Více
  18.6 C
  Czech
  Pondělí, 23 května, 2022

  Vědci zřejmě objevili v jádru Země jiný svět. Vyvrací tak půl století uznávanou skutečnost

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ve škole jsme se učili, že nejhlubší vrstva naší planety je pevná železná koule, obklopená vnějším tekutým jádrem. Nejnověji zveřejněná studie více než půl století uznávanou skutečnost vyvrací.

  Vědci už od padesátých let dvacátého století s bezpečnou jistotou věděli, že Země není uvnitř dutá. Všeobecně uznávanou se stala teorie, že střed planety je pevná železná koule. Je tomu ale tak doopravdy? Podle nejnovějšího výzkumu nikoliv.

  Badatelé z havajské university ve Spojených státech přišli s tím, že nitro Země není pevné, ale tekuté. Dle nově shromážděných údajů by to měla být směs slinutého karbidu (ten se užívá pro výrobu vrutů a dalších vysoce namáhaných dílů), jakési měkké složky a kapaliny. Dohromady vytváří spíše kašovitou hmotu. Informoval o tom 20. září časopis Physics of the Earth and Planetary Interiors.

  Geofyzici použili data ze seismických vln generovaných zemětřesením. Ze zápisu kmitání byli schopni definovat vnitřní fungování planety. Vytvořili jakýsi CT snímek Země, jaký se provádí v lékařství. Byly při tom analyzovány dvě hlavní vlny: přímočará kompresní a zvlněná smyková vlna. Každá z nich se při pohybu chová jinak.

  Jak k tomuto došli? Vědci prováděli měření seismické vlny v pěti různých bodech planety na protilehlých stranách zeměkoule a v analýze dat něco nehrálo. Sekvence zemětřesení se vůbec nechovaly, jakoby by procházely koulí z pevného kovu. Poukázalo to spíše na pastovitou polotuhou hmotu, pravděpodobně z karbidu a tekutého železa.

  Pokud se naší planetě nestane něco strašného, ​​nikdy nebudeme schopni přímo pozorovat zemské jádro, říká uznávaná seismoložka

  Podle geofyzika z Havajského institutu geofyziky a planetologie, Rhetta Butlera, výpočty seismických vln jasně ukázaly, že jádrem planety může být jenom a pouze tato struktura. „Uvnitř jádra vidíme spoustu detailů, které jsme nikdy předtím neviděli. Bylo jasně vidět, že na některých místech se objevuje měkká i tvrdá hmota,“ říká pro Live Science.

  Jádro planety je jen těžko prozkoumatelné kvůli žáru a tlaku, které brání v použití jakéhokoli typu sondy. Objev ukazuje, že naše planeta je stále obklopena tajemstvími a že mnohá z nich nemusí být nikdy odhalena. Nové verzi se však přiklání i seismoložka z University of Bristol v Anglii, Jessica Irving, která se studie neúčastnila.

  „Čím více se zaměřujeme na jádro, tím více si uvědomujeme, že to není železná koule. Objevujeme nový skrytý svět. Pokud se naší planetě nestane něco strašného, ​​nikdy nebudeme schopni přímo pozorovat zemské jádro,“ zní její komentář.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  41 KOMENTÁŘE

  1. Já víc věřím té dřívější konspirační teorii, že naše zeměkoule je dutá, a uvnitř ní se nachází další jiná zeměkoule, daleko větší než tady naše. 🙂

  2. Já nevím, co se učí v Americe, ale malá anketa u nás doma ukázala, ze jsme všichni asi supervědci, všichni jsme se shodli, ze je vnitřek planety tekutý a to ještě většina o tomto objevu nevěděla:))

   • Já jsem si to myslel taky! Vycházím mj. z (pro autorku možná netriviální) úvahy, že jestliže nejhlubší vrty se nedostaly dál než zhruba 10 km díky tekutosti zemského pláště, tak o tisíce km dál to asi nebude o mnoho lepší. Kromě toho, pohyb magnetické osy je v případě pevného jádra přeci jen tak nějak hůře vysvětlitelný. Ale kdoví, třeba se tyto desítky let staré poznatky dostaly k seizmologům až dnes 😉

   • Ano je dutá a to co ti vědci viděli je skutečně jádro Země. Ale v materiálů se pletou. Není s měkkých směsi karbidu , ale z anti hmoty, tak jak označujeme tzv. Černé díry. Jediné těleso schopné generovat Gravitaci.

  3. To jestli je jadro tekute ci tuhe tady asi nevyresime, co ale muzeme s jistotou rict, ze z SK(slinutych karbidu) se vruty opravdu nevyrabeji🤣
   Ale napovim, co treba vrtaky do betonu, soustruznicke noze, frezy, pilove kotouce? Samozrejmne jen s platky SK na pracovnich plochach.

   • Děkuji, konečně přemýšlející i když čte! Nezbývá než doufat,že se autorka jen“upsala“😄

  4. Paní má smysl pro humor, pokud se strane něco strašného, tak my to už pozorovat nebudeme

  5. No to jsou novinky! Ale to stojí již v zemském školním atlase z roku 1947! A autorko, slinuté karbidy neslouží k výrobě vrutů, ale je to spékaná keramika! Tak to vypadá, když se dá do popisu vědy cuchta z kuchyně, která neumí uvařit ani čaj!

   • Slinuté karbidy nejsou spékaná keramika, ale pod velkým žárem lisované do různých tvarů karbidy, t.j. sloučeniny s uhlíkem některých kovů. Podrobněji viz Wikipedie.

   • Slinutý karbid je Spékaná keramika ?,ty budeš ještě vetší dutohlav než člověk který se jen splete.

  6. Já teda vím že je jádro tekuté, nebo polotekuté už od základní školy, tedy 30 let… takže tohle je pěkně stará „novinka“

  7. „Dle nově shromážděných údajů by to měla být směs slinutého karbidu…“ Taková hloupost. Každý průmyslovák přece ví, že železo s vyšším obsahem uhlíku se mění na karbid železa… A o to v jádru (zemském) jde. Slinuté karbidy jsou jinde.

   • Vnější tekuté, vnitřní pevné. Je to díky velkému tlaku, který posouvá teplotu tání. Uvnitř jádra je teplota vyšší, než ve vnější části, přitom díky většímu tlaku zůstává pevné. Jádro je ze železa nebo jiného feromagnetického kovu (nejčastěji se uvádí nikl a kobalt). Při rotaci Země se pak vytváří magnetické pole, které pak chrání atmosféru před vnějšími vlivy. Jinak by nebyl možný život. Tolik dosud zavedená a uznávaná studie. Ta nová teorie bude nejspíš nesmysl, jejímž účelem bylo získat peníze na grant.

    • Díky, že tu zazněl i normální fyzikálně podložený názor. Patrně se autorka dopustila chybného překladu, protože problematice zjevně nerozumí. Při tom gigantickém tlaku může jít o amorfní hmotu směsi těžších prvků a sloučenin těžších prvků. Pak je otázkou, zda to nazvat tuhou látkou. Tedy, zda např. v našem prostředí sklo, lze nazvat tekutinou nebo tuhou látkou.

  8. Ja jsem se o zelezne kouli, coby jadru zemekoule neucil, vzdycky bylo tekute. Ze by vedci z vychodniho bloku, pred nejakymi 40 lety byli lepsi, nez ti “zapadni“ z 21. stoleti, se vsemi moznymi nejmodernejsimi udelatory? 😉😆 a jen tak mimochodem – ten titulek je pekne zavadejici – ja se tesil na obry, dinosaury neni tak neco…

  9. Pokud se naší planetě nestane něco strašného, ​​nikdy nebudeme schopni přímo pozorovat zemské jádro, říká uznávaná seismoložka.
   To je komické. Vidím to jinak. Ale to bude tím, že nejsem uznávaný seismolog.
   Pokud se na naší planetě stane něco strašného, nebudeme schopni pozorovat vůbec nic.

  10. Na jakékoliv mapě si odměřte vzdálenost 15km. Pak pomyslně tuto vzdálenost sklopte a zapíchněte do mapy. A máte představu o největší hloubce, do jaké se podařilo lidstvu dostat. Už při vrtání v této hloubce se děly věci, které odporovaly naší teorii, korundové vrtáky se roztavily, část vrtáku se někam ztratila, v podzemí i při přestávce vrtání byly natočeny nepředstavitelné zvuky …. Vrt byl bez dalšího vysvětlení zastaven. Obecně to vypadá, že naše prostředí, kontinenty, fauna, flora a my jsme jen špínou na povrchu nějakého tělesa. Které se občas musí očistit od nerostných a biologických nánosů.

   • Nepředstavitelné zvuky… Myslíte ten remixovaný soundtrack z filmu „Krvavý baron“ z roku 1972? Vrták, který se díky únavě materiálu zkroutil a zůstal v díře? Ten hororový příběh, který se začal objevovat někdy kolem roku 1990? Myslíte vrt na poloostrově Kola (hluboký „jen“ něco málo přes 12 km), který byl v roce 1994 zastaven z důvodu nedostatku financí (a technickým problémům, jako například vysoké teploty a s tím související pórovitost a měkkost hornin)?

    Záhady jaksi přestanou být záhadné, když neskončíte u přečtení děsivého článku o nahrávce pekla, ale zkusíte si o tom něco dohledat, že? 🙂

  11. Nevíte jak byl vyhodnocen Impakt na Měsíci z 21. 1. 2019?
   Předpokládám, že je Měsíc prošpikován technikou, tedy i seismografy.
   Jedna z teorií, možná i konspirativní, hovoří o Měsíci jako o dutém tělese.
   Dopad asteroidu by leccos napověděl.

  12. Do školy jsem začal chodit před 78 roky, od té doby jsem neslyšel, že jádro Země je pevná železná koule. Kdo vymyslel ten nadpis článku? Do které školy chodil? Kdo to pustil na internet?

  13. Ani kdyby se naší Zemi stalo něco strašného, nebudeme nikdy moct pozorovat její jádro, protože už nebude nikdo, kdo by ho mohl pozorovat…

  14. Nevím do kterých škol chodil pisatel tohoto článku a které vědce citoval , ale nás vždy učili , že jádro je tekuté a nikoliv duté či dokonce z pevného železa . A nejsem rozhodně revoluční či porevoluční dítě.

  15. Je jasné, že tam je slintavý karbid na který kape. A proto je tekutý. Bude to slivovice. Pokud je hustější, tak Becherovka.

  16. Ve třetí osobě množného čísla je správný tvar VYVRACEJÍ. Tedy VĚDCI VYVRACEJÍ!!! když chci někam psát, naučím se pravidla pravopisu!!! To je učivo pro základní školu!!!

  17. Bože, bože, vrut nebo vrták, ono je to pro novináře asi jedno, oboje se alespoň chvilku otáčí. Vruty se opravdu ze slinutého karbidu nedělají.

  18. Buďme tolerantní. Paní autorka zřejmě chodila do jiné základní školy, než my všichni ostatní.

  19. Vruty ze slinutého karbidu 😀 😀 😀 paní autorko, Vy musíte být opravdu odbornice na slovo vzatá, zřejmě ve spoustě odvětví… 😀 😀 😀

  Comments are closed.