Více
  19.9 C
  Czech
  Sobota, 21 května, 2022

  Jak si udržet běžeckou motivaci – část 2

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Každý běžec má občas období, kdy ztrácí motivaci k tréninku. Pokud to na sobě pozorujete, je čas na změnu. Poradíme vám, jak si lépe udržet motivaci.

  Pokračování článku Jak si udržet běžeckou motivaci – část 1.

  Dejte si pauzu

  Přestávky v tréninku jsou zásadní pro udržení motivace a předcházení zraněním. Pro zdravý a konzistentní trénink potřebuje vaše tělo pravidelná období regenerace.

  Zahrňte do svého týdenního běžeckého plánu dny odpočinku a každé čtyři týdny si naplánujte „týden zotavení“. Během něj snížíte svůj celkový týdenní počet kilometrů. Nezapomeňte také zařadit crossový trénink jako je chůze, jízda na kole nebo plavání.

  Pokud nemáte dostatek času na absolvování celého tréninku, nevolte přístup „vše nebo nic“. Pokud máte málo času, jděte si rychle zaběhat na dvě míle nebo si dopřejte 20 minut silového tréninku. Budete se cítit mnohem lépe, když nevynecháte trénink úplně.

  Běžecký deníček

  Pokud máte rádi data, pořiďte si hodinky nebo aplikaci, která vám pomůže sledovat vaše běhy. Vedení tréninkového deníku je vynikající způsob, jak sledovat svůj pokrok a zůstat motivovaný. Mnoho fitness trackerů a aplikací vám kromě zaznamenávání kilometrů umožňuje dělat si poznámky. Napište si několik komentářů o tom, jak jste se cítili.

  Přidejte rozmanitost

  Pokud budete den za dnem cvičit to samé, běhat stejnou trasu, začnete se nudit nebo vyhoříte. Změňte své běhy vyhledáním nových tras nebo přidáním rychlostních intervalů či opakování do kopce.

  Nebo se přidejte do klubu. Sociální aspekt běhání je jedním z klíčových důvodů, proč lidé začínají a je to také důvod, proč u něj zůstávají. Najděte si místní běžeckou skupinu, domluvte se s přáteli či spolupracovníky, aby běhali s vámi.

  Umístěte svou inspiraci viditelně

  Obklopte se připomínkami a podněty, které vás budou inspirovat k běhu. Položte si například běžecké knihy na svůj konferenční stolek, udělejte si spořič obrazovky z jedné ze svých závodních fotografií, umístěte motivační běžecké citáty na nápadná místa, jako je lednička nebo zrcadlo v koupelně.

  Můžete si také vybrat mantru, krátkou frázi, kterou si během běhu přehráváte v hlavě, aby vám pomohla zůstat soustředění. Může to být vaše vnitřní motivace, když to nejvíc potřebujete.

  Stanovte si cíle

  Vyberte si cíl, například dokončení půlmaratonu a řekněte o něm lidem. Zveřejňujte svůj tréninkový plán doma i v práci, abyste měli neustále připomínky svých cílů. Pokud vás závody nebaví, stanovte si cílový počet kilometrů (například pro každý měsíc), nebo vyzkoušejte běžeckou sérii (kde běháte alespoň 2 km každý den, po stanovenou dobu).

  Zkuste si vybrat cíl pro každý běh. Může to být cokoliv od „Dnes zaběhnu celou trasu bez chůze“, přes „Usměju se na každého, koho míjím“ až po „Udělám tři intervaly ve sprintu“.

  Oslavte také své úspěchy. Vystavte medaile a fotografie ze svých závodů, aby vás vaše úspěchy motivovaly.

  Užívejte si zdravotních výhod

  Jedním z vašich tréninkových cílů může být zlepšení toho, jak vypadáte a jak se cítíte. Ujistěte se tedy, že si pravidelně připomínáte zlepšení zdraví. Nechte si změřit krevní tlak, stoupněte na váhu. Přemýšlejte o tom, o kolik více energie máte a jak nyní máte zdravý způsob, jak se zbavit stresu. Všimněte si, zda lépe spíte nebo se cítíte méně úzkostlivě a náladově.

  Přemýšlejte o běhání jako o „svém čase“

  I když běháte s kámošem, běhání je výmluva, jak věnovat čas sobě a svým potřebám, ne někomu jinému. Je to krátký únik od vašich povinností. Ale neciťte se provinile. Dopřát si duševní a fyzickou pauzu je prospěšné pro vás i pro ty, vůči nimž jste zodpovědní, jako jsou kolegové a členové rodiny.

  Odměňte se

  Když splníte větší cíl, dopřejte si jako odměnu za dřinu nějakou novou běžeckou výbavu nebo masáž (pomáhá i v prevenci zranění). Může to být i něco dobrého k snědku, co vám nejen dodá energii, ale také posílí motivaci k dalšímu tréninku.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS