-0.2 C
Czech
Pátek 16. ledna 2026
Protext ČTKI hackeři se těší na Vánoce. Neusnadňujte jim přístup ke své peněžence

I hackeři se těší na Vánoce. Neusnadňujte jim přístup ke své peněžence

Praha 8. prosince 2022 (PROTEXT) – Vánoční svátky jsou z hlediska IT bezpečnosti kritickým obdobím. Útočníkům nahrává především to, že lidé v předvánoční době utrácejí v mnohem větší míře než obvykle a činí tak často ve spěchu a s menší obezřetností. Experti společnosti AEC, předního poskytovatele kybernetického zabezpečení, však upozorňují, že dodržováním několika základních pravidel lze riziko napadení výrazně snížit.

Útočníci kalkulují s tím, že právě nyní je doba, kdy jsou mnozí z nás ochotni utratit nemalou část z peněz, které jsme po celý rok šetřili. Naše platební karty, mobilní telefony nebo počítače jsou ideálním prostředkem k dosažení jejich cíle. Čelit sofistikovaným trikům protřelých kyberzločinců je stále obtížnější, přesto existují způsoby, jak při online nakupování o své peníze nepřijít.

Situací, během nichž nás mohou hackeři nachytat, je celá řada. Může to být při výběru e-shopu, může k tomu dojít v průběhu objednávání zboží, během placení nebo ve chvíli, kdy očekáváme jeho dodání. Experti AEC proto doporučují nakupovat jen v ověřených obchodech. Ještě před samotným objednáním zboží lze prověřit důvěryhodnost e-shopu na portálech, jako je Heureka, nebo přímo na stránkách České obchodní inspekce, které jsou denně aktualizovány.

Další problém představuje objednávání zboží. Obecná rada je zadat si daný obchod do vyhledávače a přečíst si recenze ještě předtím, než od něj něco zakoupím. „Ať už objednáváte zboží z počítače nebo z mobilního telefonu, platí zásada mít zařízení vždy aktualizované a chráněné kvalitním antivirem,“ upozorňuje Maroš Barabas, Head of Product Management AEC.

Pokud se kdekoli registrujeme – na sociálních sítích, v e-shopech nebo u doručovatelů, měli bychom volit unikátní hesla. Zároveň je potřeba používat vícefaktorovou autentizaci, a to všude, kde nám záleží na přístupu k našemu účtu. Vhodné je využívat přitom prostředky a možnosti daného zařízení (například správa hesel v iOS a Androidu je zdarma), které dokáží významným způsobem zkomplikovat hackerský útok.

Velké riziko představuje i chvíle, kdy přikročíme k placení. „Pokud vám přijde zpráva o jakémkoli problému s transakcí, nákupem nebo zásilkou a vyzývá vás k tomu, abyste klikli na nějaký odkaz, nedělejte to,“ varuje Maroš Barabas a připojuje další důležitou radu: „Žádný pracovník banky, pošty nebo e-shopu by se vás nikdy neměl ptát na číslo karty, na vaše uživatelské jméno nebo na heslo. Pokud to udělá, zavěste, protože volající není tím, za koho se vydává.“

Problematickým momentem online nakupování může být i období čekání na doručení zásilky. Možnost trasování objednaného zboží přímo láká k bezmyšlenkovitému kliknutí na odkaz či výzvu, které se mohou následně ukázat jako podvod. Útočníci se dnes neskrývají jen za globální značky DHL nebo FedEx, ale i za velmi kvalitní plagiáty Zásilkovny nebo České pošty. Každé kliknutí si proto v klidu a dobře rozmysleme, a pokud chceme mít jistotu, ověřme výzvu přímo u konkrétního obchodu nebo doručovatele.

O společnosti AEC

AEC patří již od svého založení v roce 1991 k předním poskytovatelům služeb v oblasti kybernetické bezpečnosti. Kvalita nabízených řešení se opírá o dlouholetou praxi v oblasti informační technologií a ověřené standardy, včetně legislativy EU. AEC pomáhá svým klientům řešit ty nejnáročnější bezpečnostní výzvy dneška a zorientovat se v nových produktech a technologiích. Společnost, mezi jejíž zákazníky patří finanční instituce, podniky z oblasti telekomunikací, utilit, ale i instituce veřejné správy, maximalizuje efektivitu svých opatření tím, že dokáže unikátním způsobem kombinovat přístupy a odbornosti etických hackerů, technologických inženýrů, konzultantů i zkušených auditorů. Vedle toho rovněž disponuje týmy pro specifický servis, jako je forenzní analýza, brandprotection, CSIRT a další, jejichž dostupnost je v České republice stále minimální. Od roku 2019 je AEC členem Aricoma Group, největšího ICT holdingu v regionu Česko-Slovensko. Členové Aricoma Group poskytují komplexní ICT služby pro firemní sféru a coby součást investiční skupiny KKCG jsou základem pro evropskou expanzi ICT aktivit této skupiny. Více se dozvíte na www.aec.cz.

Reklama

Doporučujeme

Prezident Pavel zahájil ve Lvově návštěvu Ukrajiny

Český prezident Petr Pavel je na Ukrajině. Schůzkou s představiteli místní správy v západoukrajinském Lvově dnes zahájil svou třetí návštěvu Ruskem napadené země od nástupu do funkce hlavy státu. Během cesty se očekává Pavlovo setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Macháč v Adelaide prošel do semifinále, Siniaková si zahraje finále čtyřhry

Tomáš Macháč zvládl v Adelaide čtvrtfinále generálky na Australian Open a postoupil do semifinále. Osmý nasazený porazil Španěla Jaumeho Munara 6:4, 6:4 a čeká ho turnajová dvojka Tommy Paul. Američan v dalším zápase přehrál domácího kvalifikanta Aleksandara Vukice 6:3, 6:2.

Boeing věděl o vadě dílu spojené s pádem nákladního letadla UPS

Nákladní letadlo UPS se v listopadu v Kentucky zřítilo po dramatickém selhání u křídla a zahynulo při tom 15 lidí. Vyšetřovatelé teď popisují, že problém souvisel se strukturální vadou části uchycení motoru, kterou Boeing zaznamenal už před lety u podobných strojů.

Americký zásah v Grónsku by byl katastrofa, konec světa, varoval Tusk

Případný americký vojenský zásah v Grónsku by byl z politického hlediska katastrofa. Konflikt či pokus o zabrání území státu, který je členem NATO, jiným státem Severoatlantické aliance by znamenal konec světa, jak je dnes známý, a který po dlouhá léta zaručoval bezpečnost, varoval dnes polský premiér Donald Tusk. Vzhledem k dosavadnímu počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa je možný každý scénář, připustil šéf polské vlády. Polsko své vojáky do Grónska nevyšle, uvedl také.

Kreml souhlasí s Trumpem, že uzavření míru brzdí Kyjev, a ne Moskva

Rusko souhlasí s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v názoru, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, a ne ruský vůdce Vladimir Putin zdržuje dosažení potenciální mírové dohody. Uvedl to dnes podle agentur Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Současně varoval, že se Kyjevu "každým dnem" zužuje prostor pro rozhodování o ukončení války.

Rusko vyhošťuje britského diplomata, obviněného ze špionáže

Rusko vyhošťuje britského diplomata, o kterém ruská tajná služba FSB tvrdí, že jej kontrarozvědka odhalila jako pracovníka britské zpravodajské služby. Ruské ministerstvo zahraničí předalo protest britské chargé d´affaires v Moskvě a pohrozilo zrcadlovou odvetou, pokud by britská strana reagovala podobným krokem, uvedly tiskové agentury. Britská vláda nyní podle agentury Reuters uvedla, že svou reakci pečlivě zvažuje.

Posádka mise Crew-11 se kvůli zdravotnímu problému astronauta vrátila na Zemi

Zpět na Zemi se dnes z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) kvůli zdravotnímu problému astronauta vrátila čtyřčlenná posádka mise Crew-11. Přistání na vodní hladinu u kalifornských břehů živě na svém webu přenášel americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Trump zavádí 25procentní clo na některé čipy, umožní poplatky za prodej v Číně

Americký prezident Donald Trump zavedl 25procentní poplatek na prodej pokročilých čipů Nvidia H200 a AMD MI325X v zahraničí. Exekutivní příkaz souvisí s povolením prodávat tyto čipy na čínském trhu. Poplatek se bude vybírat formou cla za dovoz čipů, pokud jsou tyto čipy následně znovu vyvezeny do zahraničí, napsal Bílý dům ve středečním doprovodném dokumentu.

Americký útok na Venezuelu způsobil Rusku ekonomický bolehlav

Krátkodobé náklady a dlouhodobý přínos –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ tak lze popsat dopad amerického útoku na Venezuely na Rusko. Moskva měla s Caracasem dlouhodobé obchodní vazby, které teď prezident Donald Trump zpřetrhal. Přijde tak o velké množství peněz. Z dlouhodobého hlediska si ale nemohla přát nic lepšího.

Zabíjení v Íránu podle Trumpa skončilo. Americký úder je blízko, spekulují experti

Zabíjení v Íránu skončilo a nejsou plánovány žádné popravy, oznámil americký prezident Donald Trump, který získal tuto informaci od důvěryhodného zdroje. Také naznačil, že k vojenskému úderu vůbec dojít nemusí. Násilné protesty přitom pokračují a experti naopak spekulují, že USA udeří už brzy.

Dvě tragédie během dvou dnů, v Thajsku znovu spadl jeřáb

Ještě ani neuplynul den od tragédie na severovýchodě Thajska a země řeší další smrtelnou nehodu spojenou se stavební technikou. U Bangkoku se zřítil jeřáb na silnici, zničil dvě auta a dva lidé přišli o život. Další zranění skončili v péči záchranářů.

Klimatické změny dopadají na zimní olympijské hry

Zimy jsou kratší, sněhu ubývá a organizátoři zimních olympijských her se čím dál víc spoléhají na umělé zasněžování. Klimatická změna výrazně ovlivňuje podmínky pro zimní sporty a bez zásadních změn budou budoucí olympiády v ohrožení.

Zoe Saldaña je nejvýdělečnější herečkou všech dob

Scarlett Johansson byla sesazena z trůnu. Zoe Saldaña se díky tržbám z třetího dílu Avataru stala nejvýdělečnější herečkou všech dob. Na vrchol ji vynesly role v největších filmových franšízách posledních let.

Grónská vláda uvedla, že Dánsko a spojenci zvýší vojenskou přítomnost u ostrova

Grónská vláda oznámila, že Dánsko ode dneška společně se spojenci z NATO zvyšuje vojenskou přítomnost v okolí Grónska v rámci slibu posílit obranu v Arktidě, píše agentura Reuters. Vojenské jednotky v oblasti absolvují výcvik, který je má připravit na operace v arktických podmínkách. Cílem cvičení je posílit akceschopnost Severoatlantické aliance v regionu a zvýšit jeho bezpečnost. Švédský premiér Ulf Kristersson na síti X následně oznámil, že někteří důstojníci švédské armády na arktický ostrov už přicestovali.

Oteplování zrychluje. Rok 2025 byl toho dalším důkazem

Loňský rok byl podle Světové meteorologické organizace (WMO) třetím nejteplejším v historii měření. Klimatičtí vědci očekávají, že tempo oteplování může překročit hranici 1,5 stupně Celsia stanovenou Pařížskou dohodou ještě před koncem desetiletí. To znamená o deset let dříve, než světoví lídři před 30 lety v Paříži při podpisu revolučního dokumentu předpokládali.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama