Více
  15.8 C
  Czech
  Čtvrtek 30. března 2023

  Princ Harry se dnes dostavil k soudu v Londýně, žaluje vydavatele Daily Mail

  Britský princ Harry se dnes nečekaně dostavil k londýnskému vrchnímu soudu, informovala agentura Reuters. Ten se začal zabývat žalobou, kterou na vydavatele bulvárního listu Daily Mail společně s ním podali i zpěvák Elton John a další celebrity kvůli narušování soukromí a údajným odposlechům. Vydavatelství Associated Newspapers obvinění odmítá.

  Zelenskyj pozval Si Ťin-pchinga na návštěvu Ukrajiny

  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AP řekl, že pozval svůj čínský protějšek Si Ťin-pchinga na Ukrajinu. Peking informaci nepotvrdil. Prezident Číny, která je považovaná za spojence Ruska, minulý týden absolvoval třídenní státní návštěvu Moskvy a Peking v minulých týdnech představil mírový plán pro Ukrajinu.

  Z Istanbulu do Londýna po zemi. Nejdelší cesta autobusem na světě

  Epické nové autobusové dobrodružství vezme cestovatele na 12 000 km dlouhou cestu z Istanbulu do Londýna. Tato 56denní cesta vede přes 22 zemí. Bude nejdelší trasou na světě.

  Automatizace firemních procesů dělá z hrozby příležitost

  Praha 23. února 2023 (PROTEXT) – Inflace, prudký růst cen energií a nestabilita trhů zaviněná především válkou na Ukrajině – všechny okolnosti nasvědčují, že za dveřmi je, pokud ne krize, pak přinejmenším recese. Pro řadu firem to znamená nelehké rozhodování, jak snížit náklady a zároveň neohrozit svoji konkurenceschopnost.

  Jednou z možných odpovědí je automatizace firemních procesů prostřednictvím ERP systému. Na rozdíl od prvoplánových škrtů dokáže správně vybraný software ušetřit peníze a zároveň zkvalitnit výrobu či poskytované služby. Z úsporného opatření tak dělá konkurenční výhodu, byť je na místě zmínit, že nasazení ERP systémů je již tak rozšířené, že, spíše než bonus, začíná v současnosti představovat nutný předpoklad pro efektivní řízení firmy.

  Zkratka ERP znamená Enterprise Resource Planning (plánování podnikových zdrojů). Jedná se o systém typu „vše v jednom“, který zvládá široké spektrum úkolů počínaje řízením lidských zdrojů, přes správu zásob a řízení vztahů se zákazníky, až po účetnictví a výkazy. Jedná se o nejlepší nástroj pro zefektivnění prakticky všech procesů napříč firmou. Jak konkrétně?

  – Zajišťuje dokonalý přehled o prodejích, nákladech, maržích či skladových pohybech, to vše na jednom místě. Zákazník tak může porovnávat data v patřičných souvislostech, získat přesný obrázek, jak si jeho firma stojí, a kvalifikovaně podle toho rozhodovat.

  – Sledovaná data pomohou odhalit skutečný potenciál kteréhokoli byznysu – produkty, služby, lidé či technologie přinášející největší zisk. Dají také šanci dobýt nové oblasti trhu.

  – Stanovení nákladovosti všech firemních oblastí a činností, na jehož základě lze identifikovat slabá místa. Pak už stačí jen změnit či zcela odstranit neefektivní prvky.

  – Snížit personální náklady díky automatizaci rutinních úkonů dříve vykonávaných manuálně, například zadávání dat či vedení záznamů.

  – Eliminuje riziko zpomalení výroby kvůli nedostatku skladových zásob.

  – Umožňuje lepší spolupráci mezi týmy prostřednictvím přístupu k informacím o zákaznících, dodavatelích a financích.

  – Výrazně snižuje hrozbu selhání lidského faktoru.

  „Českou i světovou ekonomiku podle všeho čeká několik náročných let,“ říká Jaroslav Řasa, zakladatel a majitel ABRA Software. Pražská společnost s více než třicetiletou historií patří k nejvýznamnějším českým dodavatelům informačních systémů. Její řešení používá 20 tisíc zákazníků po celém světě. „Taková doba vyzývá k zásadním inovacím, na jejichž konci budou lepší a chytřejší produkty. Není nic horšího než sedět a pasivně vyčkávat, co přinese budoucnost,“ dodává Řasa.

  Klíčem k úspěchu je podle šéfa ABRA nabídka variabilních systémových řešení, mezi nimiž si vyberou průmysloví giganti i start-up s pár desítkami lidí. Prvně jmenovaní klienti využívají komplexní ABRA Gen, pro menší zákazníky a e-commerce se hodí spíše ABRA Flexi, jehož předností je rychlost a jednoduchost. Výrobní sektor pak dostává navíc bonus v podobě specializovaného procesního systému FLORES.

  ERP systém od ABRA používá i společnost ELKO EP, která s půlmiliardovým obratem patří mezi přední světové výrobce elektronických zařízení pro domovní, kancelářské a průmyslové automatizace. „Odborníci z ABRA Software se na naše procesy podívali s nadhledem a správně určili, co a jak změnit a nastavit tak, aby firma lépe fungovala. Výsledky se projevily v číslech i ve spokojenosti našich zaměstnanců, kteří se zbavili zbytečné administrativy,“ říká jednatel Jiří Konečný.

  ERP jeho firmě umožňuje odhalit úzká místa ve výrobě, lépe spravovat skladové zásoby a vyhodnocovat produktivitu. „Díky komplexním informacím nyní řídíme výrobu na základě reálných dat, a ne podle dojmů,“ shrnuje hlavní přínos Konečný.

  Úspory zajišťuje i optimální naplnění výrobních kapacit. V rámci jedné směny může být nezávisle na sobě rozpracováno tisíce kusů různých polotovarů a výrobků. ERP systém dokáže požadavky na výrobu řídit s maximálním vytížením všech linek. Díky tomu může v provozu běžet i několik desítek výrobních příkazů naráz.

  Cestovní agentura Asiana (provozuje např. portál Letuška.cz) nemusela díky automatizaci obchodních transakcí a jejich propojení s účetnictvím již 15 let rozšiřovat svůj účetní tým, přestože počet transakcí za tuto dobu několikanásobně vzrostl. Systém ABRA Gen zajišťuje automatické odesílání všech potřebných potvrzení o rezervaci či zaplacení a spolupracuje s platebními systémy. Operace přitom probíhají po celém světě v reálném čase a v mnoha různých měnách.

  Některé technologické firmy se silnými vývojářskými kapacitami se rozhodnou pro vývoj vlastního ERP řešení. To byl případ výrobce bezpečnostního software ESET, jehož legendární NOD32 patří k nejpoužívanějším antivirům světa. Kvalitní programátoři však sami o sobě nestačí, pokud nemají s daným typem systému dlouhodobou praxi. „Po zkušenostech s implementací a provozem vlastního systému máme jistotu, že bychom to ani po velmi důkladné analýze nevymysleli lépe než někdo, kdo se této problematice věnuje desítky let,“ říká Igor Hák, šéf IT v Esetu. Dnes využívá ABRA Flexi, kde se odehrávají procesy spojené s přijetím objednávek, záznamem v adresáři, fakturací a evidencí zakázek. Licence ESET se prodávají přes tři kanály, proto bylo potřeba sdružit více objednávek do jediné a rozlišit jejich formu pro čtení a zápis.

  Pro Jaroslava Řasu je zpětná vazba od zákazníků důkazem, že inovace nejsou jen módní výraz bez hlubší podstaty. „Automatizace a obecně modernizace firem přináší konkrétní, měřitelné dopady na efektivitu práce a provozní náklady,“ říká Řasa. „Teď se bude muset v prakticky každém sektoru na nějakou dobu uskrovnit, hledat rezervy a nové cesty. Můžeme to vnímat jako hrozbu, ale já dávám přednost vidět v tom zejména příležitost, jak vše od logistiky po řízení dodavatelských řetězců dělat lépe.“

  Sledujte nás na sítích

  V Kentucky se během nočního cvičení srazily dva vojenské vrtulníky

  V americkém státě Kentucky se v noci během cvičení srazily dva vojenské vrtulníky Black Hawk. Obyvatelé v okolí slyšeli praskání a rány půl míle daleko od havárie. Stav posádek helikoptér není znám, očekávají se však ztráty na životech. Zemřít mohlo až devět lidí. Incident aktuálně podléhá vyšetřování.

  Tchajwanská prezidentka dorazila do New Yorku, Čína reaguje výhružkami

  Tchajwanská prezidentka ve středu dorazila do New Yorku. Plánuje navštívit i Střední Ameriku, než se přes Los Angeles vrátí do své země. Čína její cestu do Spojených států odsoudila a varovala před eskalací. Podkopává totiž suverenitu jednotné Číny.

  V Rusku zadrželi amerického reportéra WSJ, údajně kvůli podezření ze špionáže

  Ruská tajná služba FSB zadržela v Jekatěrinburgu na Urale reportéra amerického listu The Wall Street Journal (WSJ) Evana Gershkoviche. Tajná služba novináře, který je americkým občanem, podezírá ze špionáže, informuje agentura Interfax. Gershkovich podle informací na webu WSJ pokrývá dění v Rusku, na Ukrajině a v dalších státech bývalého SSSR.

  Zdraví a bezpečnost jsou na prvním místě. Zákaz mořských plodů z vod u Fukušimy ponecháme, míní Jižní Korea

  Vztahy Japonska a Jižní Koreji se v posledních týdnech výrazně zlepšily. Některá palčivá témata však i nadále přispívají k vzájemnému napětí. Jihokorejská vláda ve čtvrtek oznámila, že do budoucna nehodlá odvolat svůj zákaz dovozu mořských plodů z vod v blízkosti Fukušimy. Upřednostnit chce dle svých slov bezpečnost a zdraví obyvatelstva.

  V Chile se objevil první případ ptačí chřipky u člověka

  Chile zaznamenalo první případ ptačí chřipky u člověka, oznámilo ve středu tamní ministerstvo zdravotnictví. V latinské Americe je to druhý případ, další jsou hlášeny z Číny a Kambodži.

  NEJNOVĚJŠÍ

  V Kentucky se během nočního cvičení srazily dva vojenské vrtulníky

  V americkém státě Kentucky se v noci během cvičení srazily dva vojenské vrtulníky Black Hawk. Obyvatelé v okolí slyšeli praskání a rány půl míle daleko od havárie. Stav posádek helikoptér není znám, očekávají se však ztráty na životech. Zemřít mohlo až devět lidí. Incident aktuálně podléhá vyšetřování.

  Tchajwanská prezidentka dorazila do New Yorku, Čína reaguje výhružkami

  Tchajwanská prezidentka ve středu dorazila do New Yorku. Plánuje navštívit i Střední Ameriku, než se přes Los Angeles vrátí do své země. Čína její cestu do Spojených států odsoudila a varovala před eskalací. Podkopává totiž suverenitu jednotné Číny.

  V Rusku zadrželi amerického reportéra WSJ, údajně kvůli podezření ze špionáže

  Ruská tajná služba FSB zadržela v Jekatěrinburgu na Urale reportéra amerického listu The Wall Street Journal (WSJ) Evana Gershkoviche. Tajná služba novináře, který je americkým občanem, podezírá ze špionáže, informuje agentura Interfax. Gershkovich podle informací na webu WSJ pokrývá dění v Rusku, na Ukrajině a v dalších státech bývalého SSSR.

  Zdraví a bezpečnost jsou na prvním místě. Zákaz mořských plodů z vod u Fukušimy ponecháme, míní Jižní Korea

  Vztahy Japonska a Jižní Koreji se v posledních týdnech výrazně zlepšily. Některá palčivá témata však i nadále přispívají k vzájemnému napětí. Jihokorejská vláda ve čtvrtek oznámila, že do budoucna nehodlá odvolat svůj zákaz dovozu mořských plodů z vod v blízkosti Fukušimy. Upřednostnit chce dle svých slov bezpečnost a zdraví obyvatelstva.

  V Chile se objevil první případ ptačí chřipky u člověka

  Chile zaznamenalo první případ ptačí chřipky u člověka, oznámilo ve středu tamní ministerstvo zdravotnictví. V latinské Americe je to druhý případ, další jsou hlášeny z Číny a Kambodži.