Reklama

Čím je prospěšná meditace – část 2

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

V dnešním uspěchaném světě čím dál tím více lidí nachází klid a úlevu v meditaci. Jak nám může tato starodávná praxe pomoci?

Pokračování článku: Čím je prospěšná meditace – část 1.

20. Má terapeutické výhody pro lidi trpící autismem

Výzkum zaměřený na děti ve věku od 3 do 14 let zjistil, že zejména mantra meditace je slibná pro osoby s autismem.

21. Snižuje osamělost

Téměř polovina Američanů uvádí, že se někdy nebo pořád cítí osamělá. Vědci z UCLA zjistili, že meditační program, který trval jen osm týdnů, snižoval osamělost u starších dospělých.

22. Výhody pro čerstvé matky

Pilotní studie na University of Michigan zkoumala matky, u nichž bylo vysoké riziko rozvoje prenatální nebo postnatální deprese. Zapojili je do 10týdenního kurzu jógy, který zahrnoval meditaci. Zaznamenali výrazné snížení příznaků deprese. Subjekty si rovněž vytvořili silnější pouto se svým dítětem již před jeho narozením. Nové maminky se dokázaly efektivněji přizpůsobit svému novému životnímu stylu a vypořádat se s přidruženými stavy, jako je nespavost.

23. Podporuje zdravý životní styl

Podobně jako způsob, jakým jóga podporuje zdravý životní styl, se také ukázalo, že meditace vám pomůže žít vědoměji. Nejen že má pozitivní dopad na váš spánek, ale také se předpokládá, že vám pomůže lépe jíst a poskytne vám duševní čas a prostor, který potřebujete k odpočinku.

24. Pomáhá se zvládáním chronické bolesti

Pokud hledáte nejlepší způsob, jak se vypořádat s chronickou každodenní bolestí, pak by meditace mohla stát za pokus. V Santa Monice byl proveden výzkum, podle jehož výsledků meditace bolesti snižuje. Pozoruhodnější však byly výsledky, které ukazují, že meditace významně pomohla jednotlivcům zvládnout jejich stav. Hlásili celkové zlepšení kvality života a zmírnění příznaků deprese, kterou trpěli.

25. Pomáhá snižovat krevní tlak

Studie zaměřená na osoby trpící arteriální hypertenzí zjistila, že po pouhých osmi týdnech meditace byl krevní tlak subjektů snížen na statisticky významnou úroveň.

26. Posiluje imunitní systém

Meditace pomáhá uklidnit stresovou reakci těla, díky čemuž má pozitivní vliv na imunitu. Také snižuje chronický zánět.

27. Může pomoci nemocným s koronárním onemocněním srdce

Meditace má pozitivní vliv na řadu různých rizikových faktorů spojených s těmito nemocemi. Patří mezi ně zlepšení stavů jako je cukrovka typu 2, hypertenze či snížení vysoké hladiny kortizolu.

28. Pomáhá lidem s psoriázou

Úleva od psoriázy je překvapivou výhodou meditace. U těch, kteří léčí léze ultrafialovým světlem, se ukázalo, že se hojení zvyšuje, pokud během léčby poslouchají řízenou meditaci.

29. Pomáhá s premenstruačním syndromem

Výzkumy ukazují účinnost zejména u žen, které trpí přidruženými pocity úzkosti nebo deprese.

30. Podporuje hubnutí

Meditace podporuje pečlivější přístup k jídlu a větší disciplínu při výběru potravin.

31. Zpomaluje proces stárnutí

Vědecký výzkum zaznamenal souvislost mezi praktikováním meditace a zpomalením buněčného stárnutí. Pravděpodobně to má spojitost s účinky meditace na míru a zvládání stresu.

32. Je cenově dostupná nebo zdarma

Existuje mnoho způsobů, jak můžete meditovat za dostupnou cenu. Najdete řadu různých aplikací, mnoho videí na Youtube, můžete jít na hodinu meditace s lektorem, nebo meditovat samostatně doma.

33. Neexistují zdravotní omezení

Pokud máte fyzická omezení nebo bojujete s chronickou každodenní bolestí, můžete si i tak užívat meditaci bez problémů.

Meditace je široce dostupná pro každého. Kdokoli ji může učinit součástí každodenního života klidně hned. Stačí se rozhodnout a můžete začít.

Přečtěte si, jak pouhých 5 minut meditace denně ovlivní váš život.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama