Japonský výrobce ručních vysílaček se distancoval od zařízení s jeho logem, která vybuchla v Libanonu. Uvedl, že jejich výrobu ukončil před deseti lety. Informuje o tom BBC, NBC News a další servery.
Nejméně 20 lidí bylo zabito a 450 zraněno poté, co ve středu v Libanonu explodovaly stovky vysílaček, z nichž některé údajně používala ozbrojená skupina Hizballáh. Podle fotografií a videozáznamů z následků útoku se zdá, že se jednalo o vysílačky IC-V82 vyrobené společností Icom, výrobcem telekomunikačních zařízení se sídlem v Ósace.
Japan firm says no longer makes radio reportedly used in Lebanon blasts: Japanese firm Icom said on Sept 19 that it had stopped producing the model of radios reportedly used in recent blasts in Lebanon around 10 years ago. “The IC-V82 is a handheld radio… https://t.co/ysOlIKD5xz pic.twitter.com/y8x6VsVm7F
— Janie Johnson – America is Exceptional (@jjauthor) September 19, 2024
Společnost Icom však tvrdí, že vysílačky IC-V82 ani baterie potřebné k jejich provozu již deset let nevyrábí ani nevyváží. Jedná se o druhou asijskou společnost, jejíž jméno se skloňuje v souvislosti s výbuchy v Libanonu. Tisíce explodujících pagerů zřejmě spojených s tchajwanskou firmou Gold Apollo zabily nejméně 12 lidí. Více než 2 000 jich zranily.
Zakladatel společnosti Gold Apollo Hsu Ching-Kuang rozhodně popřel, že by jeho firma měla s útoky cokoli společného. Uvedl, že svou ochrannou známku poskytl na základě licence maďarské společnosti BAC Consulting. Společnost Icom sdělila BBC, že si je vědoma zpráv o tom, že v Libanonu vybuchla obousměrná rádiová zařízení s jejím logem. Dodala, že záležitost vyšetřuje.
„IC-V82 je ruční radiostanice, která se vyráběla a vyvážela, a to i na Blízký východ, od roku 2004 do října 2014. Její výroba byla ukončena zhruba před deseti lety a od té doby nebyla z naší společnosti dodávána,“ informovala společnost Icom ve svém prohlášení.
„Výroba baterií potřebných k provozu hlavní jednotky byla rovněž ukončena. Hologramová pečeť k rozlišení padělaných výrobků nebyla připojena. Není tak možné potvrdit, zda byl výrobek dodán z naší společnosti,“ dodala firma.
Byly to padělky?
Společnost Icom dále upřesnila, že všechny její radiostanice jsou vyráběny ve stejné továrně v Japonsku a že výrobky pro zahraniční trhy prodává pouze prostřednictvím autorizovaných distributorů. Obchodní ředitel americké dceřiné společnosti Icom už dříve řekl novinářům, že vybuchlá rádiová zařízení v Libanonu se jeví jako padělky, které společnost nevyrábí. Dodal, že je snadné najít padělané verze na internetu.
Zařízení je oblíbené u radioamatérů a pro použití v sociální nebo nouzové komunikaci, včetně lidí sledujících tornáda nebo hurikány, řekl.
Jak ale ověřila BBC, vysílačky Icom IC-V82 se stále dají na různých internetových obchodech koupit. Není tedy jasné, zda některá zařízení, co explodovala, byla staršího data, nebo zda se opravdu jednalo o padělky.
Podle bezpečnostního zdroje, který hovořil s tiskovou agenturou Reuters, zprávy naznačují, že vysílačky, které explodovaly, zakoupil Hizballáh před pěti měsíci.
Společnost Icom vyrábí vysílačky a rádiová zařízení pro námořní, letecké a pozemní uživatele. Podle svých internetových stránek se považuje za „světového lídra na trhu amatérských rádií“.
Asie je považována za globální centrum telekomunikací a elektroniky. V zemích jako Japonsko, Tchaj-wan a Čína sídlí významní výrobci technologií, kteří jsou často považováni za měřítko kvality.
BBC Verify prověřila společnost BAC Consulting, která je spojována s pagery zapojenými do úterních výbuchů. Zjistila, že firma má jediného akcionáře a je registrována na budovu ve 14. obvodu maďarského hlavního města Budapešti.
Kromě společnosti BAC je ve stejné budově registrováno dalších 13 společností a jedna osoba. Prohledání databáze finančních informací, které provedla BBC Verify, však neodhalilo, že by společnost BAC měla nějaké vazby na další společnosti nebo osoby.
Její generální ředitelka Cristiana Bársony-Arcidiacono uvedla, že o explozích nic neví. „Já ty pagery nevyrábím. Jsem pouze prostředník. Myslím, že jste to špatně pochopili,“ uvedla pro NBC News.