Více
  0.3 C
  Czech
  Čtvrtek, 27 ledna, 2022

  Co a kdy jíst před cvičením

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Jídlo, které jíte před tréninkem, během něj i po něm, může ovlivnit nejen váš výkon, ale také vaše pohodlí. Jak správně budovat a udržovat energetické rezervy pomocí jídla?

  Konzumace správných potravin ve správný čas, včetně energetických tyčinek, nápojů, gelů a dalších snadno stravitelných sacharidů, vám může poskytnout energetické zdroje, které potřebujete, aniž byste přetížili váš trávicí systém.

  Abyste dosáhli maximálního výkonu, měli byste si hlídat jídla, která jíte. To znamená zaměřit se na kvalitní sacharidy, které vaše tělo dokáže přeměnit na glukózu pro okamžitou energii, jejíž zásoby se přemění na glykogen pro budoucí použití. Po cvičení musíte doplnit zásoby glykogenu, abyste pomohli regeneraci a byli připraveni na další trénink.

  Výpočet vašich nutričních potřeb

  Měli byste strukturovat svůj stravovací plán na základě intenzity, trvání a typu tréninku. To je zvláště důležité, pokud máte v plánu náročnější celodenní akci, jako třeba maraton nebo sportovní turnaj. Některé činnosti spalují energii rychle, zatímco jiné vyžadují pomalý a stálý přísun paliva, abyste udrželi výkon.

  Za tímto účelem je důležité vědět, kolik energie pravděpodobně během aktivity vydáte:

  Pokud trénink trvá méně než 45 minut, možná vám bude stačit pouhá svačina 30 – 60 minut předem, voda během tréninku a svačina po něm. Dobrá svačina po tréninku bude mít poměr sacharidů a bílkovin 3:1 (například čokoládové mléko).

  Pro vytrvalostní cvičení 1 až 2,5 hodiny se zaměřte na 30 až 60 gramů sacharidů za hodinu. To je dostatek pro doplnění zásob svalového glykogenu během cvičení.

  U vytrvalostních cvičení přesahujících 2,5 hodiny si dopřejte 60 až 90 gramů sacharidů za hodinu. Ovšem snižte jejich příjem, pokud máte problémy se žaludkem.

  Co jíst před cvičením

  Každý sportovec časem na základě zkušeností přijde na to, co je pro něj nejvhodnější konzumovat před tréninkem. Jako obecné vodítko ale mohou posloužit následující doporučení:

  Jezte pevné jídlo 4 hodiny před cvičením.

  1 až 2 hodiny před cvičením si dejte svačinu nebo energetický nápoj s vysokým obsahem sacharidů.

  Pijte náhradní nápoj 1 hodinu po cvičení, nejlépe takový s poměrem sacharidů a bílkovin 3:1.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  spánek

  Dechová cvičení pro lepší spánek: Dýchání do břicha

  Mnoho lidí má v dnešní době problémy se spánkem. Ať už jde o obtížné usínání, probouzení se uprostřed noci, či nekvalitní spánek, kdy se ráno vzbudíte neodpočatí. Co s tím?
  Běh

  Jak si udržet běžeckou motivaci – část 2

  Každý běžec má občas období, kdy ztrácí motivaci k tréninku. Pokud to na sobě pozorujete, je čas na změnu. Poradíme vám, jak si lépe udržet motivaci.
  Běh a motivace

  Jak si udržet běžeckou motivaci – část 1

  Jakkoli milujete běhání, každý někdy zažívá úbytek motivace. Ať už vás rozhodí narušení vaší rutiny, nebo se jen cítíte znuděni stále stejnou trasou, propad motivace je běžný. Jak se mu bránit?
  Kakaové boby

  Mohlo by kakao zvýšit vaši motivaci ke cvičení?

  Použití kakaového prášku jako přísady do předtréninkového nápoje může pomoci zvýšit výkon při cvičení. A to díky bioaktivní sloučenině, která zlepšuje průtok krve.
  Barevné auto

  Co o vás vypovídá barva vašeho auta

  Psychologie barev naznačuje, že různé odstíny mohou mít širokou škálu účinků, od zvýšení naší nálady až po vyvolání úzkosti. Ale mohla by barva produktů, které kupujete, vypovídat něco o vaší osobnosti?
  zdravá strava

  Jak snadno přejít na zdravou stravu

  Víte, že nejíte úplně zdravě, ale nedokážete s tím nic udělat. Neciťte se provinile. Je to běžná situace, kterou můžete s malou pomocí změnit.
  Reklama
  Reklama
  Reklama