Více
  -0.4 C
  Czech
  Sobota, 4 prosince, 2021

  Vakcíny od Pfizeru a Moderny mohou způsobit záněty srdečního svalu, potvrdila Evropská léková agentura

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Hlavní evropský regulátor léčiv, Evropská léková agentura (EMA), potvrdil, že existuje spojitost mezi záněty srdečního svalu a vakcínami na principu mRNA, tedy těch od společností Pfizer/BioNTech a Moderna. Tyto vedlejší účinky jsou ovšem velmi vzácné. Informuje o tom BBC.

  Agentura také prohlásila, že v případě obou vakcín přínosy silně převažují nad rizikem. Doporučila ale lékařům i pacientům, aby si na příznaky zánětu srdce dali pozor. Nejčastějšími symptomy jsou bolest na hrudníku, pocit, že nemůžete dýchat a rychle bušící srdce. Všichni s těmito příznaky by měli jít okamžitě k lékaři.

  Vakcíny mohou způsobovat srdeční problémy dvojího typu: zánět srdečního svalu, známý jako myokarditida, a perikarditidu, což je zánět osrdečníku.

  Analýza Evropské lékové agentury ukázala, že ze 177 milionů podaných dávek vakcíny Pfizer/BioNTech utrpělo 145 lidí myokarditidu a 138 lidí perikarditidu. U 20 milionů podaných dávek Moderny se zjistilo 19 případů myokarditidy a stejně tak perikarditidy. Člověk musí mít tedy opravdu velkou smůlu, aby si tohoto „černého Petra“ zrovna vytáhl.

  Riziko, že vás tyto vedlejší účinky postihnou, je velmi malé. Ale na tyto symptomy si musíte dát pozor, abyste mohli včas upozornit lékaře, zahájit léčbu a předejít tak komplikacím,“ uvedla EMA. Neléčené záněty srdce končí i smrtí.

  Spojitost vakcín a zánětů srdce studuje rovněž Britská léková agentura (MHRA). „Přišli jsme na opakující se vzorek případů většinou u mladých lidí a u druhé dávky vakcíny,“ uvedla MHRA v prohlášení. Nejčastěji se podle ní tyto vedlejší účinky projeví zhruba čtrnáct dní po očkování. „Tyto případy jsou extrémně ojedinělé a průběh je většinou mírný. Postižení se většinou v krátké době uzdraví po standardní léčbě a klidu na lůžku,“ prohlásila MHRA.

  Problém mladých lidí

  Ačkoliv je riziko nízké, většinou postihuje mladé lidi, na něž momentálně cílí očkovací kampaň v celé Evropské unii, Českou republiku nevyjímaje. Obavy z možných vedlejších účinků se projevují ve veřejné debatě o očkování dětí, pro které covid-19 nepředstavuje vážné riziko.

  Tyto vedlejší účinky se objevují pouze u vakcín na mRNA principu. Adenovektorové vakcíny, jako jsou látky od firem AstraZeneca či Johnson&Johnson, záněty srdce nezpůsobují. Mají zato jiné vedlejší účinky, například tvorbu krevních sraženin, které mohou být potenciálně smrtelné. I ty jsou ale velmi ojedinělé.

  EMA nyní doporučila lidem, kteří trpí tzv. Clarksonovou chorobou neboli syndromem děravých kapilár, aby se neočkovali vakcínou Johnson&Johnson. Clarksonova choroba je velmi vzácná porucha, při níž kapiláry propouštějí krevní plazmu a další krevní komponenty do okolní tkáně a svalů. V těle se tak tvoří například náhlé otoky, a to například i v plicích. Neléčená nemoc vede často ke smrti pacienta, její příčina není známá.

  Zánět srdce i osrdečníku se dostane na oficiální seznam vedlejších účinků vakcín v Evropské unii i ve Velké Británii. V USA už na takovém seznamu je.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Střelec z Michiganu se před vražděním choval divně

  Střelec z Michiganu se před útokem choval podivně, shodli se učitelé. Na sítích se chlubil pistolí

  Chování Ethana Crumbleyho (15), který je obviněný z vraždy čtyř spolužáků na střední škole Oxford Community v Michiganu, řešily těsně před útokem školní orgány. Student vysílal znepokojivé signály i na sociálních sítích.
  Merkel a Scholz

  Německý parlament bude hlasovat o zavedení povinného očkování

  Německo, podobně jako některé další státy, čelí nejhorší vlně, jakou během pandemie zažilo. Dosluhující kancléřka společně se svým nástupcem Olafem Scholzem dnes uvedla, že německý parlament bude hlasovat o povinném očkování. Země také zavádí další omezení pro neočkované.
  chirurg amputoval špatnou nohu

  Lékařka v Rakousku omylem amputovala špatnou nohu. Musí zaplatit pokutu 2 700 eur

  Rakouský soud uložil pokutu 2 700 eur (zhruba 69 tisíc korun) chiruržce za to, že omylem amputovala pacientovi špatnou nohu.
  Ethan Crumbley: Střelba ve škole v Michiganu

  Střelec z Michiganu Ethan Crumbley (15) bude souzen za terorismus. Čtvrtý student zemřel

  Vyšetřovatelé odtajnili jméno teenagera, který střílel na střední škole v Michiganu. Jmenoval se Ethan Crumbley. Student Justin Shilling (17), jeho čtvrtá oběť, zemřel v nemocnici.
  Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Je čas začít přemýšlet o povinném očkování, vyzvala členské státy EU předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Některé státy už tuto povinnost vyhlásily.
  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litevská vláda ve středu oznámila, že ve snaze zabránit pašování migrantů požádá parlament, aby od 10. prosince na hranici s Polskem vyhlásil výjimečný stav.
  Reklama
  Reklama
  Reklama