Společný plán Spojených států, Velké Británie a Austrálie na vytvoření nové flotily ponorek s jaderným pohonem vyvolává otázky ohledně šíření jaderných zbraní, uvedla v úterý Moskva. Představitelé těchto tří zemí v pondělí oznámili podrobnosti plánu v rámci svého vojenského paktu AUKUS. Informovaly o tom agentura Reuters a server SCMP.
V rámci dohody by Austrálie od roku 2030 měla disponovat útočnými ponorkami s jaderným pohonem, aby mohla čelit ambicím Číny v Indo-Pacifiku, napsala agentura Reuters.
„Je zde mnoho otázek souvisejících s problémem nešíření jaderných zbraní. V tomto případě potřebujeme zvláštní transparentnost, přičemž je třeba zodpovědět otázky, které vyvstanou,“ sdělil novinářům mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Povahu ruských obav neupřesnil, ačkoli Čína již dříve tvrdila, že dodání ponorek Austrálii, které jsou poháněné vysoce obohaceným uranem, se rovná aktu šíření jaderných zbraní.
Russia says Aukus submarine pact will bring ‘years of confrontation’ in Asia https://t.co/5LK3wvVazg
— South China Morning Post (@SCMPNews) March 14, 2023
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v úterý obvinil Západ z podněcování konfrontace v asijsko-pacifickém regionu poté, co se aliance na dodávce ponorek dohodla. „Anglosaský svět vytvořením struktur jako AUKUS a postupem vojenské infrastruktury NATO do Asie sází na mnohaletou konfrontaci“ v regionu, uvedl Lavrov dle SCMP v televizním komentáři.
Americký prezident Joe Biden na pondělním setkání s britským premiérem Rishim Sunakem a australským předsedou vlády Anthonym Albanesem v San Diegu zdůraznil, že ponorky budou mít jaderný pohon, nikoliv jadernou výzbroj. „Tato plavidla nebudou mít žádné jaderné zbraně,“ prohlásil.

Ruský prezident Vladimir Putin kritizuje AUKUS od jeho vzniku v roce 2021. Pakt obviňuje z podněcování regionálního napětí tím, že se snaží čelit Číně.
Na proces dohlédne Mezinárodní agentura pro atomovou energii
K dnešnímu dni nemá ponorky s jaderným pohonem žádná jiná smluvní strana Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) než pět zemí, které dle smlouvy vlastní jaderné zbraně. Těmi jsou Spojené státy, Rusko, Čína, Velká Británie a Francie. Tato plavidla mohou zůstat pod vodou déle než konvenční a je obtížnější je odhalit.
„V konečném důsledku musí agentura zajistit, aby z tohoto projektu nevyplývalo žádné riziko šíření jaderných zbraní,“ řekl šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) Rafael Grossi. „Právní závazky stran a aspekty nešíření jsou prvořadé,“ dodal dle SCMP.
Spojené království a Spojené státy musí IAEA hlásit „mezinárodní transfery jaderného materiálu“ do států, které nejsou jadernými státy. To je případ Austrálie. Země bude muset uzavřít dohodu s dozorčím orgánem OSN, aby mohla používat jaderný materiál „například pro jaderný pohon ponorek“, zdůraznil Grossi.