Více
  11 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Dánský režisér Lars von Trier trpí Parkinsonovou chorobou

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Uznávaný režisér Lars von Trier (66) má Parkinsonovu nemoc, oznámila jeho produkční společnost v pondělí. Dánský tvůrce zároveň omezí aktivitu v rámci propagace svého nejnovějšího počinu, televizního seriálu The Kingdom Exodus. Napsaly o tom agentura Reuters, deník The Guardian a další servery.

  Von Trier, dle Reuters často označovaný jako „enfant terrible“ (člověk jednající bez ohledu na společenské zvyklosti) současné kinematografie, se podle společnosti Zentropa těší dobré náladě a léčí se.

  The Kingdom Exodus je třetí a poslední díl von Trierovy kultovní televizní show Království z devadesátých let. Server Hollywood Reporter dílo popsal jako „kombinaci nemocničního melodramatu a groteskního hororu“, přičemž děj se odehrává v nemocnici v Kodani.

  Minisérie by měla mít premiéru na filmovém festivalu v Benátkách, který se koná na přelomu srpna a září, ve formě pětihodinového filmu. Později bude dostupný na platformě Viaplay v pěti epizodách.

  „Vzhledem k nemoci se bude Lars až do premiéry účastnit rozhovorů pouze v omezené míře,“ uvedla Zentropa.

  V interview s Xanem Brooksem z Guardianu v roce 2018 von Trier připisoval své třesoucí se ruce antidepresivům a odvykání alkoholu.

  „Pracuji na svém alkoholismu, což je dobře,“ prohlásil v té době. „Měl jsem osmiměsíční období, kdy jsem nepil, a brzy se k tomu vrátím. Ale mám tento alkoholový ‚nástroj‘, který používám, když musím. A pokud mám opravdu velký záchvat úzkosti, je to jediná věc, která pomůže,“ řekl režisér.

  Von Trier se nebojí kontroverzních témat

  Rozhovor poskytl po premiéře svého nejnovějšího celovečerního filmu, snímku o sériovém vrahovi Jack staví dům (The House That Jack Built).

  Tato projekce v Cannes znamenala jeho návrat na festival po sedmi letech, během nichž jej pořadatelé prohlásili za personu non grata. Na tiskové konferenci k filmu Melancholie (2011), katastrofickému dramatu s Kirsten Dunst a Charlotte Gainsbourg, totiž „zavtipkoval“, že je nacista.

  Mezi jeho další tvorbu, v níž boří tabu, patří psychologický horor Antikrist, dvoudílné drama Nymfomanka či muzikálové melodrama Tanec v temnotách (Dancer in the Dark) s islandskou zpěvačkou Björk v hlavní roli, za které v Cannes v roce 2000 získal Zlatou palmu.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS