Reklama

Kolem Země proletěl největší a nejrychlejší asteroid v tomto roce

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Kolem Země v bezpečné vzdálenosti proletěl největší asteroid, který měl letos naši planetu minout. Vesmírné těleso pojmenované 2001 FO32 se k Zemi přiblížilo na vzdálenost dvou milionů kilometrů, což je zhruba pětinásobek vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem, informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

V současnosti víme o tomto objektu velmi málo, takže velmi blízký průlet nám dává skvělou příležitost dozvědět se o asteroidu víc,“ píše v tiskové zprávě NASA Paul Chodas, ředitel Centra pro výzkum blízkozemních objektů (CNEOS).

Oběžnou dráhu 2001 FO32 kolem Slunce známe velmi přesně, sledujeme ho už od jeho objevení před 20 lety. Neexistuje možnost, že by se tento asteroid dostal k Zemi blíž než na dva miliony kilometrů,“ uvedl Paul Chodas ze střediska pro zkoumání objektů letících blízko Země (CNEOS).

Asteroid, který měří v průměru asi jeden kilometr, je jedním z nejrychlejších vesmírných těles, která kdy proletěla kolem Země. Vesmírem obíhá rychlostí zhruba 35 kilometrů za sekundu.

Zem pro porovnání obíhá kolem slunce rychlostí 30 kilometrů za sekundu.

Asteroidu 2001 FO32 trvá oběh slunce 810 dní, tak blízko k Zemi jako dnes, se dostane až v roce 2052.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama