Reklama

Jak zůstat v klidu, když vás vaše dítě přivádí k šílenství

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Máte pocit, že vám v poslední době chybí trpělivost? Nejste sami. Pravděpodobně stejně jako desetitisíce dalších lidí na světě v současné době pracujete z domova, nebo jste na ošetřovačce, protože vaše děti nechodí do školy. Není jednoduché tuto situaci dlouhodobě psychicky zvládat. Těchto pár tipů vám může pomoci naučit se, jak zůstat v klidu.

Nespočet otázek. Nonstop zmatky. Neustálé otravování. Nekonečné potřeby. Existuje dost způsobů, jak vás vaše dítě může přivádět k šílenství. Pandemie vše mnohonásobně zhoršila. Nemáme žádné sociální kontakty, žádný čas na sebe ani možnost vyrazit do společnosti pročistit si hlavu. Málo spíme. Snažíme se pracovat z domova (tam, kde to je možné) a nezbláznit se z toho.

Pojďme si představit několik jednoduchých technik, které vám pomůžou se v kritické situaci trochu uklidnit:

Ignorujte dráždivé chování

Pokud se vás dítě snaží úmyslně vytočit, ignorujte to. Pokud jste již jednou dopověděli „ne“, ignorujte další snahy vás přemluvit. Je to zbytečně vynaložená energie a rozčilování vám nepomůže.

Změňte dynamiku

Vzhledem k tomu, že naše děti jsou pravděpodobně také ve stresu a úzkosti, může být jejich dráždivé chování jen o hledání uklidnění. Chtějí vědět, že navzdory otřesům bude vše v pořádku, budete tu stále pro ně a budete je milovat a chránit. Dejte si s nimi 20 minut nějaké deskové hry, kreslete si nebo dělejte cokoliv, co vás i vaše dítě vytrhne „z dynamiky vytváření stresu“.

Proveďte reflexi svých emocí

„Když jste více propojeni se svými emocemi, můžete se lépe rozhodovat, jak budete reagovat na své děti,“ říká psycholog Tracy L. Daniel, PhD.

Věnujte pár minut následujícímu cvičení:

 • Zavřete oči
 • Jendu ruku si položte na břicho, druhou na srdce
 • Věnujte pozornost svému srdečnímu rytmu a dýchání
 • Proveďte mentální sken vašeho těla a pocitů
 • Otevřete oči a všimněte si, jak se cítíte

Ve stresové situaci náš nervový systém vnímá hrozbu nebo překážku. Pokud ji překonáme, je důležité „dát svému tělu a mysli vědět, že v tuto chvíli jste v bezpečí“. Klidně na pár okamžiků odejděte z místnosti. Řekněte si: „Toto není nouzová situace. Zvládnu to.“ Nebo „pomáhám svému dítěti.“

Uzemněte se

Pojmenujte vaše pocity. Pak si sedněte na podlahu, počítejte od 50 do nuly, nebo se několikrát zhluboka nadechněte. Najděte vlastní techniku, která vám bude fungovat.

Vytřeste to

Chcete-li potlačit stresovou reakci svého těla (zvýšený krevní tlak, napnuté svaly) a přebytečnou energii poháněnou frustrací, zatřeste rukama a nohama. Zajímavé je, že o mnoha zvířatech je známo, že se několikrát denně třesou, aby odstranily účinky stresu.

Použijte „techniku rychlé koherence“

„Pokud se dostaneme do klidného stavu, výzkum v HeartMath Institute ukazuje, že srdce našich dětí bude fyzicky reagovat na stav našeho srdce,“ říká Davidow.

Vyzkoušejte tuto techniku ​​vyvinutou HeartMath Institute:

 • Zaměřte svou pozornost na své srdce.
 • Dýchejte pomaleji a hlouběji než obvykle.
 • Snažte se aktivně cítit péči nebo vděčnost za něco nebo někoho.
 • provádějte to po dobu 2 minut (můžete požádat své děti, aby se k vám připojily)

Každodenní vděčnost zvyšuje pozitivní náladu, pocity štěstí a spokojenosti. Další tipy odborníků, jak si udržet pozitivní mysl během lockdownu, si přečtěte zde.

Buďte na chvíli vzhůru nohama (doslova)

Být vzhůru nohama pomáhá uklidnit nervový systém, zvyšuje průtok krve do mozku a dává vám novou perspektivu. Praktikujte jednoduché jógové pozice, například střechu nebo pozici dítěte. Můžete se také zkusit postavit do stojky s nohami opřenými o zeď.

Relaxujte se svými dětmi

Dělejte společně jakoukoli vědomou relaxační činnost. Ležte v houpací síti, prozkoumejte zahradu, projděte se po obědě nebo se večer protáhněte. To vytváří příležitost spojit se s vašimi dětmi a modelovat zvládání stresu.

Přehodnoťte situaci

„Perspektiva je jedním z vašich nejmocnějších rodičovských nástrojů.“

Zkuste přehodnotit svůj úhel pohledu na situaci:

 • místo „chová se špatně“ si říkejte „má těžké období“
 • místo „jako rodič selhávám“ si říkejte „každý den se učím a mé dítě také“
 • místo „dítě mě nerespektuje“ si říkejte „jen zkouší své hranice“
 • místo „snaží se mě naštvat“ si říkejte „je hladový a unavený“
 • místo „je bezohledný“ si říkejte „je frustrovaný a unuděný, protože dlouho neviděl své kamarády“

Najděte humor

Když vaše dítě rozlije po půlce obýváku sklenici s mlékem, první reakcí může být vztek a naštvání. Zkuste se místo toho zasmát.

Řešení problémů

Při řešení běžných denních problémů zapojte své dítě. Může to vést k užitečným nápadům, vaše dítě bude také pravděpodobněji spolupracovat na řešeních, které samo navrhlo. Jednoduše popište situaci a zeptejte se svého dítěte: „Co můžeme udělat, abychom to vyřešili?“

Jezte potraviny bohaté na hořčík

Když máte málo hořčíku, projevuje se to i tím, že je pro vás těžké zůstat v klidu. Jezte tmavě zelené listové rostliny, jako je špenát a kapusta, nebo si připravte smoothie s banánem, avokádem a tmavou čokoládou.

Pamatujte si, že nejste rozhodně sami, kdo má pocit, že je na konci svých sil. Naštěstí existuje spousta jednoduchých a účinných strategií, které můžete použít. Vždy mějte na paměti, že vy i vaše dítě děláte za této obtížné situace to nejlepší, co je ve vašich silách.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama