14.1 C
Czech
Pátek 12. dubna 2024

Tenerife: Český turista se utopil, když ho během fotografování strhla vlna

Český turista tragicky zahynul na Tenerife poté, co ho smetly obří vlny. K incidentu došlo v oblíbené dovolenkové destinaci Puerto de la Cruz. Třiapadesátiletý muž údajně fotografoval na břehu, když ho podle místní policie pohltilo moře.

Cameron odmítá Trumpův „mírový plán“ a varuje před „ústupky“ Putinovi

Bývalý britský premiér David Cameron a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se vyjádřili proti údajnému mírovému plánu pro Ukrajinu, který navrhl bývalý americký prezident Donald Trump. Plán, který údajně zahrnuje postoupení významného území Ukrajiny Rusku, byl kritizován jako "primitivní" a akt "ústupků" vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Čím je prospěšná meditace – část 1

Sledujte nás na sítích

Počet lidí praktikujících meditaci stále roste. Jen v Americe se od roku 2012 více než ztrojnásobil. Není se čemu divit, meditace má mnoho pozitivních vlivů na naše tělo i mysl. V dnešním uspěchaném světě v ní pomocníka můžete nalézt i vy. Přečtěte si, čím je prospěšná meditace.

1. Obecná pohoda

Na otázku, proč praktikují meditaci, odpověděla při průzkumu většina lidí, že jejich hlavní prioritou je obecná pohoda. A vědci jim dávají za pravdu. Významná studie publikovaná v časopise Journal of Religion and Health ukázala, že pravidelná meditace způsobila výrazné zlepšení celkového pocitu pohody subjektů.

2. Cítíte se šťastnější

Španělská studie se na 365 subjektech snažila prokázat vztah mezi štěstím a meditací pomocí Pembertonova indexu štěstí. Zjistili, že pravidelná meditace způsobila, že si jednotlivci začali více uvědomovat své vlastní emoce a projevovat více soucitu s ostatními. Dalajláma ve své knize The Art of Happiness vysvětluje, že všichni můžeme získat zpět svůj vrozený stav štěstí pouhým věnováním času pozorování a „zvyšováním našeho povědomí a porozumění tomu, co skutečně vede ke štěstí a co ne“.

3. Zlepšuje vaši paměť

Tato změna je známá jako neuroplasticita, která v zásadě označuje způsob, jakým se váš mozek může během života strukturálně a funkčně měnit. Nejlepším příkladem toho jsou tibetští buddhističtí mniši, kteří zasvětili svůj život meditaci a těží z jejích duchovních výhod. Nemějte však obavy, nemusíte projevovat stejné odhodlání! Vědci v Koreji porovnali subjekty praktikující meditaci 2 – 5 let se začátečníky. Mozek lidí z první skupiny vykazoval oproti začátečníkům výrazné rozdíly, zejména v oblastech odpovědných za paměť a koncentraci.

4. Snižuje úzkost

Úzkost je jedním z nejběžnějších problémů duševního zdraví. Pravidelná meditace může pomoci. Dr. Elizabeth Hoge, odborná asistentka psychiatrie na Harvardské lékařské fakultě, vysvětluje, že meditace všímavosti je ideální pro léčbu úzkosti: „Všímavost vás naučí rozpoznat: ach, tu myšlenku mám znovu. Zde už jsem byl. Ale je to jen myšlenka, nikoli součást mého já.“

5. Cítíte více vděčnosti

Meditace vděčnosti je mocná praxe, kterou buddhističtí mniši začínali svůj den po celá staletí. Ačkoli je to starodávná praxe, nový výzkum ukazuje vazby mezi meditací vděčnosti a zlepšením celkové psychické pohody. Mezi další výhody patří regulace nálady a schopnost sebemotivace a prohlubování pocitu vděčnosti.

6. Podporuje odpuštění

Existuje řada meditací zaměřených na odpuštění, které můžete praktikovat. Pomůže vám to lépe zvládat některé emoce.

7. Snižuje stres

Systematické přezkoumání dopadu meditace na stres dospělo k závěru, že ti, kteří pravidelně meditují, mohou zvládat stres efektivněji.

8. Pomáhá s depresí

Jednou z největších výhod meditace pro duševní zdraví je její pozitivní dopad na depresi. Článek publikovaný Americkou psychologickou asociací přinesl důkazy, že meditace v kombinaci s jinými praktikami založenými na všímavosti může být při léčbě tohoto onemocnění účinná.

9. Zlepší váš spánek

Miliony lidí na světě užívají léky na spaní. Meditace může být vhodnou alternativou.

10. Zlepšuje koncentraci

Meditace má také mnoho výhod pro studenty, z nichž nejvýznamnější je zlepšení koncentrace. Výzkum provedený v roce 2015 prokázal, že pouhý jeden semestr meditačního tréninku může ovlivnit koncentraci a akademické úspěchy studentů.

11. Zvyšuje sebevědomí

Jednou z fantastických výhod meditace je, že zvyšuje sebeúctu. Vědci ze Stanfordu zkoumali souvislost mezi sociální úzkostnou poruchou a pravidelným tréninkem meditace všímavosti. Po pouhých devíti sezeních vykazovali jednotlivci lepší pohled na sebe samotné.

12. Podporuje laskavost a soucit

Praktiky všímavosti aktivují část vašeho mozku, která řídí empatii. To by mělo zlepšit vaši sociální interakci.

13. Snižuje hněv

Meditace vás naučí zklidnit dech, díky čemuž vám i klesne tlak. To vám pomůže lépe zvládat hněv.

14. Pomáhá při rozhodování

Publikované studie nám ukazují, že pravidelná meditace pomáhá soustředit mysl a povzbuzuje nás, abychom důvěřovali své intuici a rozvíjeli pozitivní chování při rozhodování.

15. Podporuje všímavé chování

Meditace je praxe všímavosti, takže nepřekvapí, že podporuje všímavé chování. Všímavost vás vyzývá, abyste zpomalili a prostě v tom okamžiku žili a uvědomovali si své okolí a své vlastní emoce.

16. Podporuje kreativitu

Meditace pomáhá vašemu mozku rozvíjet nové nápady. Takže pokud chcete nastartovat svou kreativitu, vyzkoušejte ji.

17. Pomáhá v boji se závislostmi

Dokument s názvem Všímavost a přijetí publikovaný v roce 2014 se zabýval dopadem meditace na ty, kteří bojovali se závislostí. Výsledky výzkumu zdůraznili, že meditace pomohla zvýšit sebeovládání a pomohla pacientům porozumět spouštěčům, které způsobují jejich návykové chování.

18. Může pomoci při ADHD

Některé studie zaznamenaly slibné výsledky v kombinaci s kognitivně behaviorální terapií u lidí s poruchou pozornosti a hyperaktivitou.

19. Pomáhá s posttraumatickou stresovou poruchou

Ukázalo se, že posttraumatická stresová porucha je pozitivně ovlivněna meditační terapií. Výzkum publikovaný v časopise Journal of Psychiatry and Neuroscience ukázal, jak různé terapie založené na všímavosti, včetně meditace, pomohly snížit příznaky.

20. Zpožďuje začátek projevů Alzheimerovy choroby

Neuvěřitelným objevem posledních let bylo zjištění, že meditace může oddálit nástup Alzheimerovy choroby. Výzkumy byly zaměřeny hlavně na formu meditace známou jako Kirtan Kriya. Tento náročný styl meditace se provádí ve 12minutových sezeních a zahrnuje zpěv určitých zvuků a opakované pohyby prstů. Prokázáno bylo i významné zlepšení kognitivních funkcí.

Přečtete si také článek o nejúčinnějších druzích meditace.

Vybrali jsme pro vás

5 výhod pozice prodlouženého trojúhelníku

Pozice prodlouženého trojúhelníku je jednou ze základních jógových ásan. Má pozitivní vliv na naši páteř, boky, ramena, ale i vnitřní orgány a metabolismus. Přečtěte si více o jejích přínosech.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Polský parlament se hlasováním posouvá ke zrušení téměř úplného zákazu potratů

Ve snaze uvolnit jedny z nejpřísnějších zákonů o potratech v Evropě, poslanci dolní komory polského parlamentu hlasovali pro předložení návrhů zákonů, které by mohly vést ke zrušení téměř úplného zákazu potratů v zemi. Tento krok byl popsán jako zásadní první krok směrem k liberalizaci.

Belgie vyšetřuje proruskou manipulační síť, chce ovlivnit volby

Belgické úřady začaly vyšetřovat činnost proruské manipulační sítě, která se před eurovolbami údajně snaží docílit omezení podpory Ukrajiny v Evropské unii. Médiím to dnes sdělil belgický premiér Alexander De Croo, podle něhož tajné služby potvrdily existenci organizovaných skupin pracujících v ruském zájmu v Belgii a v dalších unijních zemích. Premiér Petr Fiala ČTK řekl, že k vyšetřování proruských špionážních sítí v evropských zemích přispělo nedávné odhalení v ČR a jde o výsledek mezinárodní spolupráce, kterou Češi koordinují.

Polští poslanci debatovali o návrzích na zmírnění přísných předpisů o potratech

Polští poslanci debatovali o zmírnění potratových předpisů, které patří k nejpřísnějším v Evropě. Jejich liberalizaci před loňskými volbami slibovaly strany současné proevropské vlády, jde ovšem o téma, které uvnitř kabinetu Donalda Tuska vyvolává spory. Zákonodárci podle listu Gazeta Wyborcza projednávali čtyři návrhy a hlasování o nich mají v plánu v pátek odpoledne.

Ficovi vydrží vstřícný postoj k Ukrajině, dokud se mu bude hodit

Bratislava bude mít načas zájem o dobré vztahy s Kyjevem, je ale otázkou, na jak dlouho, upozornil list Ukrajinska pravda v komentáři ke čtvrteční schůzce vlád obou zemí, vedených premiéry Robertem Ficem a Denysem Šmyhalem. Fico si momentálně vybral "mír s Ukrajinou", ale otázka zní, zda ukrajinskou kartu, tolik zabírající na slovenské voliče, vytáhne už před červnovými volbami do Evropského parlamentu, anebo si ji ponechá do příštích parlamentních voleb. Odpověď podle deníku závisí i na tom, zda se Fico bude chtít vyvarovat krize ve vztazích s Bruselem.

Rusko informovalo o sérii dronových útoků, hlášeni jsou dva zranění

Ruské regiony nacházející se v blízkosti hranice s Ukrajinou dnes podle Moskvy zasáhla série dronových útoků. V noci na dnešek protivzdušná obrana zneškodnila pět bezpilotních letounů v Rostovské a Belgorodské oblasti, další útočily na Belgorodskou oblast během dopoledne, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Zranění utrpěli dva lidé.

DOPORUČUJEME

5 výhod pozice prodlouženého trojúhelníku

Pozice prodlouženého trojúhelníku je jednou ze základních jógových ásan. Má pozitivní vliv na naši páteř, boky, ramena, ale i vnitřní orgány a metabolismus. Přečtěte si více o jejích přínosech.

Může vám jóga pomoci změnit vaše karmické vzorce?

Jógové ásany mohou vyčistit bloky ve vašem těle. Mantry zase změní negativní myšlenkové vzorce a meditace může upravit pohled na sebe sama. A jak to celé změní váš život?

Známky nerovnováhy v srdeční čakře

Naše emoce sídlí fyzicky v našich tělech. Na jemné úrovni naše těla komunikují s energiemi kolem nás. Určité energetické impulsy se obvykle vztahují přímo k určité části těla a čakře, která je oslabená nebo nevyvážená.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Polský parlament se hlasováním posouvá ke zrušení téměř úplného zákazu potratů

Ve snaze uvolnit jedny z nejpřísnějších zákonů o potratech v Evropě, poslanci dolní komory polského parlamentu hlasovali pro předložení návrhů zákonů, které by mohly vést ke zrušení téměř úplného zákazu potratů v zemi. Tento krok byl popsán jako zásadní první krok směrem k liberalizaci.

Belgie vyšetřuje proruskou manipulační síť, chce ovlivnit volby

Belgické úřady začaly vyšetřovat činnost proruské manipulační sítě, která se před eurovolbami údajně snaží docílit omezení podpory Ukrajiny v Evropské unii. Médiím to dnes sdělil belgický premiér Alexander De Croo, podle něhož tajné služby potvrdily existenci organizovaných skupin pracujících v ruském zájmu v Belgii a v dalších unijních zemích. Premiér Petr Fiala ČTK řekl, že k vyšetřování proruských špionážních sítí v evropských zemích přispělo nedávné odhalení v ČR a jde o výsledek mezinárodní spolupráce, kterou Češi koordinují.

Polští poslanci debatovali o návrzích na zmírnění přísných předpisů o potratech

Polští poslanci debatovali o zmírnění potratových předpisů, které patří k nejpřísnějším v Evropě. Jejich liberalizaci před loňskými volbami slibovaly strany současné proevropské vlády, jde ovšem o téma, které uvnitř kabinetu Donalda Tuska vyvolává spory. Zákonodárci podle listu Gazeta Wyborcza projednávali čtyři návrhy a hlasování o nich mají v plánu v pátek odpoledne.

Ficovi vydrží vstřícný postoj k Ukrajině, dokud se mu bude hodit

Bratislava bude mít načas zájem o dobré vztahy s Kyjevem, je ale otázkou, na jak dlouho, upozornil list Ukrajinska pravda v komentáři ke čtvrteční schůzce vlád obou zemí, vedených premiéry Robertem Ficem a Denysem Šmyhalem. Fico si momentálně vybral "mír s Ukrajinou", ale otázka zní, zda ukrajinskou kartu, tolik zabírající na slovenské voliče, vytáhne už před červnovými volbami do Evropského parlamentu, anebo si ji ponechá do příštích parlamentních voleb. Odpověď podle deníku závisí i na tom, zda se Fico bude chtít vyvarovat krize ve vztazích s Bruselem.

Rusko informovalo o sérii dronových útoků, hlášeni jsou dva zranění

Ruské regiony nacházející se v blízkosti hranice s Ukrajinou dnes podle Moskvy zasáhla série dronových útoků. V noci na dnešek protivzdušná obrana zneškodnila pět bezpilotních letounů v Rostovské a Belgorodské oblasti, další útočily na Belgorodskou oblast během dopoledne, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Zranění utrpěli dva lidé.

Šéf OSN pro klima: Na záchranu světa máme dva roky

Výkonný tajemník OSN pro klima Simon Stiell varoval, že máme na záchranu světa před globálním oteplováním jen dva roky. Podle něj musíme urychleně snížit emise a navýšit financování škod způsobených extrémními projevy počasí a zelených projektů.

V Orenburgu rozvodněná řeka stoupá, v Kazachstánu evakuovali 100.000 lidí

V ruském městě Orenburg, obývaném více než půl milionem lidí, dnes zazněly sirény, když úřady kvůli nebezpečně stoupající řece Ural vyhlásily evakuaci, oznámil starosta města podle tiskových agentur. V sousedním Kazachstánu kvůli záplavám přesunuli do bezpečí bezmála 100.000 lidí a nyní podle médií evakuují obyvatele ohrožených částí města Petropavl s více než 200.000 obyvateli, které je centrem Severokazašské oblasti.

Obavy z íránské odvety: USA omezily pohyb svých zaměstnanců v Izraeli

Spojené státy kvůli íránské hrozbě zakázaly svým zaměstnancům a jejich rodinným příslušníkům pobývajícím v Izraeli soukromé cesty mimo metropolitní oblast Tel Avivu, Jeruzaléma nebo Beeršeby. Na svých stránkách to napsalo velvyslanectví USA v Jeruzalému.