Reklama

Mudra – slovníček jógy

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Často vidíme sochy starověkých jogínů, bohů a bohyň, jak sedí v meditační poloze a drží ruce v určitých pozicích. Na hodině jógy nás lektor nás vyzve, abychom seděli v tichu s rukama položenýma na kolenou, ukazováčky se dotýkali palců a meditovali. Co má toto gesto rukou – mudra – společného s meditací?

Mudra je posvátné a symbolické gesto používané v józe, buddhismu, hinduismu a džinismu. Nejznámější mudry se používají během jógy a meditace jako prostředek směrování toku vitální energie životní síly známé jako prána. Termín se ze sanskrtu překládá jako „gesto“, „značka“ nebo „pečeť“.

Mudry zesilují účinky naší jógy nebo meditační praxe a zvyšují tok energie. Uklidňují mysl tím, že ji zaměřují na pouhý dotek našich rukou nebo prstů. Jak to ale funguje a kdy bychom je měli použít?

Mudra – počátky a použití

Konkrétní původ muder není znám. Existují již tisíce let a objevují se v různých náboženstvích a tradicích: hinduismu, buddhismu, křesťanství, egyptských hieroglyfech, tantrických rituálech, římském umění, asijských bojových uměních, taoismu a indickém klasickém tanci.

Tyto posvátné pohyby rukou se používají po tisíce let jako způsob prohloubení praxe a probuzení božské síly. Dnes jsou Hasta Mudry (pozice rukou) i nadále důležitým nástrojem pro uvolnění energie (prány). Také napomáhají jejímu směřování do jednotlivých oblastí těla, jež potřebují uzdravení. Každá mudra má svůj účel a specifickým způsobem přesouvá energii po celém těle. Účelem je dosažení jemných fyzických, mentálních a emocionálních změn. Pokud začínáte svou meditaci s pocitem rozrušení nebo úzkosti, poloha rukou na stehnech s dlaněmi dolů obvykle uklidní a uzemní vaši energii. Pokud se cítíte malátní nebo ospalí, může vás oživit mudra s dlaněmi otočenými nahoru.

Účel těchto gest rukou se může lišit podle tradice. Od soustředění jemné energie, přenosu učení prostřednictvím symbolů, konání jako nástroje pro uzdravení nemoci, dokonce přisuzování praktických dovedností a psychických schopností! V podstatě jsou však mudry formou neverbální komunikace – „vnějším vyjádřením vnitřního odhodlání“.

Nubia Teixeira, zakladatelka školy jógy a tance Bhakti Nova, říká: „naše ruce jsou prodloužením našich srdcí a spojují naše nejniternější myšlenky a modlitby s vnějším světem.“

Předpokládáme, že v různých náboženských a duchovních tradicích existuje asi 400 muder. Kromě jejich použití jako posvátných a rituálních gest se používají v ikonografii indických náboženství. Často je uvidíte i v indickém tanci.

Každá jednotlivá mudra má jedinečnou symboliku i konkrétní účinek na tělo a mysl. Mudry čistí energetické dráhy. Ačkoli jsou v józe nejčastější ruční (hasta) mudry, existují také mudry těla (kaya) a vědomí (citta). Obvykle provádějí společně s pránájámou nebo meditací, aby se zesílily účinky těchto praktik.

Mudry a 5 elementů

Podle ajurvédy – považované za nejstarší holistický léčebný systém na světě a často popisované jako „sesterská věda“ jógy – je nemoc výsledkem nerovnováhy v našem těle. Ta je způsobena nedostatkem nebo přebytkem jednoho z pěti klíčových prvků: éter, vzduch, oheň, voda a země. Říká se, že každý z nich hraje v těle specifickou roli a je reprezentován pěti prsty:

Palec – oheň

Ukazováček – vzduch (vítr)

Prostředníček – éter

Prsteníček – země

Malíček – voda

Prsty v podstatě fungují jako elektrické obvody. Použití mudry upravuje tok energie, který vyvažuje tyto různé prvky a umožňuje uzdravení.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama