Více
  29.3 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  5 nejčastějších příčin bolesti krční páteře

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Trápí vás bolest krční páteře? Může ji způsobovat držení těla, dívání na televizi, ale i stres. Zde jsou její nejčastější příčiny.

  Anatomie vašeho krku

  Nejprve se seznámíme s krkem neboli krční páteří. Máme sedm krčních obratlů a osm krčních míšních nervů, které mezi nimi probíhají. Krční a trapézové svaly, široké trojúhelníkové svaly, které se upínají na krk, ramena a horní část zad, mají dvě hlavní funkce: podporují pohyb hlavy a krku a chrání míchu a nervy, když je páteř mechanicky namáhána. Normálně má krk mělkou lordotickou (konkávní) křivku, která je udržována šíjovými svaly. Tato přirozená křivka se však může začít narovnávat na základě našich každodenních návyků, což může následně způsobit bolest hlavy, krku a ramen. Bolest může trvat den nebo se stát chronickou a trvat i mnoho let.

  Ergonomie

  Způsob, jakým sedíte a stojíte, může způsobit svalovou nerovnováhu v celém těle, což může vést k bolestem krku. Sezení s příliš nízko umístěnou obrazovkou počítače nebo permanentní otočení hlavy za účelem sledování monitoru při psaní může způsobit svalovou nerovnováhu. Celodenní pohled na telefon je zase důvodem prodloužené flexe vašeho krku, což narovnává přirozenou cervikální křivku a způsobuje stav nazývaný „textový krk“.

  Jak spíte a díváte se na televizi

  Probouzíte se někdy s bolavým krkem? Pokud spíte na břiše, může být váš krk zkroucený na jednu stranu celé hodiny, což způsobuje nerovnováhu krčních svalů. Spánkem na zádech nebo používáním přizpůsobivých polštářů můžete zmírnit a předcházet bolestem krku. Při relaxaci na pohovce také kontrolujte své držení těla. Jste shrbení, nebo ležíte celé hodiny na boku? Naše krky nejsou stavěny na neustálou flexi dopředu či do stran, takže postupem času tyto polohy povedou k nepohodlí.

  Bolest ramene

  Věřte nebo ne, to, co se u vás projevuje jako bolest krku, může být ve skutečnosti bolest ramene způsobená nervovým nárazem v ramenním kloubu, syndrom zmrzlého ramene nebo natržení rotátorové manžety. To jsou věci, které byste měli probrat se svým ortopedem, protože mohou vyžadovat lékařskou péči.

  Stres

  Když zažíváte stres, váš sympatický nervový systém způsobí napnutí těla, vaše ramena se zvednou k uším, dýchání se stane mělčím a rychlejším. Dlouhotrvající stres vytváří kaskádový efekt napínání šíjových a ramenních svalů, což snižuje pohyblivost stejně jako zatížení horních struktur páteře.

  Zdravotní podmínky

  Stárnutí, nemoci a vaše celkové držení těla (to jsou zase ty návyky!) mohou způsobit degenerativní změny ve vaší krční páteři a vést k dysfunkci kořenů míšních nervů. Pokud zaznamenáte bolest, slabost nebo senzorické abnormality rukou či paží, popř. pokud máte náhlou horečku s bolestí krku, měli byste to co nejdříve oznámit svému lékaři.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS