-6.5 C
Czech
Úterý 3. února 2026
ZprávyMonzunové deště a následné záplavy si v Indii a Nepálu vyžádaly už...

Monzunové deště a následné záplavy si v Indii a Nepálu vyžádaly už přes 150 obětí

V posledních dnech při záplavách v Indii a Nepálu zemřelo více než 150 lidí, informovaly ve čtvrtek agentura Reuters a stanice BBC. Silné monzunové deště vyvolaly bleskové záplavy, poničily domy, úrodu a infrastrukturu, přičemž tisíce lidí zůstaly bez prostředků.

Obzvlášť těžce byl zasažen stát Uttarákhand na severu Indie, kde bylo potvrzeno 48 úmrtí, uvedlo podle Reuters tamní ministerstvo pro zvládání katastrof. Server BBC informoval o 55 obětech, včetně pěti lidí z jedné rodiny.

V Nainitalu, oblíbené turistické destinaci Uttarákhandu, se voda z jezera vylila z břehů a zatopila hlavní dopravní tepnu, poškodila mosty a koleje. Ve státě byly uzavřeny školy a pozastaveny náboženské a turistické aktivity.

V prohledávání trosek po sesuvech půdy způsobených silnými dešti v nedalekém okrese Chamoli pokračovali záchranáři z indické polovojenské jednotky.

V Uttarákhandu, kde za celý říjen obvykle spadne až 30 milimetrů srážek, tento týden napršelo 328 milimetrů za 24 hodin.

Podle tamních vládních představitelů obdrží rodiny obětí odškodnění ve výši 400 000 rupií (117 000 korun). Dalších 190 000 rupií (56 000 korun) dostanou ti, kteří přišli o střechu nad hlavou.

Déšť na jihu Indie ve státě Kérala rovněž vyvolal smrtící záplavy, které si vyžádaly dalších 42 obětí.

Indický ministr vnitra Amit Šáh ve čtvrtek navštívil nejvíce zasažené oblasti.

„Úroda a domovy byly smeteny, což je těžká rána pro rodiny, které se již potýkají s ničivým dopadem pandemie covidu-19,“ prohlásil Azmat Ulla, vysoký představitel Mezinárodní federace společností Červeného půlměsíce.

Premiér Naréndra Módí obětem vyjádřil soustrast na Twitteru: „Trápí mě ztráty na životech v důsledku silných dešťů v některých částech Uttarákhandu. Všem zraněným přeji brzké uzdravení.“

Nepál hlásí desítky mrtvých

Nepálu podle informací agentury Reuters zahynulo při záplavách nejméně 77 lidí, stanice BBC hovoří o 88 mrtvých, desítky dalších se pohřešují. Mezi oběťmi byla šestičlenná rodina, včetně tří dětí. Jejich dům pohřbil náhlý příval zeminy a trosek.

Rodinám každé oběti záplav dává nepálská vláda 1 700 dolarů (zhruba 37 500 korun).

Podle indické meteorologické stanice srážky již ustávají. Každoroční monzunové deště v oblasti obvykle trvají od června do září.

Reklama

Doporučujeme

Krasobruslař přišel těsně před olympiádou o hudbu z Mimoňů

Španělský krasobruslař Tomas-Llorenç Guarino Sabaté musel těsně před olympiádou v Miláně řešit nepříjemné překvapení. Pro krátký program už nesmí použít hudbu z filmů o Mimoních, protože držitelé práv nedali souhlas pro olympijské použití.

Česko posílá 55 elektrocentrál pro Ukrajinu

Česko posílá další materiální pomoc pro Ukrajinu. Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru ČR v první únorový týden zajistí přepravu 55 elektrocentrál ze státních hmotných rezerv do polského Lublince, odkud mají pokračovat dál. Operace zahrnuje nakládku ve čtyřech skladech i samotný přesun do zahraničí.

Policie v Arizoně řeší zmizení matky moderátorky jako únos

V Arizoně pokračuje vyšetřování zmizení Nancy Guthrie, matky moderátorky pořadu Today Savannah Guthrie. Policie pracuje s verzí, že čtyřiaosmdesátiletou ženu někdo odvedl z domu proti její vůli, na místě se našly známky násilného vniknutí a krev.

Film Michael přiblíží život krále popu. Hlavní roli ztvární jeho synovec Jaafar Jackson

Michael Jackson se vrací na filmové plátno v očekávaném životopisném snímku, který slibuje pohled na jeho cestu od dětského talentu až po status globální ikony. Nový trailer naznačuje velkolepou podívanou i osobní momenty, které formovaly jednoho z nejznámějších umělců historie.

Trump chce dál vyšetřovat Powella. Riskuje tím vlastního kandidáta do čela Fedu

Vyšetřování předsedy Federálního rezervního systému (Fed) Jeromea Powella by mělo pokračovat. V pondělí v Oválné pracovně to reportérům sdělil americký prezident Donald Trump. Powell má ale silnou podporu a zastání i v řadách republikánů. Pokud Bílý dům vyšetřování nezastaví, hlasováním v senátním výboru neprojde Trumpův nový kandidát na předsedu centrální banky.

EU posiluje obranu vědeckých faktů, internet zaplavují dezinformace o změně klimatu

Umělá inteligence (AI) zaplavuje internet falešnými profily, obrázky, zprávami i informacemi o změně klimatu. Evropská unie oficiálně podpořila Prohlášení o integritě informací týkajících se klimatických změn podpořené na klimatickém summitu COP30 v brazilském Belému.

Muskova vesmírná firma SpaceX koupila jeho další firmu xAI

Americká vesmírná společnost SpaceX miliardáře Elona Muska koupila další Muskovu firmu xAI, která se zabývá vývojem umělé inteligence, píše agentura AP s odvoláním na pondělní prohlášení SpaceX. Musk tímto krokem propojí několik ze svých služeb, včetně chatbota umělé inteligence (AI) Grok, sociální sítě X či satelitního internetového systému Starlink.

Agenti ICE v Minneapolis okamžitě obdrží tělesné kamery

Všichni agenti Imigračního a celního úřadu (ICE) budou mít povinnost nosit tělesné kamery, počínaje těmi v Minneapolis. Na sociální síti X (dříve Twitter) to napsala americká ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noem. Federální agenti nosí tělesné kamery jen v určitých případech.

Ruská armáda zahájila noční útok na Kyjev a další ukrajinská města

Ruská armáda zahájila v noci na dnešek další vzdušný útok na ukrajinská města, píše agentura Reuters s odvoláním na ukrajinské úřady. V Kyjevě údery poškodily výškové obytné budovy a vzdělávací zařízení v Dniprovské čtvrti, uvedl na Telegramu šéf vojenské správy města Tymur Tkačenko.

Trump pohrozil Harvardu, že od něj bude požadovat miliardu dolarů v odškodném

Americký prezident Donald Trump na své sociální síti pohrozil Harvardově univerzitě, že od ní bude požadovat miliardu dolarů (20,6 miliardy Kč) odškodného. Reagoval tím na článek deníku The New York Times (NYT), podle kterého Trumpova administrativa upustila od vymáhání nižší částky od univerzity, již obviňuje z antisemitismu a zaujatosti. Píší o tom agentury.

Syn norské korunní princezny stanul před soudem kvůli znásilnění a domácímu násilí

V Oslu začal jeden z nejsledovanějších soudních procesů v moderní historii Norska. Marius Borg Hoiby, syn korunní princezny Mette-Marit, čelí desítkám obvinění včetně znásilnění, domácího násilí a drogové kriminality. Případ zasahuje nejen do osobních životů obětí, ale i do důvěry v norskou monarchii.

Černý led patří k nejzákeřnějším zimním hrozbám

Zimní silnice umí být nebezpečné i bez sněžení. Stačí pokles teplot a na asfaltu se objeví tenká, téměř neviditelná vrstva ledu. Řidiči ji často zaregistrují až ve chvíli, kdy auto ztratí přilnavost. Černý led, mrznoucí déšť i déšť se sněhem každoročně způsobují tisíce nehod a zranění.

Íránský prezident Masúd Pezeškján nařídil zahájit jaderné rozhovory s USA

Íránský prezident Masúd Pezeškján nařídil zahájit jaderné rozhovory se Spojenými státy, píše agentura AFP s odvoláním na íránská média. Jednání se budou konat pravděpodobně v pátek v Turecku, sdělil agentuře arabský činitel pod podmínkou zachování anonymity. Rozhodnutí přichází v době, kdy americký prezident Donald Trump zvyšuje tlak na Írán a hrozí případným vojenským zásahem, pokud režim v Teheránu neuzavře dohodu, v níž by se zavázal, že nebude usilovat o jaderné zbraně.

Francie schválila rozpočet na rok 2026, Lecornu ustál dvě hlasování o nedůvěře

Francie má schválený rozpočet pro rok 2026. Přijetí rozpočtového zákona předcházela dvě hlasování o nedůvěře vládě premiéra Sébastiena Lecornua, informovala agentura AFP. Lecornu k prosazení rozpočtu využil ústavní článek 49.3. Ten umožňuje schválení legislativy bez hlasování poslanců, pokud kabinet následně zvládne pokus opozice o sesazení. Schválením rozpočtu premiér ukončil čtyřměsíční patovou situaci v Národním shromáždění, kde současná vláda nemá absolutní většinu.

U olympijského hokejového stadionu se staly dva bezpečnostní incidenty

Nedaleko milánské haly Santa Giulia, kde se uskuteční olympijské hokejové zápasy, se za poslední týden odehrály dva bezpečnostní incidenty. Při prvním z nich policisté zastřelili jednoho muže a při druhém dalšího muže vážně zranili. Píší o tom dnes italská média.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama