Více
  30.5 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  Jako postavit stroj času. Vědci našli v jantaru částečky asteroidu Chicxulub

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Paleontologové našli na známém nalezišti zkamenělin Hell Creek v americkém státě Severní Dakota částečky slavného kusu skály, který před 66 miliony let vyhubil dinosaury a navždy změnil život na Zemi. Vědci tak dostali možnost zjistit, z čeho byl asteroid složen a odkud přiletěl. Nález může objasnit událost, díky níž existuje lidstvo a život tak, jak jej známe dnes. Informovala o tom stanice CNN. 

  Paleontologové objevili na nalezišti zkamenělin v Hell Creek v Severní Dakotě částečky asteroidu Chicxulub, který před 66 miliony let narazil do Země v oblasti mexického poloostrova Yucatán a vyhubil veškerý život, včetně dinosaurů, píše server stanice CNN

  Paleontolog Robert DePalma, který v Hell Creek začal pracovat již před deseti lety, význam zbylých stop po asteroidu uvězněných v jantaru přirovnal k postavení stroje času. Podle něj je to stejné, jako kdyby je někdo odebral ihned po jeho dopadu. 

  V jantaru navíc vědci našli bubliny, které podle nálezců mohou obsahovat vzduch z doby před 66 miliony let. 

  Nález nám může prozradit mnohé o nejvýznamnější události pro evoluci života na Zemi, díky níž existuje také lidská civilizace

  Otisk dávné katastrofy v Hell Creek

  Vědci studii teprve připravují, objev tedy ještě nebyl popsán v odborných časopisech. DePalma však doufá, že výzkumníci zjistí složení a původ Chicxulubu.

  Dosud se předpokládalo, že Chicxulub byl asteroid. Podle vědců z Harvardské univerzity, jejichž práce vyšla v časopise Scientific Reports, se však máme bavit spíše o kometě. 

  „Je to ohromující. Záznam o dopadu se muže nacházet v jantaru,” projevil o nález zájem ředitel Goddardova centra kosmických letů NASA Jim Garvin. 

  Většina nalezených úlomků hornin v jantaru obsahuje stroncium a vápník. Naznačuje to, že byly součástí vápencové kůry v místě dopadu asteroidu. Některé z hornin však obsahují vysoké koncentrace železa, chromu a niklu. Podle prvotní analýzy to vypadá, že jsou vesmírného původu. 

  Hell Creek se nachází ve vzdálenosti 4600 kilometrů od impaktního kráteru Chicxulub, což je velká vzdálenost. Přesto je však podle DePalmy tato lokalita jediným místem, které obsahuje významný záznam největšího masového vymírání v historii naší planety. 

  Paleontologové zde již například objevily ryby nasávající vyvržené horniny nárazem či nohu dinosaura, který byl svědkem dopadu Chicxulubu.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS