Více
  8.3 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Evropa schválila vakcínu Moderna pro teenagery

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Evropská léková agentura (EMA) podmíněně schválila očkovací látku společnosti Moderna pro děti a mladistvé ve věkové kategorii 12 až 17 let. Dosud se touto vakcínou mohli v EU očkovat pouze osmnáctiletí a starší. Informuje o tom BBC.

  Je to už druhá vakcína, která se smí v Evropě pro tuto zatím nejnižší věkovou kategorii používat. První byla látka Comirnaty od Pfizer/BioNTech, která dostala zelenou v květnu. Americká vakcína je dvoudávková, podává se v rozpětí jednoho měsíce.

  Evropská unie teď zřejmě zacílí na rodiče, aby nechali své děti očkovat. Očekává se ale i vlna kritiky. Jednak proto, že zatímco Evropa očkuje děti, u nichž je sporné, zda vůbec vakcínu potřebují, v chudších státech v Africe a Asii jsou stále miliony neočkovaných lidí. Včetně těch, co riskují těžší průběh a smrt. Světová zdravotnická organizace (WHO) naléhá na bohatší země, aby se o vakcíny rozdělily.

  Na druhé straně stojí názory podporovatelů vakcinace, že očkování dětí je nutné kvůli šířící se variantě delta, která je mnohem nakažlivější. Zvláště v některých evropských státech, ČR se to zatím netýká, počty infikovaných závratně stoupají. Očkováním dětí podle nich také snáz dosáhneme kolektivní imunity, tedy stavu, kdy se virus nebude moci dál šířit.

  Nakazili se čtyři s placebem

  EMA provedla dvojí zaslepenou studii vakcíny Moderna, které se zúčastnilo 3732 dětí a teenagerů od dvanácti do sedmnácti let. Žádný z účastníků, kteří dostali vakcínu, covid nechytil. Nakazili se ale čtyři ze skupiny, která obdržela placebo. Vzhledem k tomu, že se jednalo o malou studii, nevyhodnocovaly se možné vedlejší účinky jako záněty srdečního svalu, které jsou s mRNA vakcínami v ojedinělých případech spojené. Hodnotitelé ale oznámili, že benefity z vakcín převáží možná rizika.

  Moderna se kromě EU používá v USA i v Kanadě a i tam žádá o schválení pro adolescenty. Podobně jako Comirnaty od Pfizeru pracuje na principu mRNA technologie. Poskytne tělu „návod“ na výrobu spike proteinu podobnému tomu, který obsahuje koronavirus. Na základě toho pak organismus při setkání se skutečným koronavirem produkuje buňky, které jej zahubí.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu-19

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu za den. Plně očkováno je 17 procent obyvatel

  Ukrajinský ministr zdravotnictví na občany znovu apeloval, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. V úterý země zaznamenala rekordních 734 úmrtí v souvislosti s onemocněním za den, přičemž počet hospitalizací vzrostl ve srovnání s předchozím týdnem o více než pětinu.
  Demonstrant v Chartúmu mává vlajkou

  Při protestech proti vojenskému převratu v Súdánu přišlo o život nejméně sedm lidí

  Súdánská armáda v pondělí převzala moc od přechodné vlády, přičemž premiéra Abdalláha Hamduka vojáci odvezli na neznámé místo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví během následných protestů bylo při střetech mezi vojáky a demonstranty zastřeleno sedm lidí a 140 dalších utrpělo zranění.
  německá teroristka odsouzena jennifer wenisch

  Německá islamistka dostala deset let za usmrcení dítěte

  Německá muslimská konvertitka, která se v Iráku přidala k ISIS, byla v Mnichově uvězněna na 10 let za vraždu jezídské dívky, kterou si s manželem koupili jako otrokyni.
  povinné očkování zdravotníků

  Velká Británie zvažuje povinné očkování pro všechny zdravotníky

  Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se kloní k zavedení povinného očkování proti covidu pro všechny zdravotníky. Covidová čísla se v Británii zvyšují i přes osmdesátiprocentní proočkovanost, opatření by se tak mělo podle ministra týkat všech zaměstnanců Národní zdravotní služby (NHS).
  Richard Ratcliffe

  Podruhé drží hladovku. Snaží se osvobodit manželku z íránského vězení

  Britsko-íránská humanitární pracovnice Nazanin Zaghari-Ratcliffe byla podruhé za sebou uvězněna v Íránu. Před více než týdnem ji íránský odvolací soud potvrdil roční trest odnětí svobody. Její manžel tak na protest drží druhou hladovku.
  Puč v Súdánu

  Puč v Súdánu: Vojáci zadrželi premiéra a několik členů kabinetu, dochází k výpadkům internetu

  Armádní síly v Súdánu v pondělí zadržely premiéra Abdalláha Hamduka, kterého převezly na neznámé místo, dále většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků. Tamní ministerstvo informací tyto kroky označilo za vojenský převrat.
  Reklama
  Reklama
  Reklama