Více
  10.5 C
  Czech
  Pátek, 27 května, 2022

  EU obvinila Apple. Podle ní konkurentům neférově blokuje přístup k bezkontaktním platbám

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Společnost Apple podle Evropské komise porušila právo hospodářské soutěže. Zabraňovala totiž konkurenčním firmám v přístupu k technologii, která umožňuje bezkontaktní platbu v telefonech iPhone. Vytvořila si tím monopol pro vlastní službu Apple Pay. Vedení Apple však obvinění odmítlo a slíbilo s komisí spolupracovat. Informoval o tom v úterý server BBC a CNN.

  Evropská komise obvinila společnost Apple ze zneužívání její pozice na trhu a porušování zákonů o hospodářské soutěži. Podle ní totiž zabránila ostatním firmám v přístupu k technologii umožňující bezkontaktní platby na telefonech iPhone. Takové chování má následně „vylučující účinek“ na konkurenci a „vede ke snížené inovaci a menším volbám pro zákazníky“.

  Společnost Apple však obvinění odmítla a přislíbila spolupráci s Evropskou komisí. Nyní jí bude muset zaslat oficiální odpověď. Investigace ale nemá přesné datum, které by musela firma dodržet. Pokud bude firma uznána vinnou, bude muset zaplatit pokutu ve výši až 10 procent svého globálního obratu z loňského roku, tedy z 36,6 miliardy dolarů.

  „Předběžně jsme zjistili, že mohla společnost Apple ke zvýhodnění vlastního platebního systému Apple Pay cíleně omezit férovou soutěž,“ oznámil podle serveru BBC evropský úředník v čele investigace. Společnost totiž zamezila přístup k takzvané „komunikaci v blízkém poli“ (NFC). Tedy technologii stojící za Apple Pay.

  Výkonná viceprezidentka Evropské komise Margrethe Vestager doplnila, že investice do platebních peněženek se kvůli vysokým nákladům firmám vyplatí pouze, pokud budou mít zajištěný přístup jak do telefonů Android, tak Apple. Uvedl to v úterý server CNN.

  Apple zneužil své pozice na trhu, míní viceprezidentka Evropské komise

  Vedení Apple však naopak uvedlo, že „zajistilo k funkci rovnocenný přístup“. Podle něj také společnost zavedla v oboru nejlepší standardy pro „soukromí a bezpečnost“. Evropská komise však oznámila, že činnost společnosti Apple nemůže být ospravedlněná pouze obavami o dostatečnou bezpečnost zákazníků.

  „Chování Apple naznačuje zneužití dominantní pozice na trhu, což je podle našich zákonů ilegální,“ okomentovala pak současnou situaci Vestager. Jakákoli společnost by chtěla platební technologii Apple využít by musela projít testem a zaplatit firmě poplatek.

  Službu Apple Pay poprvé Apple zveřejnil roku 2014 a dnes ji využívá více než 2500 evropských bank. Umožňuje totiž majitelům telefonů iPhone nebo hodinek Apple Watch platit v obchodech pomocí jejich zařízení u stejných terminálů určených původně pouze pro kreditní a debetní karty.

  V minulosti pak Evropská unie obvinila společnost Apple z porušování férově soutěže kvůli jejich nastavení aplikace Apple Store a iTunes.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS