Více
  1.4 C
  Czech
  Čtvrtek, 27 ledna, 2022

  Na ruském poloostrově vykopali nejhlubší díru v historii Země. Museli ji však zasypat

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Fascinující tajemství skrývá poloostrov Kola v severozápadní části Ruska. Vědci tam vyhloubili tisíce metrů dlouhý vrt, jaký se nepovedl nikomu předtím. V jednom momentě však sondu museli ukončit. Narazili totiž na nečekaný problém.

  První výzkumy tohoto rázu, jejichž cílem bylo probádat vrstvy planety Země, byly uskutečněny koncem padesátých let dvacátého století. V roce 1958 Američané v rámci projektu zvaného Mohole vyvrtali díry na dně Tichého oceánu. Dávalo to naději, že tak se dostanou hlouběji k zemskému plášti.

  Ten se nachází pod nejsvrchnější částí země – zemskou kůrou. Její tloušťka se pohybuje od 5 km do 70 km, přičemž nejtenčí je právě pod oceány. Podařilo se jim dostat do hloubky více než 180 metrů. K zemskému plášti se ale nedokázali dostat, a tak po osmi letech experiment vzdali.

  Vědci se snažili dostat až k jádru země. Práci však přerušila překážka, o které nikdo netušil

  Poté s obdivuhodnými výsledky zazářili Rusové. Začali hloubit jámu na poloostrově Kola, ležícím na polárním kruhu. V roce 1983 byla naměřena hloubka vrtu téměř dvanáct kilometrů. Objevily se však technické problémy, kvůli kterým nebylo možné pokračovat. Jak píše magazín Hightally, badatelé nechtěli slevit z velkolepého plánu, dostat se až k zemskému jádru, a tak začali vrtat nanovo.

  I když byla sonda ještě delší než ta předešlá, v určité hloubce opět narazili na zrádný problém. Čím více se blížili k jádru Země (ta začíná zhruba v hloubce 2 900 km pod povrchem), tím enormněji stoupala teplota. 180 stupňů Celsia už bylo pro práci neúnosných. Vědce to velmi zaskočilo, protože to bylo o osmdesát stupňů víc, než se předpokládalo.

  Navíc měla hmota, kterou se propracovávali, zcela jiné vlastnosti, než se čekalo. Konzistence tvrdé horniny se začala měnit na kaši. V těchto podmínkách už bylo technicky nemožné pokračovat, protože by použité přístroje nevydržely.

  Přesto však rekordní sonda přinesla mnoho cenných poznatků a nálezů. Byly díky tomu objeveny například zkameněliny prastarých rostlin. Překvapivým zjištěním bylo také to, že se v nejhlubším bodě vrtu objevila žula, která se podle dosavadních poznatků měla v šesti kilometrech měnit na čedič. Nečekaně byla v hloubkách nalezena i tekoucí voda. To vědci přisuzují silnému tlaku, který vytlačuje atomy vodíku a kyslíku z horniny.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Terika Clay

  Žena v Missouri postřelila zaměstnankyni McDonald’s kvůli vystydlým hranolkům

  Terika Clay (30) byla obviněna z trestného činu napadení prvního stupně poté, co vytáhla zbraň a vystřelila na servírku v McDonald's. Oběť vyvázla s lehkým zraněním.
  Muž při plavbě po moři zachytil komické hry delfínů, medúzy mají místo fotbalového míče

  Muž při plavbě po moři zachytil komické hry delfínů, medúzy mají místo fotbalového míče

  Kapitánovi výletní lodi Dafyddovi Lewisovi se na jeho plavbě Cardigan Bay ve waleském New Quay podařilo natočit neuvěřitelnou show delfínů. Unikátních záběrů si všimnul i britský deník Daily Mail.
  Zpěvačka Adele. Foto: Reuters

  Vyplouvá napovrch pravý důvod zrušení koncertu Adele. Žádný covid, ale zuřivá hádka kvůli bazénu

  Zpěvačka Adele rozhořčila tisíce fanoušků, když den před velkolepým koncertem v Las Vegas oznámila, že se vystoupení ruší. Tvrdila, že důvodem je šíření covidu-19. Nyní se však proslýchá, že se jí jen nelíbilo pódium.
  Přítel jí roky platil školu, aby se mohla stát právníkem. Pak se s ním rozešla

  Přítel jí roky platil školu, aby se mohla stát právníkem. Pak se s ním rozešla, protože nebyl dost vzdělaný

  Po dobu několika let se dívka nechávala podporovat od svého partnera, který tvrdě dřel jako dělník. Když pak díky němu získala titul, nebyl jí dost dobrý.
  Populární youtuber objevil nový druh obří tarantule Taksinus

  Populární youtuber objevil nový druh obří tarantule Taksinus! Žije pouze v lesích Thajska

  Nadšenec do přírody a taky velice populární youtuber JoCho Sippawat z Thajska se na YouTube může chlubit nějakými 2,5 miliony odběrateli. Na rozdíl od influencerů typu Jake Paul ale JoCho baví lidi aspoň něčím podnětným. Bere totiž své sledující na výlety do přírody, kde následně objevuje všechno možného. A teď se mu dokonce povedlo objevit i nový druh tarantule.
  Farmář nutí své krávy nosit VR brýle, chce tak zvýšil produkci mléka

  Farmář nutí své krávy nosit VR brýle, chce tak zvýšil produkci mléka

  Pozoruhodné metody se chopil jistý muž turecké národnosti, Izzet Koca. Dobytku navléká speciální brýle, ve kterých se zobrazují krásné zelené pastviny. Ukazuje se, že krávy, které s nimi dojí, mají výrazně větší produktivitu.
  Reklama

  26 KOMENTÁŘE

   • A to jste hodně slušná. nesouvisející fota obřích dolů a vrtů, ani jedna fotka předmětného vrtu, žádné grafy, čísla, hodnoty, dokonce ani hloubka vrtu ne. Kdyby byli lékaři na úrovni novinářů, umíralo by se i na kuří oka.

    • V Astru o tomhle vrtu byl velký článek. Vrt skončil někde ve 12tikm a jinde až ve 14tikm. Cestou byly naprosto podivné vrstvy s množstvím vody a nebo moc zlata = to zlato by úplně zničilo všechny burzy světa svým množstvím až 80% na vytěženou tunu (běžně se těží 2 gramy na tunu horniny)…Üplně dole narazili na zvuky úpění a nářků, tak to vzdali ze strachu všech okolo …Já tam nebyl, jen sem to četl…

     • Novináři jsou chudáci, co musí každý den něco napsat a často píší brutální kraviny…. Já bych jim mohl dodávat témata, že by lidi nespali a čuměli!…Víte jak vyřešit brutální problém se slzením u krájení cibule? Je to generace řešitelný problém a už generace vyřešený = namočte nůž do studené vody …

      • Ono vám něco brání napsat daleko lepší článek, za který dostanete Pulitzerovu cenu? Aha, ono je pohodlnější vše zkritizovat a pohanit, to umí i žák pomocné školy.

     • Ty zvuky byl podvrh, obyčejná kachna, a podobně je to i se zlatem.
      Je však s podivem, kolik konspiracechtivých panáčků si zapamatuje blbosti, aniž by k tomu byl jedinej důkaz. To, že je to výmysl prezentováno bylo i se svědectvím…

      • Je to tak. Jinak, v určité hloubce se vrtné tyče utrhnou vlastní váhou, to je strop.

     • „12tikm“, „14tikm“ To bude slušnej oddíl. To je pod pod úrovní toho článku.

  1. Projekt se nejmenoval Mohole, ale Moho, cílem bylo se alespoň dotknout Mohoroviczovi diskontunity.

  2. Autor článku je úplně mimo. Ale nevadí. Takovou dávku omezenosti jsem tady čekal.

  3. Mnoho let jsem jako absolvent VŠB v Ostravě, hornicko-geologické fakulty pracoval přímo v oboru geologických vrtů. A tak s úsměvem mohu napsat, že je přece Silvestr a už se těším, až nám novinářský odborník na …., vlastně na všechno, předloží přesně za rok článek o zaručených objevech na odvrácené straně Slunce. Bude mít zhruba stejnou vypovídající hodnotu. Prostě silvestrovská taškařice a blábol.

   • Normální legrace. Ale mělo by to být někde napsáno. Takhle to je matoucí. Mohl by tomu méně vzdělaný člověk věřit.

  4. O tom je natočen i dokument.film.Ten vrt je na ůplně odlehlém místě,má průměr nějakých 30 cm a práce byly ukončeny z důvodu stále se zhoršujících se podmínek při tak náročném experimentu a nedostatek financí. Autor článku je . . .

  5. Síla. Kopali díru, vyhloubili jámu … Co všechno v tom svazu nedokázali. Ach ty moderní školy. A což teprve až začne naplno řádit inkluzní výuka. Ptala se mně maturantka s jakým i (y) se píše parkoviště.

   • Jo Vladimíre. Jedna moje, taky maturantka s jedničkami, snad od narození do té maturity a co se dostala na vysokou školu, dokázala napsat doručující adresu, těsně pod horní okraj obálky. Jako by nikdy žádný dopis v životě neviděla a nedostala. Bylo to velmi neuvěřitelné.

  6. Jedině jak můžete tyto autory článků vytrestat je, neotvírat jejích články. Nebudou mít finance s klikání a půjdou k lopatě.. šmejdi

  7. Jak může někdo napsat takový článek. Za prvé ilustrační fotka je povrchový důl Mirnyj a nemá s vrtem na poloostrově Kola nic společného, A vrt nebyl zasypán ale pouze uzavřen.

  8. Už tam skoro byli. Škoda. Tak málo chybělo.12km. Jádro začíná v2900 kilometrech. Zkazil jim to kamenožrout zelený

  9. Kdyby tyhle technické termíny četl pan Petr Nárožný, tak by si asi odrovnal sanici. Protože by neustále musel říkat, jako ve filmu ,,Ten svetr si nesvlíkej,,: Formuluj přesně! Tady jich teda byl celý přehršel. Byl Silvestr. Třeba tohle dílko mělo pobavit. Jestli jo, tak se to skoro povedlo.

  Comments are closed.

  Reklama
  Reklama