Akcie SpaceX po historickém vstupu na burzu oslabily. Investory znejistila oznámená akvizice společnosti Anysphere, která stojí za nástrojem Cursor pro programování s pomocí umělé inteligence.
SpaceX vstoupila na burzu 12. června s cenou 135 dolarů za akcii. Ještě tentýž den se titul dostal nad 170 dolarů a v úterý 16. června vystoupal až nad 225 dolarů. Prudký růst ale nevydržel dlouho.
Zlom přišel po oznámení dohody se společností Anysphere. SpaceX má za firmu zaplatit 60 miliard dolarů, což z nákupu dělá jednu z nejvýraznějších technologických transakcí poslední doby. Cursor patří mezi známé AI nástroje pro programátory a firma jej chce zapojit do širšího technologického zázemí.
Akcie SpaceX den po oznámení klesly o pět procent. Ve čtvrtek přidaly další ztrátu 3,75 procenta. Cena se tak zastavila kolem 185 dolarů, tedy výrazně níž než na vrcholu týdne, ale stále nad emisní cenou z burzovního debutu.
Část analytiků varuje, že tržní ocenění SpaceX je příliš vysoko. Investiční výzkumná společnost Morningstar odhaduje férovou cenu akcie na 62 dolarů. I v optimistickém scénáři podle ní vychází hodnota na 169 dolarů, tedy pod aktuální cenou.
Ne všichni ale vidí nákup Cursoru jako problém. Investiční banka Oppenheimer zvýšila po zveřejnění akvizice cílovou cenu akcií SpaceX ze 190 na 250 dolarů. Analytik Timothy Horan věří, že SpaceX „vlastní každou vrstvu AI infrastruktury, což jí dává výhodu v nákladech i kvalitě“, a Cursor podle něj tvoří důležitou část této strategie.
Pokles akcií zatím neznamená návrat na startovní úroveň. Aby se titul dostal pod cenu z úpisu, musel by spadnout pod 135 dolarů. Pro Elona Muska je důležitá ještě jiná hranice: pokud akcie neklesnou pod 138 dolarů, zůstává podle aktuálního ocenění bilionářem.


