, který se jí zeptal, jestli hraje kriket a řekl, že mu někoho připomíná, uvedla Marie. „Zeptal se, jestli se může se mnou vyfotit. Odpověděla jsem že ne, že jsem v pyžamu a že bych měla být v karanténě. To je v pořádku, jsem negativní, řekl na to,“ vypověděla zdravotní sestra pro BBC. „Zacouvala jsem do pokoje, ale on šel za mnou. Ptal se mě, jestli mě může obejmout. Zpanikařila jsem a zabouchla dveře,“ řekla. Člena ochranky s podivným chováním pak sledovala skrz dveřní kukátko. „Nejdřív to vypadalo, že odchází. Pak se zase vrátil a stál před mým pokojem,“ řekla.

Vystrašená žena zavolala na recepci, kde jí slíbili, že to vyřeší a že tohoto konkrétního muže už neuvidí. I tak ale v noci nemohla spát, protože si myslela, že členové ochranky mají čipové karty, kterýma si mohou otevřít pokoj a bála se, že ji v noci někdo přijde navštívit. Vyděšená byla ještě dalších šest dní, co v hotelu zůstala. I přes sliby recepce jí ten samý člen ochranky za několik dní přinesl jídlo. „Byla jsem tak v šoku, že jsem jen zabouchla dveře,“ řekla Marie.

Oplzlá scéna ve výtahu

Podobnou zkušenost měla Katherine Godolphin (46), která se do Británie vrátila ze Zimbabwe a musela zůstat v Bath Road Holiday Inn nedaleko letiště Heathrow. Začalo to, když ji strážce doprovázel na krátkou povolenou vycházku. „Najednou na mě začal ve výtahu dělat sexuální pohyby. Přišlo mi to nechutné, ale byl to jen jeden incident, tak jsem si z toho nic nedělala,“ řekla Katherine. Další den ale muž v oplzlém chování pokračoval. „Ve výtahu pronesl naštvanou poznámku o bezpečnostní kameře, otočil se k ní zády a začal si sahat mezi nohy. Pak řekl, že ho pálí varlata a potřeboval by je vyprázdnit. Byla jsem absolutně zděšená,“ uvedla žena, kterou strážce doprovázel i zpátky z procházky do hotelu. Katherine si stěžovala přímo u firmy G4S. „Řekli jen, že se na to podívají, ale nikdy se mi neozvali zpátky,“ řekla.

Od našeho personálu vyžadujeme nejvyšší standard profesionality v chování. Netolerujeme žádné jednání, které by podkopávalo pracovní morálku týmu, který ve zvládání pandemie hraje důležitou roli,“ odpověděla společnost G4S na dotaz BBC. „Pokud bychom přišli na nějaké prohřešky, učiníme robustní opatření. Takový zaměstnanec by byl z pracoviště vykázán a společnost, případně policie, by incident prošetřila,“ uvedla bezpečnostní firma.

Promluvily další dvě

BBC se ozvaly dvě další ženy, které si stěžovaly na sexuální obtěžování ze strany zaměstnanců G4S. Amy, která byla v Park Hotelu v Heathrow, uvedla, že jí člen ochranky řekl, že je „fakt kočka“ a chtěl po ní telefonní číslo, aby spolu mohli jít na rande. Potom ji zblízka sledoval při rozcvičce a postával před jejím pokojem, i když tam měl službu už jiný strážce. Janet Wheeler, která se musela přesunout do jiného hotelu poté, co v Marriottu našla v posteli štěnice, čekala dvacet minut se strážcem na chodbě. „Ptal se mě, jestli jsem vdaná, jestli cestuji sama a jestli se mi líbí černí chlapi. Vyděsilo mě to. Nemohla jsem jít do pokoje, ani utéct, nebyl tam nikdo, komu bych zavolala,“ svěřila se. Mluvčí hotelu Marriott se posléze vyjádřil, že v pokoji Janet Wheeler žádné štěnice nenašli.

Harriet Wistrich z organizace Centrum pro spravedlnost žen uvedla, že obvinění, které ženy vznesly, jsou znepokojující. „Tyto ženy byly v podstatě za mřížemi, neměly žádnou svobodu pohybu. Stát je za bezpečnost těchto žen zodpovědný. Pokud je někdo sexuálně obtěžoval, znamená to, že zde mluvíme o porušování lidských práv,“ řekla Wistrich.

Pro ženy je to velmi složitá situace, protože jsou v tu chvíli opravdu zranitelné. Měla by to být podstatná součást výcviku těchto ochranek, jak takovou hranici nepřekročit,“ uvedla.

Doporučujeme

Pro útočníky ze 7. října trest smrti? Izrael schválil zvláštní tribunál

Stovky ozbrojenců palestinské teroristické organizace Hamás, obviněné z válečných zločinů během útoku ze 7. října 2023 na Izrael, mohou čelit trestu smrti. Židovský stát v pondělí schválil zřízení zvláštního vojenského tribunálu pro stíhání jejich případů. Koncem března navíc izraelský parlament schválil zákon, který umožňuje soudům udělovat Palestincům odsouzeným za terorismus trest smrti.

Pistorius v Kyjevě jednal o společném vývoji a výrobě dronů

Německý ministr obrany Boris Pistorius přijel včera na předem neohlášenou návštěvu Ukrajiny. V Kyjevě po jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským a svým protějškem Mychajlem Fedorovem oznámil, že Německo a Ukrajina hodlají společně vyvíjet a vyrábět drony různých kategorií. Kyjev a Berlín budou spolupracovat na šesti různých obranných projektech - a to je teprve začátek, prohlásil před novináři po schůzce Zelenskyj.

Trumpa budou na návštěvě Číny doprovázet Musk a šéfové Applu a Boeingu

K americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi se tento týden na jeho návštěvě Číny připojí 17 šéfů významných amerických podniků, informuje server BBC s odvoláním na představitele Bílého domu. V podnikatelské delegaci podle něj bude například šéf automobilky Tesla a kosmické společnosti SpaceX Elon Musk či šéfové společností Apple, Boeing, Visa, JP Morgan, Cargill, BlackRock a další.

Trump vážně zvažuje, že by z Venezuely udělal 51. americký stát

Americký prezident Donald Trump vážně zvažuje, že by z Venezuely udělal 51. americký stát, uvedl na X zpravodaj televize Fox News John Roberts. Venezuelská prozatímní prezidentka Delcy Rodríguez ale v Haagu uvedla, že se nikdy nepřemýšlelo o tom, že by se její země stala součástí USA.

Australská policie zřejmě našla tělo trojnásobného vraha hledaného od ledna

Policie v australském státě Nový Jižní Wales pravděpodobně našla tělo Juliana Ingrama, muže podezřelého z lednové trojnásobné vraždy v malém městečku Lake Cargelligo, asi 450 kilometrů západně od Sydney.

Všichni zbývající cestující z lodi Hondius odletí dnes z Tenerife do Nizozemska

Poslední cestující z výletní lodě MV Hondius, která kotví u španělského ostrova Tenerife a z níž v neděli evakuovali většinu pasažérů kvůli možné nákaze hantavirem, dnes odletí do Nizozemska. Informovala o tom španělská ministryně zdravotnictví Mónica Garcíaová. Původně byly v plánu na dnešek dva lety, jeden do Nizozemska a druhý do Austrálie.

Rusko chce jednat přes Schrödera, EU je proti. Podle Kallas působí jako lobbista ruských firem

Šéfka unijní diplomacie Kaja Kallas v pondělí odmítla možnost, že by bývalý německý kancléř Gerhard Schröder mohl zastupovat Evropskou unii v případných jednáních o Ukrajině. Návrh o víkendu předložil ruský prezident Vladimir Putin, podle něhož se válka blíží ke konci a Evropa by mohla jednat o novém bezpečnostním uspořádání.

Unijní ministři rozhodli o plném obnovení Dohody o spolupráci mezi EU a Sýrií

Unijní ministři zahraničí dnes rozhodli o plném obnovení Dohody o spolupráci mezi EU a Sýrii. Jde o důležitý krok směrem k posílení bilaterálních vztahů mezi unijním blokem a blízkovýchodní zemí, uvedla Rada EU ve svém prohlášení.

Švýcarská centrální banka bitcoin do rezerv přidávat nemusí

Švýcarští zastánci kryptoměn vzdávají snahu prosadit, aby tamní centrální banka držela bitcoin ve svých rezervách. Kampaň nezískala dost podpisů pro vyvolání referenda a podle jejího zakladatele zatím skončí.

Šest mrtvých nalezli v nákladním vlaku v Texasu u hranice s Mexikem

Šest lidí bylo v neděli nalezeno mrtvých v nákladním vlaku na jihu Texasu. Těla objevil zaměstnanec železniční společnosti Union Pacific v depu ve městě Laredo u hranice s Mexikem. Identita zesnulých ani okolnosti jejich úmrtí zatím nejsou známy, uvedl podle deníku The New York Times mluvčí místní policie.

KOMENTÁŘ: Ne, není to akcie, bitcoin ani zlato. Takhle bláznivě se chová korejský index

Kdybyste na začátku letošního roku investovali do této pozice, máte dnes už téměř dvojnásobek vkladu. Jihokorejský akciový index KOSPI předvádí výkony jako z jiného světa. K výkonnostním nebesům ho táhne zejména poprask kolem AI. Které firmy v něm jsou zastoupeny?

Prvním úkolem maďarské diplomacie je podle budoucí ministryně obnova důvěry

Prvním úkolem diplomacie nové maďarské vlády bude obnovit uvnitř Evropské unie a Severoatlantické aliance důvěru vůči Maďarsku. Dnes to v evropském výboru maďarského parlamentu prohlásila kandidátka na ministryni zahraničí Anita Orbán. V sobotu maďarští poslanci zvolili novým premiérem středopravicového politika Pétera Magyara, který u moci po 16 letech vystřídal národního konzervativce Viktora Orbána.

Rusko navzdory příměří dále útočí podél frontové linie, řekl Zelenskyj

Rusko se od sobotního začátku třídenního příměří oznámeného USA zdrželo masivních leteckých a raketových úderů na Ukrajinu, ale nezastavilo útoky podél frontové linie, uvedl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruské ministerstvo obrany z porušování klidu zbraní viní naopak ukrajinské ozbrojené síly. Podle šéfa ruského ministerstva Andreje Belousova ho za posledních 24 hodin Ukrajina porušila v 16.071 případech.

Výletní loď s hantavirem: Francie hlásí první případ, WHO cestujícím doporučila 42 dní v karanténě

Evakuace cestujících z výletní lodi MV Hondius, na níž bylo odhaleno ohnisko smrtícího hantaviru, má být dokončena v pondělí repatriačními lety z Tenerife. Na palubě lodi plující pod nizozemskou vlajkou bylo v době nahlášení několika případů závažného respiračního onemocnění 147 cestujících a členů posádky, část pasažérů však plavidlo opustila už dříve. Tři nakažení zemřeli.

Trump: Reakce Íránu na návrh ukončení války je „zcela nepřijatelná“

Donald Trump odmítl íránskou reakci na americký návrh dohody o ukončení války. Americký prezident ji označil za „naprosto nepřijatelnou“ a znovu tak zchladil naděje na rychlé uzavření konfliktu, který trvá už deset týdnů.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama