Více
  3 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Litevská vláda ve středu oznámila, že ve snaze zabránit pašování migrantů požádá parlament, aby od 10. prosince na hranici s Polskem vyhlásil výjimečný stav. Informovaly o tom agentura Reuters a server LRT.

  Výjimečný stav by zahrnoval hraniční kontroly zaměřené na „podezřelá vozidla“, uvedla ministryně vnitra Agne Bilotaite. Polsko v současnosti poskytuje jedinou cestu bez kontrol z Litvy a Lotyšska do Německa, které je cílem mnoha migrantů převážně z Blízkého východu. Ti v posledních měsících dorazili do regionu přes Bělorusko.

  Litevská prokuratura se zabývá 60 případy nelegálního pašování lidí, zatímco vznikají nové pašerácké „sítě“, uvedlo ministerstvo vnitra.

  „Zaznamenáváme pokusy našich vlastních skupin organizovaného zločinu o spolupráci s běloruskými zločinci na organizování pašování,“ sdělila Bilotaite novinářům před zasedáním vlády. „Musíme zastavit tuto sekundární migraci, než nabere obrátky,“ doplnila podle Reuters litevská ministryně.

  Vláda má také v pátek požádat parlament o prodloužení stávajícího výjimečného stavu na litevské hranici s Běloruskem a v táborech pro migranty, kteří odtamtud přijeli.

  EU obviňuje Bělorusko z toho, že organizuje dopravu tisíců lidí z Blízkého východu a vyzývá je k nelegálnímu přechodu hranic s Polskem, Litvou a Lotyšskem. Podle představitelů bloku jde o odvetu za bruselské sankce vůči Minsku. Bělorusko to popírá.

  Běloruský vůdce Alexander Lukašenko minulý pátek migrantům u hranice s Polskem sdělil, že jim pomůže s návratem domů. Nutit je podle svých slov však nehodlá. „Pokud chcete jít na západ, nebudeme vás zadržovat, dusit, bít,“ prohlásil za potlesku migrantů. „Je to na vás. Projděte, běžte. Za žádných okolností vás nebudeme zadržovat, svazovat vám ruce a nakládat do letadel, abychom vás poslali domů, pokud si to nepřejete,“ řekl Lukašenko.

  V Bělorusku jsou stále tisíce migrantů

  Litva od vypuknutí krize postavila podél 100 kilometrů své hranice s Běloruskem plot z žiletkového drátu, přičemž migranti jej prořízli již nejméně třikrát, uvedlo ministerstvo vnitra. V minulém týdnu vracela litevská pohraniční stráž každý den zhruba 50 lidí, kteří se pokoušeli do země nelegálně vstoupit z Běloruska. Situace u hranic se navíc zhoršuje s teplotami padajícími pod bod mrazu.

  „V Bělorusku je kolem 10 000 nelegálních migrantů. Dokud nebudou vráceni do zemí původu lety z Minsku, existuje dostatečně vysoké riziko, že by mohli být nasměrováni do Litvy,“ konstatovalo ministerstvo.

  Polsko, Litva a Lotyšsko už na boj s nelegální migrací nasadily tisíce pohraničníků, vojáků a policistů. V létě přešlo do Litvy z Běloruska téměř 4200 migrantů, za celý rok 2020 jich přitom bylo jen 74. Více než 7600 dalších letos pohraniční stráž vrátila, informoval server LRT.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Italský politik Matteo Salvini

  Itálie volí hlavu státu. I čtvrté kolo hlasování nejspíše skončí nerozhodně

  Italský parlament volí po sedmi letech nového prezidenta. Jedním z kandidátů je i současný předseda vlády Mario Draghi. Ani ve čtvrtém kole hlasování to však nevypadá na průkazný výsledek.

  Šest lidí se kvůli rakovině soudí s provozovatelem jaderné elektrárny Fukušima, informuje BBC

  Šest lidí ve věku 17 až 27 let podalo kolektivní žalobu na provozovatele jaderné elektrárny Fukušima. Skupina mladých Japonců, u kterých se rozvinula rakovina štítné žlázy, je přesvědčena, že jejich nemoc způsobilo ozáření po výbuších Fukušimy v roce 2011.
  U pobřeží Floridy se převrátila loď s migranty

  U pobřeží Floridy se převrátila loď s migranty. Nejméně jeden mrtvý

  Po převrácení lodi u pobřeží Floridy v neděli večer zemřel nejméně jeden člověk a 38 osob se stále pohřešuje. Úřady byly zalarmovány v úterý poté, co posádka obchodní lodi spatřila muže, který se držel trupu lodi asi 72 kilometrů od města Fort Pierce.
  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 pašeráků drog

  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 pašeráků drog

  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 lidí, kteří se podle armádního prohlášení pokusili přejít hranici do Jordánska s velkým množstvím drog. Podle armádního mluvčího, se několika pašerákům podařilo uprchnout zpět do Sýrie. Střet s pašeráky je hlášen také z egyptsko-izraelské hranice, kde izraelští vojáci omylem postřelili dva izraelské pohraničníky.
  Papež František

  Papež František: Rodiče by své homosexuální děti měli podporovat

  Papež František se během své středeční audience věnoval mimo jiné LGBT tematice. Jeho výrok směřoval k dětem a jejich rodičům, kteří by dle něj své homosexuální potomky měli podporovat.
  Darius Sessoms zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem

  Muž zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem. Stát pro něj nyní žádá trest smrti

  Darius Sessoms (26) stanul v pondělí před soudem za to, že znenadání zastřelil pětiletého chlapce, syna svých sousedů. Státní zástupce Severní Karolíny požaduje trest smrti.
  Reklama

  2 KOMENTÁŘE

  1. Touha dostat do Německa pro Arabi je veliká.Mají tam vysoké sociální zabazpečení a v budoucnosti pomalu a jistě budou rozdávat karty oni.S Německem to budou mít snadné,
   Několik pokolení již vytváří půdu pro cestu k moci.Právě Němci v budoucnosti zaplatí vysokou cenu za volný pohyb jak kapitálu tak i obyvatelstva.

  2. Němkyně Merkel si je pozvala do SRN heslem „my to zvládnem“.Takže uvolnit hranice na východě a všechny migranty bleskem převéz do Německa.Oni to Němci přece zvládnou,když kancléřku podpořili.Takže všechny migranty převést do jejich nové vlasti a ať se domorodí Němci snaží je uživit.Vždyť to přece zvládnou!Nakonec už mají s migranty zkušenosti od konce války,kdy si tam tahali Turky,aby na ně pracovali.A pořád jsou ochotni v jistých místech brát další.Přeci jim nebudeme bránit v charitativní činnosti.

  Comments are closed.

  Reklama
  Reklama