Napadlo vás někdy, proč jsou první pohyby v inteligentně navržené jógové praxi obvykle zahřátím páteře? Seznamte se s jejími křivkami a zjistěte, proč jsou důležité pro náš nervový systém.
Co je tak zvláštního na 33 naskládaných kostech ve středu vašeho těla a svalech, které je podporují, že si zaslouží tolik pozornosti? Ať už manipulací s páteří nebo posilováním jádra, uvidíme, že zvýšená péče o zahřátí a probuzení osy vaší bytosti nenabídne výhody pouze na fyzické úrovni, ale také na jemnějších psychologických a energetických úrovních.
Primární křivka
V našich nejranějších fázích vývoje trávil každý z nás velkou část svého času v poloze plodu. Právě v děloze se vytvořila první křivka páteře. Tato přirozená konvexní křivka je kyfotická křivka (vizualizujte si celou délku páteře v dopředném, zaobleném, ohnutém tvaru c-křivky). Jak námi proudila životní síla, pohybovali jsme se z naší kyfotické křivky, abychom se roztáhli a zkroutili do nesčetných tvarů. A pak jsme se znovu vrátili do stažené polohy plodu. Byli jsme úžasní jogíni.
Toto první zakřivení páteře vděčí za mnoho měsíců strávených v tomto symbolickém tvaru výživy a bezpečí. Zvláště v posledním měsíci, kdy začalo ubývat prostoru v děloze. Když byl pohyb omezen na oddaný akt a hluboký proces růstu.
Sekundární křivky
Druhá křivka páteře, přirozená lordotická křivka (konkávní zakřivení) vzniká po našem odchodu od matky a do světa. Někteří říkají, že lordotická křivka krku, 7 krčních obratlů, je nejprve vytvořena vlásenkou na výstupu z porodních cest. Pro ty z nás, kteří tuto cestu neabsolvovali, je běžnější teorie, že cervikální lordotická křivka vzniká zvednutím hlavy (když ležíme na břiše), abychom se rozhlédli po našem zbrusu novém prostředí. V této fázi se také začíná tvořit jemná lordotická křivka na malé části zad, na bederních obratlích. Přiznejme si to, děti jsou nejpokročilejší jogíni, pokud jde o salabhasanu.
Zvednutím nejprve hlavy a později hlavy a nohou začíná proces obrácení naší přirozené kyfotické křivky po celé délce páteře. Právě s dalšími vývojovými procesy plazení a stoje vidíme, že lordotické křivky páteře se stávají výraznějšími. A to jak u nejmenších krčních obratlů, tak u největších/nejtlustších bederních obratlů páteře.
Naše delší/tenčí hrudní obratle (12 páteřních kostí s žebrovým kloubem na obou stranách), naše křížová kost (5 srostlých kostí na základně páteře) a naše drobné kostrční obratle (2-4 srostlé „ocasní“ kosti) zůstávají v přirozené kyfotické křivce. Takže skončíme se čtyřmi přirozenými křivkami páteře, počínaje shora: krční lordotická, hrudní kyfotická, bederní lordotická a kyfotická křížová/kostrční.
Vaše přirozené křivky
Ocenění a ztělesněná moudrost přirozených křivek vaší páteře dramaticky ovlivní způsob, jakým přistupujete k plnosti každé z vašich jógových ásan, stejně jako obvyklé tvary, které vytváříte mimo podložku při práci nebo hraní.
Pokud si na chvíli nahmatáte zadní část krku, ucítíte svou krční lordotickou křivku. Nyní položte jednu ruku na kříž a vnímejte svou bederní lordotickou křivku. Tyto dvě křivky se navzájem zrcadlí. Pokud máme tendenci sklápět či stlačovat zadní část krku v pozicích ohýbání zad, s největší pravděpodobností také sklápíme či stlačujeme spodní část zad. A naopak. Všimněte si toho, až se příště nadechnete do své Adho Mukha Svanasany nebo se nadechnete/vydechnete do Ustrasany.
Ve stejném duchu se také zrcadlí kyfotické křivky vaší hrudní páteře (kde se zadní část 12 párů žeber připojuje prostřednictvím vazů) a vaše křížová kost/kostrč. Bohužel mnoho z nás tráví velkou část svého každodenního života ve výrazných kyfotických křivkách hrudní páteře při práci u počítače, řízení, cyklistice, turistice, lenošení při psaní SMS nebo hraní her, dokonce i shrbení při jídle.
To vede k napjatým i slabým svalům, které podpírají páteř – obvykle napjaté prsní svaly a slabé svaly mezi lopatkami, pevné flexory kyčle, slabé břišní svaly a napjatý/slabý m. quadratus lumborum a další extenzory zad.
Je každodenní nutností, zvláště pro ty, u kterých se rozvíjí chronické kyfotické vzorování, přijít na podložku a cvičit jak klenuté (extenze), tak zaoblené (flexe) pozice jako kráva a kočka. Abyste umožnili hluboké, uspokojivé prozkoumání těchto čtyř křivek a protažení/posílení svalů na přední a zadní straně vašeho jádra – od shora dolů ve vaší axiální kostře.
Jsou křivky páteře pramenem mládí?
Křivky samy o sobě nejsou to, co nás udržuje mladé a zdravé. Ale vizualizace křivek a jejich vnímání na viscerální úrovni vám umožní správný pohyb a manipulaci s vaší páteří. To zase vytváří optimální prostředí pro míchu uloženou v páteři a pro nervy, které vycházejí z prostorů mezi obratli. Silná a pružná páteř nejen chrání váš nervový systém, ale umožňuje jeho maximální účinnost a dlouhou životnost.
Jedna z nejlepších věcí, kterou může lidská bytost udělat pro svůj nervový systém, je manipulovat s páteří ve třech rovinách pohybu. Jedná se o 6 směrů flexe, extenze, laterální extenze vpravo a vlevo a kroucení/otáčení vpravo a vlevo.